Liga prvakov

FOTO in VIDEO: Po pravi drami srečnejši in spretnejši 'Juve' potuje v četrtfinale lige prvakov, junaka Higuain in Dybala

London, 07. 03. 2018 06.30 |

Nogometaši torinskega Juventusa so unovčili bogate evropske izkušnje in po zadetkih Gonzala Higuaina in Paola Dybale v drugem polčasu strli odpor v letošnji sezoni odličnega Tottenhama za zmago z 2:1 in napredovanje v četrtfinale lige prvakov. V prvem polčasu pa so močno prevladovali varovanci Mauricia Pochettina, ki so v 39. minuti preko Heung - Min Sona povedili z 1:0.

LP: Smola za Tottenham po vratnici Harryja Kanea

Čeprav so nogometaši Juventusa v britansko prestolnico pripotovali z ne prav obetavno rezultatsko popotnico (2:2), je bilo jasno, da bodo varovanci Massimiliana Allegrija storili vse, da se uvrstijo med osem najboljših moštev na stari celini.

Tottenham na drugi strani je v dozdajšnjem delu sezone eno izmed najprijetnejših presenečenj, ki je računal na bučno podporo s tribun kultnega Wembleyja. Domači strateg Mauricio Pochettino se je odločil za pogumno taktično različico 4-3-3 s Harryjem Kaneom, Heung - Min Sonom in Delle Allijem v konici napada, medtem ko so za čim hitrejši pretok žoge v zvezni vrsti skrbeli Eric Dier, Christian Eriksen in Moussa Dembele.

Gonzalo Higuain je z izenačujočim zadetkom začel preobrat Juventusa na Wembleyju. FOTO: AP

Prevlado Tottenhama v prvem polčasu kronal Son
'Spursi' so v dvoboj krenili odločno, v želji po čim prejšnjem zadetku, ki bi Kaneu in druščini olajšal delo v nadaljevanju srečanja, kar pa je bil - glede na potek dogodkov v drugih 45 minutah - račun brez 'Bianchonerov'.

Slednji so sicer v prvem delu igre odigrali zelo slabo, brez pravega strela na tekmečeva vrata vse do 40. minute, ko je prvič na srečanju dlani domačega čuvaja mreže Huga Llorisa ogrel mladi Argentinec Paulo Dybala. Ob Dybali sta nevarnost za vrata 'Spursov' predstavljala še Gonzalo Higuain in Douglas Costa, nad katerim je v 17. minuti belgijski reprezentančni branilec Jan Vertonghen storil očiten prekršek znotraj kazenskega prostora, a je piščalka glavnega sodnika - Poljaka Szymona Marciniaka - na začudenje mnogih ostala nema.

Domača zvezna vrsta je v prvem polčasu popolnoma zasenčila nasprotnikovo v sestavi Miralem Pjanić, Sami Khedira in Blaise Matuidi. Ravno premoč v osrčju zvezne vrste je varovancem argentinskega strokovnjaka na klopi 'Spursov' prinesla premioč v posesti žoge in priigranih priložnostih za dosego zadetka. Son je tako po podaji Dierja v 39. minuti le premagal Gianluigija Buffona, potem ko je žoga po nekoliko ponesrečenem strelu Korejca spremenila smer in ukanila tako Giorgija Chiellinija kot tudi omenjenega legendarnega italijanskega vratarja.

Izjemni argentinski dvojec za veliko slavje in napredovanje 'stare dame' v četrtfinale elitne lige prvakov. FOTO: AP
Uvodni del drugega polčasa še naprej na domači strani, nato preobrat
Aktualni evropski klubski podprvak je bil tudi v uvodu drugega polčasa v podrejen položaju, kar pa domači nogometaši niso uspeli kronati še s kakšnim zadetkom. In ko se je zdelo, da se je tekma dokončno umirila ter popolnoma prevesila na stran Tottenhama, je udarila čudežna argentinska naveza Higuain - Dybala.

Najprej je v 64. minuti iz neposredne bližine mojstrsko zadel 30-letni Gonzalo Higuain in znižal zaostanek svojega moštva v skupnem seštevku, nato pa je le štiri minute pozneje po lepi globinski podaji Samija Khedire v polno zadel še Paolo Dybala. Popoln rezultatski zasuk je nekoliko 'ohromil' domačo zasedbo, ki je potrebovala kar nekaj minut, da zbere misli in se osredotoči na popoln napad proti vratom Gianluigija Buffona.

Zadetek Korejca Sona ni zadostoval za kaj več kot minimalen poraz 'Spursov' v dvoboju z aktualnim evropskim klubskim podprvakom. FOTO: AP

Strelec edinega zadetka za Tottenham Son je imel tudi v 83. minuti lepo priložnost za izenačenje, a je za las zgrešil cilj, medtem ko je v 90. minuti kljub spregledanemu prepovedanemu položaju Harryja Kanea slednji po udarcu z glavo zatresel okvir vrat gostov.

Juventus je tako zdržal zadnje nalete domačih in se na podlagi bogatih evropskih izkušenj nekaterih svojih najvidnejših članov uspel prebiti med osem najboljših evropskih nogometnih kolektivov.