Jenkiji namesto Slovencev v osmino finala

Johannesburg, 23. 06. 2010 17.54 |

Ameriški nogometaši so se z minimalno zmago 1:0 proti Alžiriji uvrstili v osmino finala SP.

Slovenija - ZDA - 11
Slovenija - ZDA - 11 FOTO: Reuters

Nogometaši ZDA so v tekmi 3. kroga svetovnega prvenstva v skupini C premagali Alžirijo, kar jim je, ob porazu Slovenije z Anglijo, zadoščalo za uvrstitev v osmino finala. Angleži so tako zasedli prvo mesto v skupini, Američani drugo, Slovenci pa so bili tretji. Američanom je zmago zagotovil Landon Donovan z golom v drugi minuti sodniškega podaljška.

ZDA so v tekmi proti Alžiriji zapravile neverjetno veliko priložnosti, zadeli so vratnico, sodnik jim je spet razveljavil najbrž regularen gol, toda vse do zadnjih trenutkov tekme, so na tekmi v Pretorii mreže mirovale. Nato pa je prišla za Slovenijo nesrečna druga minuta sodnikovega podaljška. Američani so bili vendarle nagrajeni za trud, tudi za dobro igro, vse pa jim je nekoliko srečno zagotovil Donovan. Po protinapadu (tudi Alžirci so v zadnjih minutah igrali na vse ali nič), je bilo videti, da bo Clint Dempsey tragični junak tekme, saj mu je vratar Rais Mbolhi ubranil še enega od mnogih strelov, toda žoga se je odbila do Donovana, ki jo je poslal za vratarjev hrbet.

Za obe reprezentanci je štela le zmaga, kar sta pokazali tudi na igrišču. Obe sta igrali napadalno, nekaj več od igre so imeli Američani. Prvo priložnost pa so si priigrali Alžirci. V šesti minuti je ameriška obramba neuspešno lovila Rafika Djebboura v nedovoljeni položaj, alžirski napadalec je žogo s prsmi lepo sprejel, toda po njegovem voleju je žoga zadela le prečko. V protinapadu so do priložnosti prišli tudi izbranci Boba Bradleyja, a se je po strelu Herculeza Gomeza izkazal alžirski vratar. Gomez je imel nekaj trenutkov pozneje, natančneje v 21. minuti, še lepšo priložnost, saj se je sam znašel pred vratarjem Mbolhijem, vendar je ta žogo odbil. V nadaljevanju akcije je Gomez vendarle spravil žogo do Dempseyja, ta jo je porinil v gol, toda sodnik ga zaradi domnevnega nedovoljenega položaja ni priznal.

Dempsey je imel naslednjo veliko priložnost za ZDA. Sam se je znašel pred Mbolhijem, toda alžirski vratar je pokazal izredno dnevno formo. Kar pa je v 37. minuti grešil Jozy Altidore, pa že meji na znanstveno fantastiko. S šestih metrov je neoviran močno streljal na prazen gol, toda na začudenje gledalcev čez gol. Za to bi lahko bili Američani lahko kaznovani, saj sta Karim Matmour in Karim Ziani sprožila strela od daleč, toda prvemu je veselje preprečil vratar Tim Howard, po strelu drugega pa je žoga zletela nekaj centimetrov čez prečko.

Ameriške priložnosti so se nadaljevale tudi v drugem polčasu. Dempsey je po samostojnem prodoru Altidora v 57. minuti zadel vratnico, odbite žoge pa ni znal spraviti v mrežo. Osem minut pozneje se je Benny Feilhaber v slogu Maicona po desni strani sprehodil pred gol, a ni streljal kot je brazilski nogometaš v tekmi s Severno Korejo, ampak je poskušal podati v sredino, toda vratar je bil na mestu. Žoge v gol ni znal spraviti niti Edson Buddle, kakor ne s prostega strela Michael Bradley. Napadi Američanov so se stopnjevali, gol so poskušali doseči tudi Alžirci. Nato pa je prišla 92. minuta, srečna za ZDA, nesrečna za Slovenijo.