Liga prvakov

FOTO in VIDEO: Naveza Alves-Higuain z dvema goloma zrežirala pomembno zmago Juventusa v Monte Carlu

Monte-Carlo, 03. 05. 2017 21.51 |

J.K./M.G./T.Š.
93

Nogometaši Juventusa so na prvi tekmi polfinala Lige prvakov v Monte Carlu prišli do pomembne zmage z 2:0. Oba zadetka v mrežo Monaca je poslal argentinski napadalec Gonzalo Higuain, ki mu je obakrat lepo podal razigrani Dani Alves. Stara dama ima tako pred torkovo povratno tekmo v Torinu lep kapital v boju za finale v Cardiffu.

Vrhunci prve polfinalne tekme LP Monaco - Juventus

Trener Juventusa Massimiliano Allegri se je odločil, da namesto kaznovanega Samija Khedire v defenzivno vezno linijo pošlje Claudia Marchisia. Na klopi je Allegri presenetljivo pustil napadalnega vezista Juana Cuadrada. V obrambi je Juve stavil na tri prekaljene branilce Leonarda Bonuccija, Giorga Chiellinija in Andreo Barzaglija. Obramba Juventusa je v tekmo vstopila sila samozavestna, potem ko ji slovita Barcelona na dveh tekmah ni uspela zabiti niti enega zadetka.

Juventus je v uvodnih petih minutah prevzel pobudo in stiskal obroč okoli kazenskega prostora Monaca, a so se varovanci portugalskega stratega Leonarda Jardima vselej uspešno ubranili. V 12. minuti je po desni strani lepo prodiral Dani Alves in s podajo po zraku skušal zaposliti Gonzala Higuaina, a je ta bil prenizek, da bi zadel žogo z glavo. V kolikor bi Alves podajal po tleh, bi hrvaški čuvaj Danijel Subašić imel precej več težav. Prvi (nevarnejši) strel v okvir vrat pa je pripadel Monacu. Kylian Mbappe je ušel obrambi Stare dame in prišel do strela z glavo, a slabo sprožil naravnost v roke dobro postavljenega Gianluigija Buffona. Prav 39-letni Buffon se je izkazal v 16. minuti ob novem strelu Mbappeja. Ta je bil precej bolj nevaren, a se je ob poskusu Francoza italijanski vratar izkazal s hitro in spretno reakcijo. Mojstrstvo je Buffon znova dokazal ob strelu Radamela Falcaa, ko je žogo, ki je letela (najbrž) v vratnico, preusmeril v kot. Kar ni uspelo Monacu, pa je Juventusu v 29. minuti tekme. Po krasni akciji in lepi dvojni podaji Alvesa in Higuaina je mrežo Monaca načel argentinski napadalec Higuain. Ta je po podaji Alvesa s peto z roba kazenskega prostora natančno matiral nemočnega Subašića za vodstvo Juventusa z 1:0. V 38. minuti je z levico s prostega strela poskusil še Paulo Dybala, junak zmage Juventusa proti Barceloni, a je bil Subašić tokrat dobro postavljen in žogo uspel ujeti. Prvi polčas se je tako zaključil z vodstvom Juventusa z 1:0.

Monaco je drugi polčas začel odločno: že v drugi minuti nadaljevanja je do lepega strela v kazenskem prostoru prišel Falcao, a se je z obrambo ob sicer dokaj medlem strelu Kolumbijca znova izkazal Buffon. V 51. minuti je s strelom z razdalje poskusil še Bernando Silva, a meril preveč po sredini vrat, tako da je Buffon žogo uspel brez večjih težav ujeti. Krasno priložnost za povišanje vodstva pa je v 54. minuti zapravil Marchisio, ki se je iz oči v oči soočil s Subašićem, a mu je ta strel z nogo uspel ubraniti in preprečil veliko vodstvo Stare dame na stadionu Louisa II. Kar ni uspelo Marchisiu, pa je dobrih pet minut kasneje Higuainu. Ta je spretno izkoristil novo lepo podajo Alvesa in z levico matiral nemočnega Subašića za veliko vodstvo Juventusa v Monte Carlu z 2:0. Ob velikem kapitalu Stare dame so bili domačini pošteno šokirani, Juventus pa je nadaljeval s pritiskom na vrata nogometašev iz kneževine. Jardim se je v 67. minuti tekme odločil prevetriti svojo zasedbo - iz igre je potegnil Tiemoueja Bakayoka in Thomasa Lemarja, namesto katerih sta vstopila Joao Moutinho in Valere Germain. Omenjeni dvojec je nekoliko poživil igro Monaca, kar je začutil tudi Allegri, ki je iz igre potegnil strelca obeh zadetkov Higuaina in na zelenico poslal Juana Cuadrada. V 90. minuti je bil Monaco blizu pomembnega zadetka, a se je z obrambo s konico prstov izkazal Buffon, sprožil je branilec Kamil Glik z glavo, italijanski čuvaj pa je žogo preusmeril v kot. To je bilo tudi vse, kar so gledalci lahko dobrega videli na stadionu Louisa II, kjer se je Juventus ob zadnjem sodnikovem žvižgu veselil zmage z 2:0.

Juventus je z novo dobro obrambno predstavo v Ligi prvakov še šestič zapored ohranil mrežo nedotaknjeno, kar se je zgodilo sploh prvič v zgodovini kluba. In še dva zanimiva podatka: Alves je sploh prvič v karieri zbral dve podaji na eni tekmi Lige prvakov, Higuain pa je na eni sami tekmi izločilnih bojev Lige prvakov zbral prav toliko zadetkov kot prej na 24 tekmah izločilnih bojev Lige prvakov skupaj.