Liga Evropa

FOTO in VIDEO: Mojstri remijev znova na delu: United iz Bruslja brez zmage, a z golom v gosteh

Bruselj, 13. 04. 2017 22.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Na stadionu Constant Vanden Stock sta se na prvi tekmi četrfinala Lige Evropa pomerili ekipi Anderlechta in Manchester Uniteda. Rdeči vragi so dolgo časa vodili po zaslugi Henrkiha Mkhitarjana, potem pa so domačini z edinim strelom v okvir prišli do izenačenja in nekaj upanja pred povratno tekmo. Končalo se je z 1:1. Povratna tekma bo prihodnji četrtek na Old Traffordu.

Želje Manchester Uniteda so še vedno vezane na igranje v Ligi prvakov v naslednji sezoni in končno slavje v Ligi Evropa je možnost za osvojitev enega od mest, ki vodi med elito. Jose Mourinho je že pred časom dejal, da bi raje osvojil Ligo Evropa, kot pa bil četrti v Premier League. In prav zato bodo rdeči vragi poskušali storiti vse, da se uvrstijo v veliki finale, ki bo letos v Stockholmu in z morebitnim končnim slavjem napovejo svoj povratek med evropsko elito. Portugalski strateg je tudi tokrat od prve minute na zelenico poslal Zlatana Ibrahimovića, ki je bruseljski ekipi v dresu PSG-ja nasul štiri gole. Družbo v napadu mu bosta delala še mlada Marcus Rashford in Jesse Lingard. V golu tudi tokrat začenja Sergio Romero, ki je na sedmih tekmah v Ligi Evropa, kar šestkrat ohranil mrežo nedotaknjeno. David de Gea je dobil priložnost na klopi, kljub temu, da ga v zadnjem času znova povezujejo s prestopom v madridski Real. Na Belgijce imajo sicer rdeči vragi lepe spomine, saj so na šestih medsebojnih obračunih slavili štirikrat in dvakrat izgubili. Anderlecht je na sploh prvi klub, s katerim se je United pomeril v evropskih klubskih tekmovanjih. In proti Belgijcem so rdeči zabeležili najvišjo zmago v svoji zgodovini, ko so leta 1956 na povratni tekmi slavili s kar 10:0. Domači trener Rene Weiler bo največ pričakoval od svojega kapetana Yourija Tielemansa in Nicolaea Claudija Stanciuja. S klopi pa bosta poskušala presenetiti Alexandru Chipciu in Lukas Teodorčik.

Srečanje sta obe ekipi začeli zelo živahno, z veliko tempa, a pravih priložnosti ni bilo. V uvodnih minutah gre izpostaviti zelo slabo izbijanje gostujočega vratarja Romera, ki bi skoraj pripravil priložnost Belgijcem, a se je na njegovo srečanje žoga odbila v kot. V 9. minuti so znova nevarneje zapretili domačini. Z roba kazenskega prostora je streljal oziroma podajal Frank Acheampong, a je žoga po njegovem strelu zletela kar precej mimo leve vratnice gostujočega gola. United je poskušal nekoliko "stopiti" na žogo in s počasno igro graditi napade, ki pa so bili nenevarni. Zelo dejaven je bil sicer mladi in hitri Rashford. V 15. minuti so po hitrem protinapadu znova zagrozili domačini. Bruno je prišel do žoge znotraj kazenskega prostora, poslal oster predložek pred gol Romera, kjer pa je pravočasno posredoval Eric Bailly, preden bi do strela kakšen meter pred golom prišel Issac Kiese Thelin. V 17. minuti pa so do najlepše priložnosti prišli gostujoči nogometaši. Najprej je Ibrahimovću veselje iz neposredne bližine preprečil domači vratar Ruben, odbitek pa je poskušal v gol pospraviti Lingard, kateremu pa je veselje preprečila vratnica. Takoj za tem je z močnim strelom z razdalje poskusil še Rashford, a ni uspel ogroziti domačega vratarja. Vragi niso blesteli v igri, a ko se jim je ponudila priložnost so bili hitro nevarni. Tako je v 27. minuti po podaji Michaela Carricka sam pred kazenskim prostorom ostal Rashford, a preslabo ustavil žogo in domači branilci so ga pravočasno uspeli zaustaviti. Po izbijanju je do žoge prišel Henrikh Mkhitarjan, a tudi njegov strel so domači branilci blokirali. In tako je še naprej ostalo pri začetnih 0:0. V 36. minuti pa so gostujoči nogometaši zasluženo povedli. Najprej je izjemno priložnost zapravil Rashford, oziroma Ruben se je izkazal z izjemno obrambo. A statična obramba domačinov je preslabo odreagirala na odbito žogo in Mkhitarjan je s težkega položaja žogo poslal v mrežo in razveselil gostujoče navijače. Za Armenca je to bil četrti gol na sedmi tekmi v letošnji izvedbi Lige Evropa. Rdeči vragi pa so pred iztekom polčasa prišli do pomembnega gola v gosteh. Do konca polčasa ne na eni, ne na drugi strani nismo videli več priložnosti. United je mirno držal žogo v svoji posesti. Enkrat je iz razdalje sprožil še Antonio Valencia, a ni bilo nevarno in tako so gostujoči nogometaši odšli na odmor z minimalno prednostjo.

Tako je Henrkih Mkhitarjan popeljal Manchester United v vodstvo v Bruslju.
Tako je Henrkih Mkhitarjan popeljal Manchester United v vodstvo v Bruslju. FOTO: AP

Za drugi polčas sta tako domači strateg Weiler, kot gostujoči Mourinho, na zelenico postala identični postavi, ki sta tekmo tudi začeli. Prva priložnost pa se je ponudila Anderlechtu, za katere je s prostega strela poskusil Stanciu, a žogo poslal visoko čez gol Romera. Domačini so drugi polčas začeli bistveno bolje kot prvega. Najprej je v 50. minuti s strelom z glavo poskusil Massimo Bruno, kmalu za tem pa je še lepšo priložnost zapravil Acheampong, a je njegov strel iz neposredne bližine pravočasno blokiral Valencia. V 55. minuti pa so prvič v drugem polčasu zapretili gostje. Matteo Darmian je lepo prodrl po levi in poslal uporaben predložek v osrčje kazenskega prostora, kjer je z atraktivnim strelom poskusil Mkhitarjan, a je za nekaj centimetrov zgrešil cilj. Ruben se je vrgel v pravo smer, a bi bil v primeru, da bi žoga letela v okvir, prekratek. Tako je ostalo pri minimalnem vodstvu Angležev. Kmalu za tem je znova poskusi Rashford, a meril preveč po sredini in Ruben ni imel težav z obrambo. V 58. minuti je domači strateg opravil prvo menjavo in v igro namesto Bruna poslal izjemno nevarnega Romuna Chipciuja. V 60. minuti so po dolgem času nevaren napad izpeljali tudi domačini. Ivan Obradović je na robu kazenskega prostora prišel do strela, a mu ni uspelo izkoristiti dejstva, da je bil povsem neoviran, saj mu je spodrsnilo in je grdo zgrešil cilj, ki je bil Romerov gol. Tri minute kasneje pa je prvo menjavo opravil tudi Mourinho, ki je v igro namesto Lingarda poslal Anthonyja Martiala. Ta menjava je tudi napovedala, da se gostje niso želeli zadovoljiti zgolj z minimalno prednostjo, saj je Francoz izjemno nevaren v fazi napada. V naslednjih minutah smo na zelenici stadiona Constant Vanden Stock spremljali zelo raztrgano igro na obeh straneh. United je sicer mirno nadzoroval minimalno prednost, domačini pa nikakor niso našli poti do gola Romera. V 79. minuti pa smo po dolgem času videli priložnost. Do strela na robu kazenskega prostora je prišel rezervist Sofiane Hanni, a tudi s te akcije so dobili zgolj kot, potem ko se je žoga od Marcosa Roja odbila v kot. Deset minut pred koncem nogometaši Anderlechta še vedno niso imeli strela v gol. Na drugi strani je takoj nevarno zapretil Marouane Fellaini, a se je z obrambo izkazal Ruben. V 83. minuti je Ibrahimović z izjemno podajo zaposlil Paula Pogbaja, a najdražji nogometaš na svetu je streljal naravnost v domačega vratarja, ki je žogo izbil v kot. Zapravljivost pa se je Unitedu maščevala v 86. minuti. Obradović je poslal uporaben predložek pred vrata Romera, kamor pa je utekel Leander Dendoncker in z glavo žogo dobesedno zabil v gol Romera. Zanimivo, to je bil sploh prvi strel domačinov v okvir vrat. Do konca srečanja se rezultat, kljub trudom obeh ekip, ni spremenil in končalo se je z remijem 1:1. Manchester United ima tako pred povratno tekmo na Old Traffordu rahlo prednost zaradi gola v gosteh, a tudi domačini še lahko upajo, potem ko so z edinim strelom, prišli do aktivnega rezultata.

Anderlecht - Manchester United 1:1 (0:1)