Liga prvakov

Tavares dokončal začeto delo: Maribor prek Hafnarfjörđurja na korak do Lige prvakov

Reykjavik, 02. 08. 2017 19.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
T.Š./T.V./J.K.
522

Maribor je tudi v drugo z minimalnih 1:0 premagal islandskega prvaka Hafnarfjörđur in tudi v drugo je bil junak zmage kapetan Marcos Tavares, ki je za zmago zadel v enem zadnjih napadov. Mariborčani lahko zdaj vneto pričakujejo žreb playoffa Lige prvakov, zavedajoč se, da so si že zagotovili nastop v Ligi Evropa.

Iz 24UR: Vijoličasti na Islandiji pred vrati raja
Zlatka Zahovića tokrat ni bilo na mariborski klopi, je pa tekmo v družbi Mirana Pavlina in Bojana Bana spremljal s tribune. FOTO: Damjan Žibert

Z golom kapitala, za katerega je v Ljudskem vrtu poskrbel neuničljivi kapetan Marcos Tavares, a brez taktičnih zamisli in vpliva športnega direktorja Zlatka Zahovića na klopi, je Maribor začel povratni obračun tretjega kroga kvalifikacij za Ligo prvakov s Hafnarfjörđurjem. Očeta je na zelenici od prve minute "nadomeščal" sin Luka Zahović, ki je v primerjavi s prvim obračunom pod Kalvarijo dobil priložnost s strani trenerja Darka Milaniča. Ta je po tesni zmagi nad Rudarjem v državnem prvenstvu v ogenj poslal še Damjana Boharja in tako dodatno spremenil enajsterico, ki si je v Ljudskem vrtu priigrala zmago nad Islandci z 1:0. Hitro je bilo vroče pred mariborskimi vrati na s soncem obsijani zelenici stadiona Kaplakriki v Hafnarfjörđurju, toda predložek z leve je na srečo poletel mimo vrat neodločnega Jasmina Handanovića. Maribor je nato hitro prevzel pobudo in prvič poskusil zadeti prek Blaža Vrhovca, ki je prejšnji konec tedna odprl svoj strelski račun v vijoličastem dresu, njegov poskus z razdalje pa je ob izteku šeste minute nenevarno poletel mimo desne vratnice domačega vratarja. Najnevarnejši poskus Maribora se je v prvi polovici tekme zgodil v 15. minuti, ko je Matej Palčič z desne samega v sredini kazenskega prostora našel kapetana Tavaresa, ta pa je z glavo meril točno v vratarja Gunnarja Nielsna. Zahović je po novi podaji Palčiča, tokrat po tleh, v 18. minuti prodrl v kazenski prostor, nato pa divje meril precej prek gola. V enem naslednjih napadov je Atli Gudnason po dolgi podaji hitro padel ob Aleksandru Rajčeviću, kljub glasnim protestom se glavni sodnik Slovak Peter Kralovič ni odločil za najstrožjo kazen, kasnejši poskus z razdalje Islandcev pa je končal na vrhu mreže Handanovića. Kljub občasnim preplahom v štajerski zadnji vrsti, nasprotniki so nepozornim vijoličastim vzeli več žog na neugodnih delih igrišča in "bombardirali" kazenski prostor z ostrimi podajami, slovenski državni prvaki niso imeli večjih težav z branjenjem, a na drugi stran igrišča tudi sami ustvarili bore malo. Handanović je moral v 32. minuti ujeti še poskus Gudnasona, ki je z glavo meril točno v najizkušenejšega moža na igrišču.

Evropskim "čudežem" Marcosa Tavaresa (desno) ni videti konca.
Evropskim "čudežem" Marcosa Tavaresa (desno) ni videti konca. FOTO: Damjan Žibert

Tavares je bil, ne prvič v karieri, najnevarnejši mariborski posameznik in Brazilec s slovenskim potnim listom je v 38. minuti popeljal žogo proti kazenskemu prostoru otočanov, nato pa udaril proti daljši vratnici, kjer je okroglo umetno usnje ujel Nielsen. Desna stran gostujočega napada je v 40. minuti izpeljala novo akcijo, po kateri je Palčič zaposlil Zahovića, ta pa v skoku iz težkega položaja ni uspel spraviti žoge mimo bloka v okvir vrat, iztržil pa je kot. Po tem, ko so ga Mariborčani izvedli, so ob padcu Vilerja v 16-metrskem prostoru tudi sami zahtevali strel z bele pike, ki pa ga slovaški delivec pravice ni dosodil. Drugi polčas se je začel brez menjav, Zlatko Zahović, Miran Pavlin in ostali vidni posamezniki slovenskih državnih prvakov pa so bili lahko na klopi zadovoljni z začetkom drugih 45 minut. Tavares po podaji po tleh ni uspel spraviti žoge z roba kazenskega prostora skozi islandski blok, strel Boharja z razdalje pa je bil nato prav precej previsok. Eden izmed domačih nogometašev je v 53. minuti grdo brez žoge pokosil Marwana Kabho, a je glavni sodnik presenetljivo dosodil met iz avta za domače moštvo. V enem prejšnjih napadov se je s srednjima branilcema Maribora poigral Steven Lennon, ki pa mu je nato zmanjkalo zelenice za zaključni poskus, oziroma ga je prisebno ustavil Handanović. Okoli deset navijačev Maribora je lahko ob izteku ure igre pozdravilo nov poskus vijoličastih, Bohar je z okoli 18 metrov ponovno meril prek vrat in obračun se je prevesil v zadnjih 30 minut rednega dela. To so bile tudi najslabše minute na tekmi, polne prekrškov in prekinitev igre, kar pa je ob še vedno ugodnem izidu seveda šlo na roko slovenskih rekorderjev. Ti so zapretili prek Tavaresa, ki je z razdalje tudi tokrat meril preblizu Nielsnu: ta tako kot kasneje Handanović po prostem strelu z nevarnega položaja, ki ga je zakrivil Marko Šuler, ni imel težav z ohranjanjem nedotaknjene mreže. Milanič je prvo menjavo opravil ob izteku 77. minute, ko je Boharja tako kot minuli konec tedna v prvenstvu zamenjal Gregor Bajde. Vsega bi lahko oziroma bi moralo biti konec v 81. minuti, ko se je žoga v kazenskem prostoru po strelu svežega Bajdeta odbila do Zahovića, ki je z nekaj metrov zadel le vratnico, odbitek pa je tudi po zaslugi dobrega posredovanja domače obrambe Vrhovec poslal čez prečko.

Po tem, ko je namesto Valona Ahmedija vstopil še Dino Hotić, si je Mitja Viler kar sam pripravil eno lepših priložnosti na tekmi, a po individualni akciji in strelu s slabšo desnico je Primorca ustavil še naprej zelo zanesljivi Nielsen. Islandci na drugi strani nikakor niso uspeli zapretiti Handanoviću, ki so mu branilci priskočili na pomoč tudi ob poskusih s prostih strelov z zelo ugodnih položajev. Z bolečinami v zadnji stegenski mišici je v zadnji minuti rednega dela obležal Vrhovec, ki ga je Milanič nemudoma nadomestil z Aleksom Pihlerjem. Domači navijači so odhod Ljubljančana z igrišča pospremili z žvižgi, misleč, da je šlo za zavlačevanje, toda Štajerci se s tem niso obremenjevali. Še več: izpeljali so "smrtonosno" kombinacijo, Tavares je pobegnil po dolgi podaji Zahovića v globino in mirno matiral Nielsna ter zagotovil napredovanje slovenskim šampionom.