Eder predramil zaspane navijače z dramatičnim zmagovitim zadetkom, nemočnemu 'Ibri' grozi hitro slovo

Toulouse, 17. 06. 2016 15.45 |

V skupini E evropskega prvenstva v nogometu je po prvi tekmi drugega kroga Italija z minimalno zmago nad Švedsko že napredovala v osmino finala (1:0). Naturalizirani napadalec Interja Eder je v enem zadnjih napadov šokiral Zlatana Ibrahimovića in soigralce, ki ostajajo pri vsega točki.

Leonardo Bonucci in Zlatan Ibrahimović.
Leonardo Bonucci in Zlatan Ibrahimović. FOTO: AP

Na eni najbolj nezanimivih tekem v zgodovini evropskih prvenstev so lahko navijači uživali vsaj v sončnem vremenu, ki je Toulouse počastilo po nekaj kislih dnevih po celotni državi. Italijani so prebudili apetite na domačem Apeninskem polotoku po tem, ko so s skorajda brezhibno predstavo na trdna tla prizemljili tihe favorite Belgijce, a zmenek s Švedi se je razpletel povsem drugače. Alessandro Florenzi je po rojstvu hčere, zaradi katere se je na kratko tudi vrnil v domovino, začel prvo tekmo evropskega prvenstva, bodoči trener Chelseaja Antonio Conte pa je proti staremu znancu Zlatanu Ibrahimoviću v zvezni vrsti aktiviral tudi Marca Parola. Vsi so težko čakali na obračun "Ibre" z državo, v kateri je preživel največ let svoje kariere, leta 2004 si je ravno proti modrim na Euru na Portugalskem naredil največjo reklamo z izjemnim zadetkom s peto. Švedi so po povprečni predstavi na obračunu z Irsko potrebovali nekaj navdiha in "po točkah" dobili porazen prvi polčas v Toulousu. Skandinavci so imeli pobudo, čeprav je sprva nekajkrat s prodori po levi zapretil debitant Florenzi, čigar strel s 16 metrov je v deseti minuti po odboju od branilca končal v rokah Andreasa Isakssona. Ibrahimović je čez štiri minute v kazenskem prostoru po oceni glavnega sodnika podrl Andreo Barzaglija, zato tudi morebiten uspešen strel Sebastiana Larssona, ki je prvič preizkusil Gianluigija Buffona, ne bi štel.

Ibrahimović je poskušal premagati nekdanjega soigralca pri Juventusu Buffona, toda v prepovedanem položaju je bil tudi v 28. minuti, ko je po prostem strelu poskušal z glavo na drugi vratnici, a ni zadel cilja. To je bilo praktično vse, kar se je zgodilo v 45 minutah za pozabo, Italijani pa so vsaj malce odgovorili v nadaljevanju. Graziano Pelle je po globinski žogi Parola in "zavrnjeni" podaji Ederja v 49. minuti udaril z volejem, a precej nenatančno. Spet je sledilo obdobje brez priložnosti, tudi po zaslugi štartov, kakršen je bil tisti Kima Källströma, ki je v 61. minuti ustavil junaka prve tekme Emanueleja Giaccherinija, ki se je osamljen pripravljal za strel z roba kazenskega prostora. V 72. minuti je Ibrahimović tudi zgrešil nemogoče, ko je ostal povsem sam na drugi vratnici, a z vsega enega metra streljal prek vrat, "na srečo" pa je bil v dosojenem prepovedanem položaju. Italijani so v 82. minuti napovedali, da bi lahko prav proti koncu tekme šokirali Švede, toda strela z glavo Parola, ki je končal v prečki, Skandinavci niso vzeli dovolj resno. Šest minut kasneje so prej tako nepopustljivi branilci dovolili sprehod Ederju po robu kazenskega prostora, soigralec Samirja Handanovića iz Interja pa je mojstrsko zadel ob vratnico. Veselje je bilo veliko, zmago bi lahko potrdil že Antonio Candreva v 90. minuti, a je namesto podaje udaril na prvo vratnico, kjer je bil pripravljen Isaksson. Švedi so obupno lovili zadetek za 1:1, Andreas Granqvist je v četrti minuti sicer zgolj triminutnega sodnikovega dodatka padel po tem, ko ga je za dres v lovu za žogo potegnil Leonardo Bonucci, a sodniška piščalka je ostala nema za potrditev uvrstitve Italijanov med najboljših 16 ekip stare celine.

Italija ‒ Švedska 1:0 (0:0)