Liga Evropa

FOTO in VIDEO: Rdeči vragi na ruski 'njivi' pridelali remi, Mevlja in Rostov slavita zgodovinski podvig

Rostov na Donu, 09. 03. 2017 18.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
N.A./Ž.L./J.K.
21

Ruski prvoligaš Rostov je na prvi tekmi osmine finala Lige Evropa na domači zelenici, ki po mnenju trenerja gostov Joseja Mourinha to niti ni bila, zvezdniški Manchester United zadržal pri remiju (1:1). Miha Mevlja je v postavi Rusov, ki jim je uspel morda celo največji podvig v zgodovini kluba, odigral vso tekmo.

Vrhunci tekme Rostov - Manchester United

Pred obračunom osmine finala Lige Evropa v Rostovu si Jose Mourinho poleg poškodb belil glavo tudi zaradi neprimerne podlage, ki ji je Evropska nogometna zveza (Uefa) po pregledu vseeno podelila sprejemljivo oceno. Mourinho kljub zaskrbljenosti zaradi morebitnih poškodb ni štedil pri sestavljanju prve postave, v katero je uvrstil Paula Pogbaja, Henrikha Mkhitarjana in Zlatana Ibrahimovića, na klopi pa pustil "lažje kategornike" Juana Mato, Jesseja Lingarda in Marcusa Rashforda. Slovenski reprezentant Miha Mevlja je zvezdniški obračun na domačem stadionu začel od prve minute v zadnji vrsti, ki jo tradicionalno sestavlja pet nogometašev. Trener Ivan Daniliants se tudi tokrat ni izneveril načrtu, s katerim je v vrstah rumenih zgodovinske uspehe žel že v tej sezoni Lige prvakov. United je začel podjetno in Pogba je, morda tudi zaradi neravne igralne površine, že v drugi minuti grdo zgrešil žogo, potem ko se mu je znotraj kazenskega prostora ponudila lepa priložnost za strel po predložku z desne in podaji Mkhitarjana. Armenec bi skorajda prišel do žoge v nevarnem položaju v 13. minuti, a ga je obramba rumenih uspela ustaviti. Rostov je bil prvič nevaren v 19. minuti, ko je po levem boku pobegnil Alensandr Bukharov, a nato v težkem položaju meril v blok. Mkhitarjan je po dobrih 20 minutah nato grdo trčil s Fjodorjem Kudrjašovim in dobil rumeni karton, domači nogometaš pa pomoč ob robu igrišča zaradi udarca v čeljust.

Ibrahimović, ki je v Angliji nedavno dobil odmevno prepoved nastopa na treh tekmah zaradi udarca v obraz nasprotnika, ni imel veliko od igre in po dvoboju z Mevljo ga je za nameček še grdo pokosil Alexandru Gatcan ter dobil rumeni karton. Mevlja se je z Ibrahimovićem pomeril tudi v 27. minuti, Šved je imel nekaj korakov prednosti, a ob pritisku nekdanjega člana Gorice nato z volejem z okoli 17 metrov meril prek vrat. Ko se je že zdelo, da se bo prvi polčas končal z najbolj nepriljubljenim izidom, pa je Ibrahimović le udaril: najprej je Marouane Fellaini zelo lepo sprejel visoko podajo in jo poslal naprej do Šveda, ki se je spretno znašel na črti golavta in elegantno zaposlil Mkhitarjana za lahek zadetek. Razen posiljenega strela s precejšnje razdalje Christiana Noboe si je Rostov pripravil bore malo in na polčas odšel z minimalnim zaostankom. V nadaljevanju tekme si je Ibrahimović v enem prvih napadov pripravil strel z roba 16-metrskega prostora, a meril precej prek vrat. Ashley Young je bil naslednji, ki je poskušal s podobne razdalje zatresti mrežo rumenih, po lepi akciji in podaji prek kazenskega prostora je nekdanji angleški reprezentant precej neuspešno udaril mimo bližnje vratnice. Nato pa je Rostov nenadoma izid poravnal, dolgo podajo Timofeja Kalačeva prek zadnje vrste si je v kazenskem prostoru gostov lepo ustavil Bukharov in mirno pospravil žogo mimo nemočnega Sergia Romera za 1:1. United dolgo časa ni zmogel pravega odgovora, strel Fellainija po podaji iz kota z glavo je zlahka ujel domači vratar Nikita Medvedev. Na drugi strani je po predložku Kalačeva s prostega strela Mevlja v 67. minuti podaljšal žogo do Cesarja Navasa, ki pa v padcu v težkem položaju ni zmogel natančneje meriti.

Mkhitarjan je le še zaključil lepo akcijo, ki sta jo zrežirala Fellaini in Ibrahimović. FOTO: AP

Mourinho je takoj zatem zamenjal Mkhitarjana in aktiviral Anthonyja Martiala. Eden izmed najboljših posameznikov tekme Kalačev si je v 74. minuti lepo pripravil strel z levico, a meril prek vrat, že prej je podobno z volejem po akciji z desnega krila mimo vrat meril Aleksandr Erokhin, ki bi lahko iztržil tudi več. Z zelenice je domači trener nato pred zadnjimi minutami potegnil strelca Bukharova, v igro pa je prišel "iranski Ibrahimović" Serdar Azmoun. United je bil blizu novemu vodstvu v 77. minuti, ko so po prostem strelu Angleži zahtevali tudi najstrožjo kazen zaradi domnevne igre z roko, a se delivci pravice niso strinjali z oceno Otočanov. Ibrahimović se na slabi ruski zelenici res ni zabaval, v 79. minuti je po še enem dvoboju z Mevljo tudi grdo padel, a je lahko nadaljeval z igro. Gatcan je z lepim volejem v 88. minuti preizkusil zbranost Romera, ki pa je zanesljivo ujel njegov optimističen poskus. Ibrahimović se je, ne prvič v četrtkovem večeru, precej jezno odzval na slabo potezo Pogbaja, ki mu je slabo podal žogo v eni zadnjih akcij, strel Šveda pa je nato zadel blok pred vrati Medvedeva. United je imel čisto na koncu tekme še eno priložnost, a po visoki žogi v osrčje kazenskega prostora nobenemu od rdečih vragov ni uspelo preusmeriti žoge proti golu. Rostovu, ki v tej sezoni iz tekme v tekmo piše klubsko zgodovino, je tako z Mevljo v postavi uspel nov velik met, medtem ko bo moral United na domačem Old Traffordu še opraviti svoj del naloge pred morebitnim napredovanjem v četrtfinale.