Liga prvakov

FOTO in VIDEO: Junak vijoličastih Mitja Viler ob tretji uvrstitvi v Ligo prvakov: V Mariboru se bo zgodil potres

Maribor, 22. 08. 2017 22.44 |

Mariborski nogometaši so se z zmago z 1:0 na povratni tekmi proti Hapoelu Be'er Shevi popolnoma zasluženo še tretjič v svoji klubski zgodovini uvrstili v skupinski del elitne Lige prvakov. Junak vijoličastih je bil znova Mitja Viler, ki je z zadetkom v 15. minuti odločil potnika med evropsko nogometno smetano. "Izpolnili smo svoje in sanje slehernega navijača Maribora," je bil po novem zgodovinskem uspehu presrečen mariborski kapetan Marcos Tavares.

• Gol Mitje Vilerja na tekmi Maribor - Hapoel B.
    01:12
    Gol Mitje Vilerja na tekmi Maribor - Hapoel B.
  • Izjava Mitje Vilerja po tekmi Maribor - Hapoel B.
    00:43
    Izjava Mitje Vilerja po tekmi Maribor - Hapoel B.
  • Izjava Darka Milaniča po tekmi Maribor - Hapoel B.
    01:15
    Izjava Darka Milaniča po tekmi Maribor - Hapoel B.
  • Izjavi Valona Ahmedija in Martina Milca po tekmi Maribor - Hapoel B.
    01:53
    Izjavi Valona Ahmedija in Martina Milca po tekmi Maribor - Hapoel B.
  • Izjava Marcosa Tavaresa po tekmi Maribor - Hapoel B.
    01:45
    Izjava Marcosa Tavaresa po tekmi Maribor - Hapoel B.

Začetek povratnega dvoboja s Hapoelom Be'er Shevo je povsem pripadel vijoličastim, ki so že v 8. minuti prek Martina Milca zapretili z roba kazenskega prostora z desne strani, a je njegov strel zletel prek vrat. Le sedem minut pozneje pa je Maribor zasluženo povedel. Gregor Bajde je povlekel po desni strani in podal do Valona Ahmedija, ki je prodrl v kazenski prostor, nato podal v sredino, kjer se je žoga odbila do vtekajočega Mitje Vilerja, ki je z močnim in natančnim udarcem s približno 11-ih metrov premagal nemočnega Haimova

Domači strateg Darko Milanič se je v primerjavi s prvo tekmo odločil za eno menjavo v začetni enajsterici - namesto Dina Hotića je priložnost za igro dobil Gregor Bajde, ki je zavzel položaj drugega napadalca ob nepogrešljivemu kapetanu Marcosu Tavaresu. Hapoel je v uvodnih 25-ih minutah prepustil iniciativo igre Mariboru, ki je to s pridom izkoristil. Trener izraelskega prvaka Bahir Bakhar se je tokrat odločil za taktično postavitev s tremi branilci v zadnji vrsti, med drugim ni mogel računati na odličnega Španca Cuenco, ki je poškodovan, toda to ne zmanjšuje taktično dovršene predstave vijoličastih v prvih 45-ih minutah.

Mitja Viler je bil znova jeziček na tehtnici pri eni od zgodovinskih zmag vijoličastih za še tretji preboj v elitno Ligo prvakov. FOTO: Aljoša Kravanja

V 17. minuti smo videli poskus Valona Ahmedija z razdalje, ki je končal nekaj centimetrov nad prečnikom gostujočih vrat. Še lepšo priložnost za povišanje vodstvo je imel v 31. minuti kapetan Tavares, ki je oster predložek z desne strani Gregorja Bajdeta zaključil s strelom z glavo, a je žoga zletela prek vrat. Ob prihodu iz slačilnic je gostujoči strateg Bakhar opravil prvo menjavo, ko namesto branilca Elhameda v igro poslal napadalca Ohano, v 56. minuti pa še Pekharta namesto Ghadirja. Toda nevarnejši je bil znova Maribor, ki je bil v 48. minuti v igri za povišanje vodstva. Po napaki Hapoelovega vratarja Haimova je do žoge prišel Tavares, ki je podal do Ahmedija na levi strani, slednji pa se je v želji po takojšnjem strelu nekoliko zapletel, tako da izraelskemu prvaku ni bilo težko razčistiti situacijo pred svojimi vrati.

V 52. minuti je bil nad Kabho storjen prekršek približno 25 minut od vrat Hapoela Be'er Sheve. Ahmediju je sicer uspelo dvigniti žogo prek gostujočega živega zidu, a je ta letela po sredini, kar je Haimov brez težav ukrotil. Najlepšo priložnost za goste je v 69. minuti zamudil kapetan Melikson, ki je visok predložek z leve strani Nwakaemeja pospremil s strelom z glavo prek vrat. Maribor je znova udaril v 77. minuti, ko je Mitja Viler z leve strani poslal predložek v sredino kazenskega prostora, kjer pa sta si bila v napoti Dino Hotić, ki je vstopil v igro pet minut prej namesto Gregorja Bajdeta, in Damjan Bohar, tako da je nova velika priložnost za povišanje domačega vodstva splavala po vodi.

Zaključek srečanja je potekal povsem v znamenju pritiska gostov, ki so imeli v 90. minuti 'smrtno' priložnost Nwakaemeja, a je bil z neverjetnim posredovanjem uspešnejši zimzeleni čuvaj mreže vijoličastih Jasmin Handanović. Milanič je osvežil moštvo z vstopoma Aleksa Pihlerja in Jeana-Clauda Billonga, ki je vzdržalo vse do konca in se povsem zasluženo še tretjič v klubski zgodovini uvrstilo v skupinski del elitne Lige prvakov.