Hrvaška je na nogah: Mandžukić v podaljšku popeljal Hrvate v prvi finale SP!

Moskva, 11. 07. 2018 22.16 |

Marko Gašparin
423

Nogometaši Hrvaške so drugi finalisti svetovnega prvenstva 2018 v Rusiji, potem ko so po podaljšku izločili Anglijo z 2 : 1. Hrvatom je po zaostanku že v peti minuti tekme uspel popoln preobrat. Za izenačenje je poskrbel Ivan Perišić, strelec odločilnega zadetka pa je bil Mario Mandžukić v podaljšku. Hrvaška se je prvič uvrstila v finale SP.

SLIKA

Uvod tekme je pripadel Angležem. Prekršek na razdalji 25 metrov od hrvaških vrat je izsilil Dele Alli, storil ga je Luka Modrić, prosti strel pa je odlično izvedel bočni branilec Kieran Trippier, ki je poslal žogo v desni zgornji kot vrat Danijela Subašića. Anglija je v četrti minuti tako povedla z 1 : 0.

Angleži so tudi po vodstvu pritiskali na vrata Hrvaške, še posebej nevarni so bili iz prekinitev. V 14. minuti je do nove lepe priložnosti prišel Harry Maguire, ki je z glavo meril po podaji Trippierja iz kota le za kakšen meter mimo hrvaških vrat. Še lepšo priložnost je v 31. minuti tekme imel Harry Kane, ki se je sam znašel pred vratarjem Subašićem, a ga kar dvakrat uspel nastreljati, tako da je ostalo pri minimalnem vodstvu Angležev. Edino omembe vredno priložnost v prvem polčasu so si Hrvati priigrali v 32. minuti, ko je Ante Rebić poskusil z močnim strelom z razdalje, a je na tem prvenstvu izvrstni vratar Jordan Pickford žogo brez večjih težav ukrotil. Omeniti velja še poskus Jesseja Lingarda deset minut pred koncem prvega polčasa, a je angleški vezist z roba kazenskega prostora iz ugodnega položaja meril mimo hrvaških vrat.

Hrvaška tudi na začetku drugega polčasa ni našla igre, ki jo je krasila tekom tega prvenstva. So pa ’Vatreni’ stopili na plin po dobri uri igre, ko je najprej z roba kazenskega prostora sprožil Ivan Rakitić, a je njegov strel z mednožjem blokiral Kyle Walker. Hrvati so pot do gola le našli v 68. minuti, ko je z visoko žogo z desne strani podajal Šime Vrsaljko, spretno pa je v kazenskem prostoru reagiral Ivan Perišić, ki je žogo potisnil za hrbet Jordana Pickforda. Hrvati so nemudoma začutili svojo priložnost in dodali na plin.

Štiri minute kasneje bi že lahko povedli, ko je na levi strani obrambo Anglije osmešil Perišić, a je po njegovem strelu z levico zaustavila vratnica. Odbitka nato za hrbet Pickforda ni uspel poslati Rebić. Nobeni reprezentanci ni uspelo zatresti mreže do konca rednega dela, tako da je sledil podaljšek.

Scenarij z rednega dela tekme se je preselil tudi v prvi del podaljška. Angleži so prevzeli pobudo in prvi nevarno zapretili prek Johna Stonesa. Ta je po podaji iz kota osamljen prišel do strela z glavo v hrvaškem kazenskem prostoru, a je z golove črte odbil Šime Vrsaljko. Hrvati so se prebudili v zaključku prvega dela podaljška, ko je Mario Mandžukić z neposredne bližine izkoristil podajo soigralca in spretno sprožil proti vratom Anglije, a se je s čudežno obrambo izkazal Pickford, tako da je ostalo pri izidu 1 : 1.

Zato pa je za ekstazo navdušenja na stadionu Lužniki v 109. minuti tekme le poskrbel Mandžukić, ki je prelisičil obrambo Anglije ob ’podaji’ Ivana Perišića in iz ugodnega položaja matiral tokrat nemočnega (in nič krivega) Pickforda za vodstvo Hrvaške v Moskvi z 2 : 1. Angleži niso uspeli resneje ogroziti vrat Hrvaške in ostalo je pri veliki zmagi Hrvaške, ki se je prvič uvrstila v finale svetovnega prvenstva.

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

22.36

KONEC TEKME!

HRVAŠKA JE FINALIST SP 2018. Padla je Anglija z 2:1.

120+4'

Ena zadnjih priložnosti za Anglijo

Prosti strel za Anglijo s kakšnih 35 metrov

121'

Štiri minute dodatka

Cakir se je odločil za štiri minute dodatka v drugem delu podaljška.

120'

Poškodba Trippierja

Angleži v zadnjih minutah igrajo brez strelca zadetka Trippierja, ki se je poškodoval, Southate pa nima več menjave.