Rio de Janeiro, 13. 07. 2014 20.31 |

Nemška nogometna reprezentanca je na slovitem stadionu Maracana v Rio de Janeiru prišla do četrtega naslova svetovnih prvakov. 'Elf' je Argentino ugnal z 1:0, odločilni gol je v 113. minuti dosegel Mario Götze.

Argentina je naskok na tretji naslov svetovnega prvaka začela z enako udarno enajsterico kot polfinale proti Nizozemski, nemški strateg Joachim Löw pa je moral tik pred začetkom tekme opraviti eno zamenjavo. Na ogrevanju se je namreč poškodoval Sami Khedira, zamenjal ga je 21-letni Christoph Kramer. Tekmo sta obe ekipi začeli zelo previdno, prvi pa so resneje zapretili Argentinci. Toni Kroos je žogo z glavo nerazumljivo z glavo poslal proti svojemu golu, točno v noge Gonzala Higuaina. Napadalec Napolija se je znašel sam pred vratarjem Manuelom Neuerjem, a je meril mimo vrat. Devet minut pozneje so 'gavči' celo zatresli nemško mrežo, a je bil strelec Higuain v času podaje Ezequiela Lavezzija v prepovedanem položaju.

Löw je moral prvo zamenjavo opraviti že po dobre pol ure igre. Igrišče je moral zapustiti nesrečni Kramer, ki je 15 minut pred tem od Ezequiela Garaya prejel močan udarec v glavo. Kmalu za tem bi se Nemci lahko znašli z igralcem manj na igrišču. Benedikt Höwedes je z grobim prekrškom zaustavil Lavezzija, glavni sodnik Nicola Rizzoli pa mu je pokazal 'zgolj' rumeni karton. Argentina je še naprej nevarno pretila iz protinapadov. V 40. minuti je kot blisk po desni strani v kazenski prostor pobegnil Lionel Messi, žogo že spravil mimo vratarja Neuerja, pred nemškim golom pa je odlično posredoval Jerome Boateng. 'Elf' si je najlepšo priložnost v prvem delu priigral povsem na koncu. Iz kota je podal Kroos, na petih metrih od argentinskih vrat se je sam znašel Höwedes, ki pa je z glavo zadel zgolj vratnico.

Pred začetkom drugega polčasa je argentinski selektor Alejandro Sabella v slačilnici pustil Lavezzija, v igro je vstopil Agüero. V drugi minuti nadaljevanja takoj velika priložnost za Argentino. Messi je prišel do strela z leve strani in zgolj za las zgrešil cilj. Dogajanje na igrišču stadiona Maracana se je umirilo in do 75. minute ni bilo prave priložnosti. Messi je poskusil z roba kazenskega prostora, a žoga je zletela precej mimo vrat Neuerja. Nato so resneje zapretili tudi Nemci. Mesut Özil je z natančno podajo lepo zaposlil Kroosa, ki je z roba kazenskega prostora streljal mimo gola. Do konca rednega dela večjih priložnosti več ni bilo in sledili so podaljški.

Lionel Messi (levo) tokrat ni našel poti mimo nemške obrambe.
Lionel Messi (levo) tokrat ni našel poti mimo nemške obrambe. FOTO: Reuters

Nemci so zapretili takoj na začetku prvega polčasa. Po lepi akciji je do strela prišel rezervist Andre Schürrle, a na pravem mestu je bil argentinski vratar Sergio Romero. Na drugi strani se je v odličnem položaju znašel Rodrigo Palacio. Napadalec, ki je zamenjal Higuaina, se je po napaki Matsa Hummelsa znašel sam pred Neuerjem, poskusil z lobom, žoga pa je zletela mimo gola. Obe reprezentanci sta igrali precej previdno, nato pa je odločilna poteza uspela Nemcem. Zmagovito akcijo sta zrežirala igralca, ki ju je Löw v igro poslal s klopi. Z leve strani je podal Schürrle, Götze je žogo mojstrsko zaustavil in jo s prefinjenim strelom poslal za hrbet Romera.

Argentinci so poskušali na vsak način priti do izenačenja, a nemška obramba je bila na mestu. Zadnjo priložnost je v 122. minuti imel Messi, ki pa je z velike razdalje s prostega strela meril nenatančno in ostal brez naslova svetovnega prvaka. Četrtega naslova najboljšega so se tako veselili Nemci, ki so kot prvo evropsko moštvo v zgodovini slavili na prvenstvu v Južni Ameriki.

Nemčija – Argentina 1:0 (0:0, 0:0, 0:0)