Maribor, 11. 10. 2011 22.11 |

Slovenska nogometna reprezentanca je kvalifikacije za nastop na evropskem prvenstvu leta 2012 zaključila z zmago nad Srbijo (1:0), ki je s porazom zapravila možnost za preboj v dodatne kvalifikacije.

Pred začetkom zadnje kvalifikacijske tekme slovenske izbrane vrste je bilo jasno, da varovanci Matjaža Keka v skupini C ne morejo višje od četrtega mesta, je pa bilo zato jasno, da bo obračun v Ljudskem vrtu veliko bolj pomemben za Srbe. Četa Vladimirja Petrovića je namreč potrebovala zmago, če je želela prehiteti Estonijo na drugem mestu in si tako priboriti dodatne kvalifikacije. Domača reprezentanca je tekmo začela brez sicer standardnih članov udarne enajsterice Roberta Korena (kartoni) in Milivoja Novakovića (poškodba), ki sta ju zamenjala Armin Bačinović in Zlatan Ljubijankić.

Že po uvodnih minutah je bilo jasno, da Slovenci svojim nekdanjim bratom ne bodo brez boja prepustili izjemno pomembnih treh točk. Naši fantje so namreč začeli odločno in po notah spet zelo razpoloženega Dareta Vršiča večkrat zapretili pred vrati Bojana Jorgačevića. Srbom se je poznala utrujenost po težki petkovi tekmi proti Italijanom (1:1) in so poskušali predvsem iz protinapadov. Najbolj nevarno je bilo v 38. minuti, ko je Milan Jovanović stekel proti vratom Samirja Handanovića, z odličnim posredovanjem pa ga je v kazenskem prostoru ustavil Mišo Brečko. Nogometaš Anderlechta je ob trčenju padel in zahteval enajstmetrovko, sodnik Frank De Bleckeere pa je ocenil, da je šlo za simuliranje in srbskemu reprezentantu pokazal rumeni karton.

Dare Vršič je bil ta večer ideolog igre slovenske reprezentance.
Dare Vršič je bil ta večer ideolog igre slovenske reprezentance. FOTO: Damjan Žibert
V sodnikovem dodatku igralnega časa ob koncu prvega polčasa pa kot strela iz jasnega vodstvo Slovenije. Prosti strel s približno 40 metrov oddaljenosti od vrat je izvajal Vršič, poslal visoko žogo v kazenski prostor. Okroglo usnje je preletelo vse, vključno z vratarjem Jorgačevićem in končalo v mreži.

V uvodnih minutah drugega polčasa je srbski selektor Petrović v igro poslal Marka Pantelića in Miloša Krasića, kar je naznanilo ofenzivo proti slovenskim vratom. Prvo veliko priložnost je dočakal Krasić, ki je iz neposredne bližine streljal iz voleja, Handanović pa je z odličnim posredovanjem svojo mrežo ohranil nedotaknjeno. Če v prvem polčasu ob posredovanju Brečka proti Jovanoviću De Bleckeere ni pokazal na najstrožjo kazen, pa se je to zgodilo v 18. minuti nadaljevanja. Marko Šuler je v kazenskem prostoru s hrbta zrušil Aleksandra Kolarova in si za posredovanje prislužil še rumeni karton. Vlogo izvajalca enajstmetrovke je prevzel Nemanja Vidić, Handanović pa je znova dokazal svoje mojstrstvo in šibak poskus branilca Manchester Uniteda brez vsake težave ukrotil.

Frank De Bleckeere v prvem polčasu ni podlegel pritiskom srbskih nogometašev.
Frank De Bleckeere v prvem polčasu ni podlegel pritiskom srbskih nogometašev. FOTO: Damjan Žibert

Nova priložnost se je gostom ponudila v 76. minuti, ko je do strela prišel rezervist Pantelić, tudi tokrat pa je bil na mestu fenomenalni Handanović. Dve minuti pozneje je bil sicer vratar Udineseja premagan, a se je Pantelić pred tem znašel v nedovoljenem položaju in gol je bil upravičeno razveljavljen. Pred koncem tekme so do nove priložnosti prišli tudi slovenski nogometaši, a strel Matavža proti bližnji vratnici je Jorgačević brez težav ulovil. V sodnikovem podaljšku je svoj strel z razdalje preizkusil tudi rezervist Valter Birsa, tokrat pa je žoga zletela za las mimo vrat. To je bila tudi zadnja omembe vredna akcija na tekmi.

Slovenija je s to zmago prvič ugnala eno izmed reprezentanc nekdanje skupne republike. Odlična predstava na zadnji tekmi kvalifikacij je lahko le dobra napoved pred začetkom kvalifikacijskega ciklusa za nastop na svetovnem prvenstvu leta 2014 v Braziliji.

Slovenija – Srbija 1:0 (1:0)