Liga prvakov

FOTO in VIDEO: Iz Rusije s točko, a brez evropske pomladi: Mariborčani dvignjenih glav zapuščajo Moskvo

Moskva, 21. 11. 2017 17.03 |

V 5. krogu se je Maribor na zadnjem gostovanje v skupinskem delu Uefa Lige prvakov pomeril z ruskim Spartakom iz Moskve. Vijoličasti so se uspešno upirali napadu domačinov vse do 82. minute, ko je mrežo Handanovića zatresel Ze Luis. Zasluženo pa so v izdihljajih tekme zadetek vpisali tudi Mariborčani, s prvencem v elitnem tekmovanju se je med strelce vpisal Jasmin Mešanović (1:1).

• Iz 24UR: Za koliko bo Maribor bogatejši?
    01:31
    Iz 24UR: Za koliko bo Maribor bogatejši?
    Vrhunci s tekme Spartak Moskva - Maribor

V peti tekmi skupinskega dela Lige prvakov je aktualni slovenski prvak iz Maribora gostoval v Moskvi, kjer so si varovanci Darka Milaniča skušali zagotoviti še najmanjše možnosti za nadaljevanje evropske odisejade. Prvi obračun v Ljudskem vrtu se je končal z rezultatom 1:1, vijoličasti pa se dobro zavedali, da bo tekma v ruski prestolnici velik zalogaj po dveh odigranih derbijih v slovenskem pokalu in ligaškem tekmovanju.

Milanič je prvo enajsterico sestavil previdno, v napad pa poslal le enega 'bojevnika' Marcosa Tavaresa, ki je zadel tudi edini zadetek na zadnjem derbiju. Strateg na klopi vijoličastih Darko Milanič je v začetno enajsterico uvrstil tudi Aleksa Pihlerja, mesto pa je ohranil tudi Martin Milec, ki se je izkazal na zadnji tekmi z angleškim velikanom Liverpoolom. Gostovanja v Moskvi so bila do sedaj v skupini E neugodna, Liverpool je iztržil zgolj točko, Sevilla pa je klonila proti četi Massima Carrere

Spartak Moskva - Maribor 5. krog Lige prvakov - 3
Spartak Moskva - Maribor 5. krog Lige prvakov - 3 FOTO: AP
Rusi so pričakovano pritisnili na vrata vijoličastih, v uvodnih minutah je do strela pred vrati Jasmina Handanovića po slabem izbijanju Jean-Claude Billonga prišel Mario Pašalić, kmalu za tem je s težkega položaja poskušal tudi Luis Adriano, vendar se je v vratih izkazal mariborski čuvaj mreže. Do svoje prve priložnosti so v 17. minuti prišli tudi gostje, ko je Tavares kot prvi ogrel roke nasprotnega vratarja. Domači so se odzvali s čudovito priložnostjo, Ze Luis je natančno podal pred vrata Handanovića, kjer je že čakal Adriano, vendar pa je podajo še pravi čas izbil Marko Šuler. Rusi niso odnehali in bili nevarni tudi nekaj minut kasneje, ko je po lepi podaji Adriana, z glavo proti vijoličastim vratom streljal Ze Luis.

Mariborske priložnosti ostale neizkoriščene

Žoga je še naprej ostala v nogah Moskovčanov, ob vsaki uspešni obrambi pa so v napad krenili tudi gostje z Ljudskega vrta. Vrata domačih je tako v drugi polovici polčasa ogrozil tudi Damjan Bohar, ki je želel izkoristiti gnečo v kazenskem prostoru. Nekaj minut zatem je bil nevaren tudi Blaž Vrhovec, ki je po podaji Marwana Kabhe streljal čez vrata. Po prvotni disciplini s katero je mariborska obramba odbijala napade Spartaka je zbranost popuščala, domači pa so napake vijoličastih izkoristili za stopnjevanje pritiska na vrata. S podajami je bil nevaren Pašalić, ki je Handanovićevo mrežo skušal ogroziti s pomočjo Ze Luisa in Adriana. Prav mladi hrvaški vezni igralec je nevarno ogrozil slovenska vrata tudi v 46. minuti, ko je poskušal z glavo, vendar pa je njegov poskus zletel čez vrata. Prvi polčas se je tako končal brez zadetkov.

Blaž Vrhovec si je po prekršku prislužil rumeni karton.
Blaž Vrhovec si je po prekršku prislužil rumeni karton. FOTO: AP

Vršić poživil igro Mariborčanov in upravičil Milaničevo zaupanje

V začetku drugega polčasa je Milanič v želji po kreativnosti namesto Vrhovca poslal Dareta Vršića, štiri minute po sodnikovem žvižgu pa je Kabha Mariborčanom že priigral prvi prosti strel, po podaji Vršića je žoga prišla do Šulerja, ki pa je na žalost gostujočih navijačev zadel vratnico. Kmalu zatem je Vršić poskušal še sam,vendar je streljal previsoko.

Na drugi strani pa je imel nekaj dela tudi Handanović, ki je mogel posredovati po nevarnem strelu Fernanda, po živahnem dogajanju v kazenskem prostoru, ki ga je kar nekajkrat prekinila mariborska obramba pa je ubranil tudi strel Denisa Glušakova. Spartakovi nogometaši je s hitrimi napadi povzročala nemalo težav Mariborčanom, ki so se morali pošteno potruditi, da so uspeli dohajati hitre in zadetkov željne napadalce, v vratih pa se je izkazal tudi vijoličasti vratar, ki je požrtvovalno preprečil veselje domačinov. V 77. minuti se je povsem sam tik pred Handanovićem znašel Ze Luis, vendar je strel z glavo za las zgrešil vrata Milaničevih varovancev. Vztrajni nogometaš Zelenortskih otokov je bil nevaren tudi nekaj trenutkov zatem, ko je njegov poskus z glavo spet romal mimo vrat.

Junak tekme na mariborski strani - Jasmin Mešanović.
Junak tekme na mariborski strani - Jasmin Mešanović. FOTO:

Prav trud 26-letnika pa se je vendarle izplačal, ko je že vidno izčrpana mariborska obramba le dopustila nekaj več podaj pred svojimi vrati. Ze Luis je sprejel žogo in jo poslal za hrbet Handanovića. Mariborčani so se skušali že v naslednji akciji vrniti v igro, vendar Pihler po lepi akciji ni dobil priložnosti za zaključek. Ko je že vse kazalo, da bodo vijoličasti ostali brez točke je čudovito podajo v kazenski prostor izkoristil Jasmin Mešanović, ki je v igro vstopil po menjavi Boharja. V izdihljajih tekme je s prvencem v elitnem tekmovanju tako postavil rezultat 1:1 in poskrbel za veselje na gostujoči klopi, kljub temu pa je bila točka premalo in Mariborčani so se morali posloviti od sanj o nadaljevanju evropske odisejade.

Spartak Moskva - Maribor 1:1 (0:0)
Ze Luis 82.; Mešanović 92.

Spartak Moskva: Selikov, Petković (od 73. minute Zobnin), Tasci, Kutepov, Kombarov, Fernando, Adriano, Popov, Pašalić (od 53. minute Glušakov), Promes, Luis

Maribor: Handanović, Viler, Billong, Šuler, Milec, Vrhovec (od 45. minute Vršić), Bohar (od 83. minute Mešanović), Kabha, Pihler, Bajde (od 68. minute Hotić), Tavares