Liga Evropa

Baku, 18. 08. 2016 17.34 |

T.Š./Ž.L.
398

Nogometaši Maribora so na prvi tekmi odločilnega kroga kvalifikacij za preboj v Ligo Evropa gostovali v Bakuju pri Gabali. Azerbajdžansko moštvo je zadnja ovira vijoličastih pred prebojem v skupinski del tega evropskega tekmovanja. Po dobrem začetku in vodstvu z 0:1 je vijoličaste pokopal slab drugi polčas, Gabala je zmagala s 3:1.

Azerbajdžanska Gabala je v letošnjih kvalifikacijah Lige Evropa že opozorila z dobrimi rezultati. Izločili so recimo francoski Lille, moštvo, ki je precej bolj znano in uveljavljeno. Vendar je tudi Maribor pustil lep pečat v kvalifikacijah in le še en krog jih loči od skupinskega dela Lige Evropa. Vijoličasti so v prejšnjih dveh krogih izločili Levski iz Sofije in škotski Aberdeen. Mariborčani so želeli v Bakuju na stadionu Dalga iztržiti ugoden izid, trener Darko Milanič je pred tekmo dejal, da je cilj v gosteh doseči gol in ne izgubiti in tako povratno tekmo v Ljudskem vrtu pričakati z ugodnim izhodiščem.

Delno so se jim želje izpolnile. Dosegli so gol, vodilni na tekmi, ko je bil uspešen Marcos Tavares. Nato ni šlo več po načrtih, gostitelji so dosegli tri zaporedne gole in dosegli lepo zmago, ki jim veliko obeta pred povratno tekmo v Ljudskem vrtu. Najbolj je bilo kritično na začetku drugega polčasa, ko je Gabala dosegla dva gola le v dveh minutah igre. Povratna tekma bo prihodnji četrtek v Mariboru, kjer vijoličasti računajo na navijaško podporo, a bodo morali pokazati več, kot so na gostovanju v Bakuju.

Strokovni štab Maribora čaka zahtevna naloga na povratni tekmi.
Strokovni štab Maribora čaka zahtevna naloga na povratni tekmi. FOTO: Aljoša Kravanja
Milanič je na igrišče poslal naslednje udarno enajsterico: Handanović, Šme, Šuler, Defendi, Janža, Vrhovec, Pihler, Vršič, Tavares, Bohar, Novaković. Gostitelji so bili nevarni v uvodnih minutah, vratar Handanović je prvič posredoval že v 4. minuti tekme, nato pa so Mariborčani zaigrali bolje. Plod takšne igre je bil vodilni gol vijoličastih v 17. minuti. Damjan Bohar je streljal v kazenskem prostoru, a je bil vratar Gabale Dmitro Bezotosnij na mestu, vendar je odbito žogo v gol poslal Marcos Tavares, ki je bil kot duh sam pred golom in ni imel težav z realizacijo.

V 29. minuti je Marko Šuler dobil rumeni karton, v nadaljevanju akcije pa se je izkazal vratar Jasmin Handanović, ki je ubranil žogo po strelu z glavo. V 35. minuti še en nevaren strel Vitalija Verniduba, žoga je zletela blizu mariborske vratnice. Gabala je pritiskala proti golu Maribora in to se jim je obrestovalo ob zaključku prvega polčasa. V 37. minuti je streljal Estonec Sergej Zenjov, žoga se je Handanoviću izmuznila pod roko in Gabala je izenačila (1:1). Gostje so se nato otresli pritiska in Bohar je v 40. minuti dobro ogrel vratarja Gabale, dve minuti kasneje je poizkusil še Dare Vršič, nato pa najlepša priložnost prvega polčasa. V 44. minuti je Milivoje Novaković streljal iz petih metrov, a direktno v vratarja Bezotosnija, ki se je znova izkazal. Prvi polčas se je končal z izidom 1:1.

Na začetku drugega polčasa pa šok za goste, v dveh minutah je moral Handanović dvakrat po žogo v svojo mrežo. V obeh primerih je gol dosegel Bagaly Dabo. Najprej je Francoz zadel v 50. minuti, ko se je znašel sam pred slovenskim vratarjem in ga premagal s strelom med nogama, v 52. minuti pa je izkoristil gnečo pred Handanovićem in nekako spravil žogo v mrežo za že visoko vodstvo s 3:1.

V 58. minuti je Blaž Vrhovec dobil rumeni karton, vijoličasti pa v prvem delu drugega polčasa niso uspeli ogroziti domačega vratarja. V igro sta v 71. minuti vstopila Gregor Bajde in Sintayehu Sallalich (na klop sta odšla Bohar in Vršič). V 80. minuti je sledila še zadnja mariborska menjava, Tavaresa je zamenjal Sunny Omoregie. Mariborčani so slabo odigrali v drugem polčasu, pravih akcij ni bilo, zato pa je Handanović še enkrat dobro posredoval v 82. minuti. Edino pravo priložnost in edini strel Maribora v drugem polčasu v okvir vrat je zapravil Novaković, saj mu je strel iz neposredne bližine vratar ubranil.

Marcos Tavares je dosegel gol za Maribor.