Liga prvakov

Velik podvig Rijeke z Matjažem Kekom na čelu: hrvaški prvaki iz Salzburga z remijem

Salzburg, Kijev, Nica, Glasgow, Astana, 26. 07. 2017 17.55 |

Sredin paket tekem za preboj v skupinski del Lige prvakov je zmagovito odprla kazahstanska Astana. Krvnica Maribora v sezoni 2015/16 je visoko ugnala varšavsko Legio. Tekmo vijoličastih z islandskim Hafnarfjörđurjem lahko spremljate na Kanalu A in VOYO, tudi na Hrvaškem, kjer so proslavljali nov velik podvig Rijeke.

Astana je v minuli sezoni nastopala v skupinskem delu Lige Evropa.
Astana je v minuli sezoni nastopala v skupinskem delu Lige Evropa. FOTO: AP

Brez poškodovanega kapetana Miroslava Radovića, nekdanjega napadalca Olimpije, je varšavska Legia vknjižila boleč poraz na prvi tekmi tretjega kroga kvalifikacij za Ligo prvakov v Astani. V peklenskih razmerah v astanski Areni so Kazahstanci ostali neporaženi na že 14. zaporedni evropski tekmi, v kateri sta v zadnjih minutah prvega polčasa s streloma po tleh zadela Junior Kabananga in Ivan Maewski. Po zadetku napadalca albanske reprezentance Armanda Sadikuja v 79. minuti bi se Legia lahko domov v Varšavo podala s povsem spodbudnim rezultatom, a je Patrick Twumasi v enem zadnjih napadov poskrbel za novo veselje na tribunah, ki lahko upravičeno pričakujejo podvig tudi na Poljskem. Rijeka nekdanjega selektorja slovenske mladinske in članske reprezentance Matjaža Keka, je po remiju v Salzburgu (1:1) blizu temu, da še podaljša prekletstvo avstrijskega Salzburga, ki se kljub bogatim vložkom glavnega pokrovitelja nikakor ne uspe prebiti v skupinski del najelitnejšega evropskega tekmovanja. Rdeči biki so bili večji del prvega polčasa nemočni spremljevalci zelo dobre predstave hrvaških prvakov, ki so zasluženo povedli po pol ure igre, ko je predložek Stefana Ristovskega v gol z lepim strelom ob daljšo vratnico spremenil Mario Gavranović. Stari znanec avstrijskih zelenic Alexander Gorgon bi lahko v eni naslednjih akcij zabil še pomemben drugi gostujoči gol, a je zadel v blok, Salzburžani pa so nato le uspeli vzpostaviti nekakšno ravnotežje in v drugem polčasu ekspresno izenačili. Reinhold Yabo je potegnil v protinapad in zaposlil Heeja-Chana Hwanga, ki je z zavitim strelom s težkega položaja izjemno spretno ukanil vratarja Simona Slugo. Munas Dabbur se verjetno še zdaj sprašuje, kaj je zapravil v 72. minuti, ko bi moral le še zatresti prazna vrata, a je v padcu zgrešil praktično nemogoče. Rečani so imeli v tem primeru veliko sreče, nato pa brez večjih težav zdržali za velik remi. V enem zadnjih napadov je imel izrazitejšo priložnost tudi Marko Vešović, ki je po lepem "slalomu" med avstrijskimi branilci nato slabo streljal.

Kijevski Dinamo je na prizorišču finala te sezone Lige prvakov, domačem olimpijskem stadionu, zanesljivo opravil s švicarskimi Young Boys (3:1). V 15. minuti je za ukrajinsko vodstvo poskrbel napadalec reprezentance Andrij Jarmolenko, dvajset minut kasneje pa je vodstvo povišal Dieumerci Mbokani. Končni izid sta v izdihljajih tekme postavila Denjs Garmaš in Christian Fassnacht, ki je bernski ekipi prinesel nekaj upanja z vedno zelo pomembnim golom v gosteh. Ta ni uspel Ludogorcu in nikozijskemu APOEL. Bolgari so izgubili pri Hapoel Beer Shevi (2:0), medtem ko je APOEL položil orožje pred romunsko debitantko Viitorul Constanto (1:0). Gre za moštvo, ki je nastalo iz mladinske šole legendarnega "Gice" Hagija, nekdanjega člana Real Madrida in Barcelone ter legende romunskega nogometa. Hagijeva Constanta se je v minuli sezoni klavrno odrezala v Evropi, tokrat pa po premierni osvojitvi romunskega naslova očitno cilja še višje, celo v Ligi prvakov, ki se ji je približala z golom Cristiana Ganee v 75. minuti. Tekmo so romunski prvaki sklenili z izključitvijo Mariusa Tucudeana, a vseeno zdržali za zgodovinsko zmago. Brez zmagovalca pa so se razšli nogometaši v parih Celtic ‒ Rosenborg (0:0) in Nice ‒ Ajax (1:1). Norvežani so jo na mitskem Parkheadu zagodli serijskim škotskim prvakom, čeprav bodo na povratnem dvoboju pod večjim pritiskom zaradi tega, ker jim ni uspelo zadeti. Veliko je obetal tudi obračun Nice in Ajaxa, finalisti minule sezone Lige Evropa so po zaslugi Donnyja van de Beeka, ki je na začetku drugega polčasa izkoristil napako francoskega vratarja, izvlekli remi. Še drugi dan zapored je bil med strelci Balotelli, po "makedonskemu" Jonathanu Balotelliju, članu Vardarja, zdaj še "originalni" Mario Balotelli, ki je v 32. minuti z neposredne bližine zadel za vodstvo kluba z Azurne obale. V zadnjem dvoboju so gledalci v Bruggeju videli kar šest golov, po tri v mreži domačega Club Brugge in tri v mreži gostujočega istanbulskega Basaksehirja (3:3). Nekdanji klub občasnega slovenskega reprezentanta Rajka Rotmana si je priigral lep kapital za povratni obračun.