Zagreb, 19. 11. 2013 22.00 |

Odigrane so bile povratne tekme dodatnih kvalifikacij za nastop na SP v Braziliji. Hrvati in Grki so v dveh tekmah brez težav odpravili Islandce oziroma Romune, v Stockholmu je fantastični Cristiano Ronaldo s hat-trickom potopil Švede, v Parizu pa so Francozi z visoko zmago le "preskočili" Ukrajince.

Portugalska nogometna reprezentanca se je sredi Stockholma veselila uvrstitve na SP. FOTO: Reuters

Obračun med Švedsko in Portugalsko je bil tudi obračun Zlatana Ibrahimovića in Cristiana Ronalda. Po prvem polčasu brez zadetkov (prvo tekmo so po zaslugi Ronalda dobili Portugalci z 1:0) je prav nogometaš Reala v 51. minuti zadel po lepi individualni akciji, ko je v sprintu preigral švedske branilce in zadel z roba kazenskega prostora. V 68. minuti je Ibrahimović po podaji s kota preskočil portugalske branilce in zadel za 1:1. Pet minut pozneje je zvezdnik francoskega PSG-ja lepo meril iz prostega strela, Cristiano Ronaldo pa je v 77. minuti po izbijanju švedske obrambe zadel z roba kazenskega prostora. Čez dve minuti se je mreža znova zatresla, Ronaldo je izkoristil podajo in zadel v zgornji desni kot za svoj tretji gol na tekmi, skupno četrtega v dveh tekmah in odločilnega za pot na SP.

Grčija, ki je prvo tekmo dobila s 3:1, je v Bukarešti proti Romuniji igrala neodločeno 1:1. Evropske prvake iz leta 2004 je v vodstvo v 24. minuti popeljal Konstantinos Mitroglu, v 55. minuti pa je za 1:1 poskrbel Vasilios Torosidis, ki je zadel lastno mrežo. Grki so se na SP uvrstili tretjič, prvič so na mundialu igrali leta 1994, nazadnje pa leta 2010.

Grki tudi v Bukarešti z Romuni niso imeli večjih težav.
Grki tudi v Bukarešti z Romuni niso imeli večjih težav. FOTO: Reuters
Hrvaška in Islandija sta se na prvem obračunu razšla z neodločenim rezultatom 0:0, povratna tekma pa je pripadla Hrvatom, ki so zmagali z 2:0. V 27. minuti je Ivan Rakitić podal z leve strani, Ivan Perišić je v kazenskem prostoru žogi spremenil smer, na drugi vratnici pa je bil na pravem mestu Mario Mandžukić, ki je zadel ob desni vratnici. Napadalec münchenskega Bayerna si je v 38. minuti privoščil veliko neumnost, saj je grobo startal na nasprotnega igralca in si prislužil rdeči karton. Nogometaš manj na zelenici se v igri Hrvatov ni poznal, v 47. minuti je Darijo Srna po lepi podaji Matea Kovačića z diagonalnim strelom premagal islandskega vratarja in dokončno odločil potnika na mundial. Hrvati so na SP igrali leta 1998, ko so bili bronasti, nato pa še leta 2002 in 2006.

Ukrajina si je na domačem igrišču priigrala prednost dveh golov, a so jih Francozi hitro izničili. V 23. minuti je ob pomoči motorja domače ekipe Francka Riberyja Mamadou Sakho odbito žogo poslal mimo nemočnega ukrajinskega vratarja, enajst minut kasneje pa je za 2:0 poskrbel Karim Benzema. Tudi on je prišel do odbite žoge in jo poslal v spodnji levi kot. Ob polčasu so tako imeli Francozi v rokah vsaj podaljšek, toda na navdušenje domačih navijačev je bilo ukrajinskih upov konec v 72. minuti, ko je Oleg Gusev zadel lastno mrežo in postavil končni skupni izid 3:2 za Francijo.

Mario Mandžukić
Mario Mandžukić FOTO: Reuters

Iz Evrope so si nastop na SP 2014 že neposredno zagotovile Belgija, Italija, Nemčija, Nizozemska, Švica, Rusija, Bosna in Hercegovina, Anglija in Španija.

Romunija – Grčija 1:1 (0:1) 1:3
Torosidis 54.; Mitroglou 23.

Hrvaška – Islandija 2:0 (1:0) 0:0
Mandžukić 27., Srna 47.
RK: Mandžukić 38.

Švedska – Portugalska 2:3 (0:0) 0:1
Ibrahimović 68., 72.; Ronaldo 50., 77., 79.

Francija
– Ukrajina 3:0 (2:0) 0:2
Sakho 22., 72., Benzema 34.
RK: Hačeridi 47./Ukrajina
Sodnik je bil Damir Skomina.

Gana in Alžirija zadnji afriški reprezentanci na SP 2014

Nogometni reprezentanci Gane in Alžirije sta si kot zadnji afriški ekipi zagotovili nastop na svetovnem prvenstvu v Braziliji 2014. Gana je na povratni kvalifikacijski tekmi proti Egiptu izgubila z 1:2 (0:1), a je prvo tekmo dobila kar s 6:1. Alžirija je bila na drugi tekmi z 1:0 (0:0) boljša od Burkina Fasa, ki je prvo tekmo zmagal s 3:2. Za Egipt je v 25. minuti zadel Amr Zaki, v 84. minuti je bil uspešen Mohamed Gedo, na končnih 2:1 pa je v 89. minuti znižal Kevin Prince Boateng. Gana, četrtfinalistka zadnjega prvenstva, se je na SP uvrstila tretjič, od leta 2006 ni izpustila nobenega turnirja. Egipčani na največjem nogometnem turnirju niso igrali vse od leta 1990.

Ganci so svoje opravili že na prvi tekmi, ki so jo dobili s kar 6:1.
Ganci so svoje opravili že na prvi tekmi, ki so jo dobili s kar 6:1. FOTO: Reuters

Burkina Faso je prvo tekmo dobila s 3:2. Edini gol na drugi tekmi je v 49. minuti dosegel Madjid Bougherra ter Alžiriji po zaslugi več golov v gosteh priigral tretji nastop na SP. Prvič je na njem igrala leta 1982, drugič leta 1968, nazadnje pa pred štirimi leti v Južnoafriški republiki, ko je nastopila v skupini C skupaj s Slovenijo. Nigerija je v dodatnih afriških kvalifikacijah izločila Etiopijo, Slonokoščena obala Senegal, Kamerun pa je bil boljši od Tunizije.

Iz Afrike na SP potujejo Nigerija, Slonokoščena obala, Kamerun, Gana in Alžirija.