Rečani tokrat niso razočarali: Dinamov poraz in zmaga Kekovih fantov nad Osijekom praktično odločila prvenstvo

Reka, Koprivnica, 25. 04. 2017 19.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Mladi up Slavena Bruno Bogojević je z golom globoko v sodnikovem podaljšku poslal najlepše možne novice na Reko, kjer so pred derbijem z Osijekom izvedeli za poraz Dinama (2:1). Ekipa Matjaža Keka je tokrat izkoristila ponujeno in z zmago (2:0) Dinamu pobegnila že na osem točk prednosti. Roman Bezjak je zadel z enajstih metrov.

Matjaž Kek je trener vodilne ekipe 1. HNL.
Matjaž Kek je trener vodilne ekipe 1. HNL. FOTO: Damjan Žibert

Da bo imel Dinamo v Koprivnici velike težave, je bilo jasno že v prvem polčasu, v katerem so varovanci Ivajla Peteva po porazu na derbiju s Hajdukom prikazali zelo bledo težavo in si praktično niso priigrali zrele priložnosti, naredili pa niso niti enega prekrška. Slaven do torkovega dvoboja v letošnjem letu še ni okusil slasti zmage, ki jo je tokrat napadel proti skorajda povsem spremenjeni ekipi Zagrebčanov v primerjavi z zadnjo ligaško tekmo. Petev je pod velikim pritiskom v prvih 40 minutah videl povsem brezzobo predstavo svojih fantov, ki jo je z vodilnim golom kronal domači Slaven: v 43. minuti si je na sredini igrišča žogo priboril Nikola Katić in potegnil v protinapad, ki ga je brezhibno s strelom z 18 metrov zaključil Brazilec Heber. Bolgarski trener Zagrebčanov je v drugem polčasu v petih minutah opravil vse tri menjave, z zelenice je moral tudi eden največjih zvezdnikov 1. HNL, brazilski vezist Sammir, a kot prvi so zapretili domači. Josip Tadić je s težkega položaja dobro meril, a ne dovolj natančno ob vratnico Dinama. Rezervist Dani Olmo je v 55. minuti s še enim svežim nogometašem Amerjem Gojakom izpeljal akcijo po boku, ki jo je mladi državljan Bosne in Hercegovine zaključil s strelom v blok.

Katić je pripravil še eno priložnost Heberju, čigar strel pa je končal v golavtu. Olmo je v nadaljevanju obračuna na drugi strani zadel okvir vrat in Dinamo je nato uspel izenačiti, ko je mrežo Slavena zatresel 19-letni Nikola Moro s svojim prvim ligaškim zadetkom za Dinamo. Ante Ćorić je s premetenim poskusom s prostega strela po tleh z okoli 25 metrov zadel vratnico, Moro pa je bil ob pravem času na pravem mestu za 1:1. Nekaj minut prej je lepo podajal Petar Stojanović, občasni slovenski reprezentant in nekdanji član Arne Tabor, Slovana, Interblocka in Maribora je zaposlil Guilhermeja, ki pa je slabo streljal čez gol. Kazen za Zagrebčane je prišla v enem zadnjih (proti)napadov, ki ga je izvrstno s strelom pod vratarjem zaključil mladi talent koprivniške šole Bruno Bogojević. Tudi zanj je bil to prvenec v prvoligaški konkurenci, Dinamo pa kljub več kot petminutnemu dodatku ni uspel izsiliti remija in se močno oddaljil ubranitvi naslova. To je bila celo prva zmaga Slavena v letu 2017. Z velikim aplavzom so na stadionu Rujevica pozdravili objavo rezultata iz Koprivnice. Drugi zaporedni spodrsljaj Dinama je Rečanom odprl vrata do naslova, dvoboj si je prišla ogledat tudi predsednica države Kolinda Grabar-Kitarović. Po nepričakovanjem remiju v Pulju je Matjaž Kek z varovanci moral odgovoriti šampionskemu izzivu tretjeuvrščenega Osijeka, ki je po odličnem začetku sezone malce padel, a se vseeno uspel prebiti na evropska mesta po dolgoletnem tavanju v povprečju.

Dinamovci (na fotografiji desno Ante Čorić) bi kaj lahko prvič v zgodovini hrvaškega prvenstva predali državni prestol Rijeki. FOTO: AP

Kek je slovenskega reprezentanta Romana Bezjaka spet poslal v ogenj z boka, od prve minute pa je ponos Kvarnerja zaigral zelo agresivno in že v drugi minuti je Marko Vešović z levega boka našel Maria Gavranovića, ki je z glavo meril mimo vrat. Švicarski napadalec je vnovič zapretil že čez dve minuti, ko je prvič resneje ogrel tudi gostujočega vratarja. Po tem, ko je v deseti minuti priložnost zapravil še Franko Andrijašević, oziroma ga je Marko Malenica ustavil, so beli zasluženo povedli po zaslugi najstrožje kazni. Nikola Matas je z roko blokiral Bezjakov udarrec z glavo, nekdanji član Celja pa je sam izvedel strel z bele pike za 1:0. Osijek se je po prejetem zadetku prebudil in bil nevaren v 19. minuti, ko je Borna Barišić s povratno žogo z leve strani zaposlil Gabrijela Bobana, čigar strel pa je bil previsok. Na drugi strani je odgovoril Josip Mišić, njegov poskus pa je poletel mimo vrat. Po pol ure igre bi navdahnjeni Rečani lahko tekmo še močneje obrnili v svojo korist, po "bombi" Gavranovića, ki je zatresla prečko, je strel Vešovića končal v bloku, vratar Malenica pa je okroglo umetno usnje nekako uspel izbiti v kot. Po krasni akciji Bezjaka in Gavranovića v 34. minuti je po podaji Slovenca in obratu hrvaškega Švicarja poskus slednjega za las zgrešil Gavranović.

Nesrečni Gavranović je v 41. minuti še drugič na tekmi zadel prečko, a na polčas so domači vseeno odšli z dodatno vzpodbudo: glavni sodnik Igor Križarić je z drugim rumenim kartonom izključil Muzaferja Ejupija, potem ko je makedonski napadalec nespametno na sredini igrišča zrušil rojaka Stefana Ristovskega. V nadaljevanju bi lahko Rijeka hitro pomirila vedno bolj nemirne navijače, toda v 47. minuti je Andrijašević po akciji Mišića in Gavranovića po zaslugi razbranjenega vratarja Malenice zapravil še eno zrelo priložnost za morda odločilno prednost. Rečani niso imeli sreče niti v 69. minuti, ko je Malenica ustavil prodor in strel Andrijaševića. Kek je namesto Bezjaka v igro poslal še Matica Črnica in napeto končnico je s poznim zadetkom vseeno preprečil Andrijašević, ki je še drugič v večeru z bele pike matiral gostujočega vratarja za pobeg na osem točk prednosti na vrhu lestvice, kjer Dinamo vlada in naslove osvaja vse od sezone 2005/06. Dominacija modrih je vse od prihoda Keka na reško klop pod resnim vprašajem, Rijeka pa je zdaj le še nekaj korakov od potrditve zgodovinskega prvega naslova državne prvakinje.

Izidi 30. kroga:

Slaven Belupo ‒ Dinamo Zagreb 2:1 (1:0)
Heber 43., Bogojević 90.; Moro 78.

Rijeka ‒ Osijek 2:0 (1:0)
Bezjak 11./11-m, Andrijašević 90./11-m
RK: Ejupi 45./Osijek
Roman Bezjak je igral do 74. minute, ko ga je zamenjal Matic Črnic (oba Rijeka).