Liga Evropa

Manchester, 26. 02. 2016 08.57 |

Marcus Rashford je bil junak povratnega obračuna med Manchester Unitedom in Midtjyllandom. Tekma se je končala z rezultatom 5:1 v korist domačih vragov, v prvem planu pa je bil z dvema doseženima zadetkoma na svoji prvi uradni članski tekmi prav 18-letni nogometaš, ki je svojo nogometno izobrazbo pridobil v akademiji Manchester Uniteda.

Do včerajšnjega super večera ime Marcus Rashford širši nogometni javnosti ni razkrilo prav veliko. Nasprotno. Mnogi ljubitelji najbolj pomembne postranske stvari na svetu so zanj sploh prvič slišali. Nekateri navijači Uniteda so po informaciji, da se je pred tekmo poškodoval Anthony Martial,  že vrgli "puško v koruzo".

A mladi 18-letni napadalec je v tandemu z Memphisom Depayem zasijal in na igrišču deloval kot izkušen nogometaš, ki ima za seboj že ogromno odigranih minut na tekmah najvišjega ranga. Temu pa vsekakor ni bilo tako. Otrok Manchester Uniteda je vknjižil svoje prve minute v članski konkurenci. Vzdržal je pritisk, ki mu ga je na pleča 'položil' Louis van Gaal, ko mu je zaupal mesto v začetni enajsterici. Ta mu je zaupanje izkazal z odlično igro in vodstvu kluba z dobro igro opozoril, da iz mladinske akademije prihajajo odlični nogometaši, ki v nizkem startu čakajo na svojo priložnost.

Drugi polčas je odprl z dvema zadetkoma in razrešil vprašanja o potniku v naslednji krog Lige Evropa. V 64. minuti je po podaji Juana Mate zadel za 2:1. Dobrih deset minut kasneje pa je po fantastični podaji desnega bočnega branilca, ki je bil v preteklosti tudi član madridskega Reala Guillerma Varele zadel še drugič na tekmi in zapečatil usodo danskega prvaka Midtjyllanda.

Bo Marcus Rashford nova zvezda angleškega nogometa?
Bo Marcus Rashford nova zvezda angleškega nogometa? FOTO: AP

Dva gola in rekord
Mladi angleški up je v večeru, ki ga je izstrelil na nogometni zemljevid, postavil tudi rekord. Postal je namreč najmlajši strelec rdečih vragov v evropskih tekmovanjih in v tej kategoriji prehitel legendarnega severnoirskega krilnega napadalca Georga Besta. Nov rekorder je bil ob zadetku star 18 let in 117 dni, medtem ko je bil Best pri svojem prvem doseženem zadetku v Evropi star 18 let in 158 dni.

Van Gaal, ki se mu že dalj časa trese "stolček" zaradi slabih izidov, je v izjavi po tekmi pojasnil, zakaj se je mladenič znašel v prvem planu: "Druge rešitve ob vseh poškodbah, ki nas v zadnjem času pestijo, preprosto nisem imel. Med izbranci je bil zgolj kot menjava Martialu."