Liga prvakov

London, 07. 03. 2017 22.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Na stadionu Emirates sta se na povratni tekmi osmine finala elitne Lige prvakov pomerili zasedbi Arsenala in münchenskega Bayerna. Bavarci so prepričljivo dobili že prvi obračun, potem ko so topničarje odpihnili s kar 5:1. Napredovanje v četrtfinale pa so potrdili z identično zmago še sredi Londona (5:1). Pod vse večjim pritiskom je Arsene Wenger.

Bavarci so na dveh tekmah Londončanom nasuli kar deset golov.
Bavarci so na dveh tekmah Londončanom nasuli kar deset golov. FOTO: AP

Varovanci Carla Ancelottija so večji del posla opravili že na svoji Allianz Areni, kjer so kar s 5:1 odpravili londonsko moštvo. Kljub izdatni prednosti pa italijanski strateg na povratni tekmi ni želel ničesar prepuščati naključju in je na zelenico stadiona Emirates od prve minute dalje poslal najmočnejšo možno zasedbo. Manjkal je zgolj Philipp Lahm, ki ni imel pravice nastopa zaradi rumenih kartonov. Na drugi strani je domači strateg Arsene Wenger v upanju na čudežni preobrat ob prve minute na zelenico poslal Alexisa Sancheza, s katerim naj bi se po poročanjih otoških medijev tudi sprl na enem iz med treningov pred premierligaškim obračunom z Liverpoolom. V napadu sta mu družbo delala hitra Angleža in Theo Walcott in Olivier Giroud, ki je tik pred začetkom zamenjal Dannyja Welbecka, ki se je lažje poškodoval na ogrevanju.

Kljub visoki prednosti s prve tekme, pa so gostje iz bavarske takoj prevzeli pobudo na igrišču in prisilili Arsenal, da se brani pred in v svojem kazenskem prostoru. V svojem značilnem prodoru je kot prvi poskusil Arjen Robben, a so domači branilci še pravi čas njegov strel zaustavili, preden bi ta lahko ogrozil Davida Ospino v golu. Po nekaj mirnih minutah je v 13. prvič zapretil tudi Arsenal. Olivier Giroud, ki je z bližine prišel do strela z glavo, a ni uspel resneje ogroziti Manuela Neuerja v vratih Bayerna. V 20. minuti pa so topničarji prišli do prvega zadetka na srečanju. Walcott je krasno potegnil po desni strani in se z bližine odločil za močan strel, ter poslal žogo ob bližnji vratnici čez glavo Neuerja, ki bi sicer lahko posredoval bolje, a je bil strel zelo močan. Gol je vlil nekaj upanja v tabor domačih, ki so še naprej imeli pobudo na igrišču, a do izrazitih priložnosti jim ni uspelo priti. Zelo dejaven je bil predvsem Walcott, katerega je v 35. minuti lepo zaposlil AlexOxlade-Chamberlain, a Anglež iz neposredne bližine ni uspel priti do strela, saj mu je žogo izbil Xabi Alonso. Domači navijači so zahtevali celo enajstmetrovko, a sodnikov to ni zanimalo. Kmalu za tem je znova zapretil Giroud, a ni uspel ogroziti Neuerja, saj je poslal žogo visoko čez gol. Na drugi strani je takoj zapretil Robert Lewandowski, katerega je v ogenj poslal Robben, a Poljak se ni najbolj izkazal pri zaključku, saj je njegov strel zgrešil cilj. V zadnji minuti prvega polčasa je s prostega strela poskusil še Sanchez, a je sprožil naravnost v naročje Neuerja, ki je brez težav žogo zadržal v svojem naročju. Prvi polčas se je tako končal z minimalno prednostjo domačinov.

Izraz na obrazu Kosicelnyja znova lepo opiše sezono Arsenala.
Izraz na obrazu Kosicelnyja znova lepo opiše sezono Arsenala. FOTO: AP

Arsenal je v drugi polčas vstopil z miselnostjo, da potrebuje še vsaj tri zadetke, če želi še upati o napredovanju. In takoj so si domači nogometaši priigrali nevarno priložnost. V tretji minuti nadaljevanja je namreč skok v petmetrskem prostoru brez težav dobil Giroud, ki pa ni uspel usmeriti žoge proti golu in ta je končala na zgornji mreži Neuerjevih vrat. V 50. minuti je Mats Hummels že premagal Ospino, a so sodniki upravičeno gol razveljavili zaradi prepovedanega položaja. Štiri minute kasneje pa je nov hladen tuš sledil za nogometaše Arsenala. Laurent Koscielny je nespretno podrl Lewandowskega in glavni sodnik Anasthasios Sidiropoulos je nemudoma pokazal na belo točko, francoskemu branilcu pa pokazal rumeni karton. A si kmalu po posvetovanju s svojimi pomočniki premislil in domačemu branilcu pokazal rdeči karton. Žogo pa je na belo točko postavil Lewandowski kar sam in zanesljivo premagal Ospino, izenačil na 1:1, v skupnem izidu pa povedel Bayern v vodstvo s 6:2. V 64. minuti je znova zapretil Lewandowski, a se je tokrat z izjemno obrambo izkazal Ospina. Poljak in Arutro Vidal sta sicer v začetku akcije povsem osmešila domačo obrambo, ki je tudi bila z enim igralcem manj po izključitvi Koscielnyja. Štiri minute kasneje pa je Bayern izkoristil premoč na igrišču in povedel z 2:1. Katastrofalna napaka domače obrambe znotraj kazenskega prostora je ponudila priložnost Robbnu, kateremu pa iz neposredne bližine ni bilo težko zadeti in dokončno pokončati vse upe domačih navijačev o kakšnem čudežnem preobratu in napredovanju v četrtfinale. V 72. minuti pa je končno prve menjave opravil tudi domači trener Wenger, ki je na zelenico poslal kar tri sveže igralce naenkrat. Tako so vstopili Coquelin, Lucas Perez in Mesut Özil, iz igre pa so odšli Aaron Ramsey, Giroud in Alexis. A to ni pomagalo domačinom, ki so bili povsem brez idej in v 76. minuti bi jih skoraj znova kaznoval Lewandowski, kateremu je veselje preprečil okvir vrat. Je pa bil kmalu za tem veliko uspešnejši rezervist Costa, ki je s prekrasnim strelom z roba kazenskega prostora za 3:1 matiral Ospino. Tri minute kasneje pa je Arsenal doživel pravi polom. Nova napak v obrambi je botrovala k temu, da je sam proti Ospini stekel Vidal in ga brez težav premagal za 4:1. Kljub visokemu vodstvu pa gostje niso popuščali in v 86. minuti je odjeknila petarda v domači mreži. Znova sta domači obrambi pobegnila Costa in Vidal in slednji je brez težav za svoj drugi premagal Ospino in povišal prednost svojega moštva na 5:1. Tik pred koncem rednega dela je bil blizu drugega zadetka za svoje moštvo Hector Bellerin, a je na njegovo smolo žoga zletela nekaj centimetrov mimo Neuerjeve desne vratnice. Do konca srečanja se izid ni več spremenil in Bavarci so se veselili visoke zmage nad Londončani. Arsene Wenger je sedaj pod vse večjim pritiskom, saj so ga navijači skozi celotno tekmo pozivali, da je čas, da odide. Bayern pa se je, kot rečeno, brez težav uvrstil v četrtfinale, kjer bo neugoden tekmec za vsako moštvo. Arsenal pa je spisal nov negativen rekord, saj je s skupnim rezultatom 10:2 postal prvi angleški klub, ki je izgubil s tako visokim rezultatom v Ligi prvakov na tekmah na izpadanje.

Arsenal - Bayern München 1:5 (1:0) /1:5/
Walcott 20.; Lewandowski 55./11-m., Robben 68., Costa 78., Vidal 81., 86.
RK: Koscielny 54./Arsenal