Liga Evropa

Lyon, 14. 04. 2017 13.09 |

Pravo dramo so v četrtek zvečer preživljali navijači Lyona, ki so si želeli v miru ogledati tekmo četrtfinala Lige Evropa, dobili pa so eksplozije in fizične obračune, v katere so bili (ne po lastni krivdi) vpleteni tudi otroci.

Navijači turškega kluba si niso naredili najboljše reklame s pretepanjem pred in na stadionu, kjer se je tekma z Lyonom zaradi incidentov začela šele okoli 22. ure. Lyonski navijači (na fotografiji) so si zatočišče poiskali kar na igrišču. FOTO: AP

Lyonov predsednik Jean-Michel Aulas je po žalostnih dogodkih na tekmi z Bešiktašem dejal, da navijačem Lyona ni preostalo drugega, kot da so z vdorom na zelenico poskrbeli za odložitev dvoboja četrtfinala Lige Evropa. Že pred tekmo stadionu Parc OL je prišlo do več neljubih dogodkov, gostujoči navijači so se spopadali s policijo, incidenti pa so se nadaljevali za zidovi enega od stadionov Eura 2016, ko so na Lyonove navijače z zgornje tribune, kjer so bili zbrani gostje, začela leteti pirotehnična sredstva. Več navijačev je steklo na varno kar na igrišče, ki se je hitro izpraznilo, tekma pa se je začela s 45-minutno zamudo. Aulas je domače privržence nogometa pozval, da naj se vrnejo na svoje sedeže, nato pa si je z njimi tudi ogledal prvi polčas tekme, ki so jo Lyončani po preobratu tudi dobili (2:1). "Več tistih, ki so bili poškodovani, zaradi ponosa ni želelo takoj oditi. S tistimi baklami so bili nekateri resneje poškodovani. Določeno število doma izdelanih bomb je eksplodiralo nad glavami naših navijačev, zato so imeli le eno izbiro: da gredo na igrišče," je po tekmi za medije povedal Aulas.

"Na srečo so to tudi storili, sicer bi bili ujeti s strani turških navijačev, ki so na silo vstopili na stadion. Nekateri niso imeli vstopnic. To so bili zelo naporni trenutki. S francoskim zakonom, ko prodaš vstopnico prek spleta, ti ni dovoljeno, da jo prodaš naprej. Preprosto smo s tem želeli zagotoviti, da jih ne bi prodajali v tujini, da bi se tako izognili številnim rečem. Zelo, zelo dobro so organizirani. Nekaj turških navijačev je bilo tu, a ne bi smeli biti, prišli so iz Nemčije. Nekateri so jim prodali vstopnice. Nevarni ljudje so. Rešili smo tekmo s tem, da smo naše navijače prepričali, da se vrnejo na tribuno. Tako kot običajno pa si nagrajen, ko storiš nekaj dobrega, naši igralci so res igrali dobro v drugem polčasu. Mislil sem, da tekme ne bo, to pa bi bila katastrofa za Olympique Lyonnais. Klub bi bil odgovoren. Pokazali smo, da smo organiziran klub, ki ve, kako prevzeti odgovornost. Jaz sem jo prevzel," je dodal karizmatični prvi mož Olympiqua.

Lyonski policisti so morali že pred tekmo uporabiti solzivec, da so umirili spopade med navijači pred stadionom. "Tekma, ki je prestavljena za vsaj 45 minut, ni ravno najboljši način za pripravo," je povedal Lyonov portugalski vratar Anthony Lopes, ki se je v Franciji lani tudi veselil evropskega naslova. "To so nesprejemnljive reči, ki si jih na stadionu ali kjerkoli drugje ne želimo več videti. Ni bilo tisto v Dortmundu dovolj? Ob več kot 20.000 nasprotnih navijačih na našem stadionu sem bil prepričan, da bo prišlo do težav in da bo zapleteno. Na tribunah so bile tudi naše družine, naši otroci. Res nas je prizadelo. To moramo zdaj spraviti iz naših misli. Najbolje bi bilo, če sploh ne bi igrali." Bešiktaš je z golom Ryana Babla sicer povedel v 15. minuti, nato pa si je Lyon pred povratnim dvobojem v Istanbulu priigral minimalno prednost z dobro predstavo v drugem polčasu, ko sta v zadnjih sedmih minutah za preobrat zadela Corentin Tolisso in Jeremy Morel.