Liga prvakov

Zmanjkal le zadetek: Olimpija po vnovičnem katastrofalnem začetku odigrala hrabro, slavila, a se vseeno poslavlja od Evrope

Žilina, 20. 07. 2016 22.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V Žilini sta se na povratni tekmi drugega kroga kvalifikacij za nogometno Ligo prvakov pomerila slovaški Trenčin in slovenski državni prvak Olimpija. Po zaostanku z 0:2 so se zmage s 3:2 veselili nogometaši Olimpije, a se zaradi poraza na prvi tekmi v Stožicah (3:4), vseeno poslavljajo od Evrope.

Lahko Olimpiji uspe veliki met in se jim uspe uvrstiti v 3. krog kvalifikacij za Ligo prvakov? FOTO: Damjan Žibert

Nogometaši Trenčina so obračun z Olimpijo otvorili silovito in takoj pritisnili na vrata Aleksandra Šelige. Obramba Olimpije je imela veliko težav s hitro in kombinatorno igro slovaških prvakov. Kmalu po začetku je skoraj žogo v lastno mrežo poslal Denis Klinar, a k sreči je ostalo 0:0. V 13. minuti pa so domačini svojo premoč kronali z vodilnim zadetkom. V začetku akcije je najprej Samuel Kalu s strelom z roba kazenskega prostora žogo poslal v vratnico. Belo usnje se je nato odbilo nazaj v igralno polje, kjer je do žoge na desni strani prišel Jakub Holubek, ki je poslal oster predložek pred vrata Šelige, kjer pa je bil najbolj spreten Rangelo Janga, ki je svojo moštvo popeljal v vodstvo z 1:0. Še pred zadetkom so Slovaki poleg vratnice, zadeli še prečko. Olimpija je prvič zadihala šele po 15-ih minutah, ko je s strelom poskusil Klinar, a njegov poizkus ni ogrozil vratarja Igorja Semrineca. Trenčin je kljub vodstvu še naprej silovito pritiskal in v 19. minuti je s krasnim strelom z roba kazenskega prostora poskusil Matus Bero, a je Šeliga uspel žogo odbiti v kot. Takoj v naslednji akciji pa je Trenčin povedel že z 2:0. Po hitri kombinaciji s kota je znova lepo preigraval Kalu in v sredini kazenskega prostora našel prav Bero, ki je utekel za hrbet ljubljanskim branilcem in hladnokrvno poslal žogo za hrbet Šelige, ki je bil ujet na povsem napačni nogi. V 25. minuti so prvo lepo akciji speljali tudi aktualni slovenski državni prvaki. Po lepi dvojni podaji Etiena Velikonje in Andraža Kirma je slednji poslal uporabno nizko žogo v osrčje slovaškega kazenskega prostora, a je bil Blessing Eleke za kakšen korak prekratek, da bi to žogo ujel. Trenčinov vratar Semrinec je bil zelo slabo postavljen in bi Eleke moral žogo le še potisniti v mrežo, a je ni dosegel. Po pol ure igre je dvakrat na vrata Trenčina sprožil novinec v dresu Olimpije Velikonja. Pri prvem strelu z roba kazenskega prostora je bil na mestu domači vratar, po kotu, ki je sledil pa je napadalec zmajev z glavo meril mimo vrat. Tako je še vedno na semaforju pisalo 2:0 za Trenčin. V 42. minuti pa so nogometaši Olimpije vodstvo Trenčina prepolovili. Po podaji Ricarda Alvesa s kota je najvišje skočil Dejan Kelhar in z glavo žogo poslal v slovaško mrežo in poskrbel za znižanje izida na 2:1. Gol je dal Olimpiji krila, saj so uspeli še v zadnji minuti prvega polčasa izid poravnati na 2:2. Kirm je odlično podal v kazenski prostor, kamor je med dvema slovaškima branilcema pravočasne vtekel Eleke in hladnokrvno poslal žogo za hrbet Semrineca za izenačenje na 2:2. To je bil tudi izid prvega polčasa.

Varovanci Rodolfa Vanolija so na slovaškem odigrali dobro tekmo, zopet jih je pokopal slab začetek. FOTO: Damjan Žibert

Za razliko od prvega, so varovanci Rodolfa Vanolija silovito otvorili drugi polčas in takoj 'stisnili' Trenčin pred njihov kazenski prostor. Izjemno razpoložena sta bila predvsem Eleke in Kirm, a tretjega zadetka takoj v uvodu še ni bilo. V uvodnih desetih minutah nadaljevanja si sicer nobena iz med ekip ni priigrala omembe vredne priložnosti. V 60. minuti pa si je gromozansko napako privoščil Šeliga, ki ni uspel dobro ujeti žoge po podaji s kota. Do žoge in strela je nato prišel Kalu, a je bil na srečo zmajev premalo natančen, saj ni uspel zadeti, potem, ko je ljubljanski vratar že ležal na tleh in bil premagan. Trenčin je postajal vse bolj nevaren, a tretjega zadetka jim še ni uspelo zabiti. V 65. minuti pa je strateg Olimpije Vanoli v upanju na še kakšen zadetek opravil tudi prvo menjavo. V igro je namesto Alves poslal Juliusa Wobayja. Toda igra je v nadaljevanju bolj spominjala na šahovsko partijo, kot pa na igro nogometa. Trenčin je bolj ali manj umirjal igro in čakal na konec srečanja, Olimpija pa si ravno zaradi tega ni uspela priigrati pravih priložnosti za morebitni tretji zadetek na srečanju. Omeniti gre priložnost Klinarja, ki je v 72. minuti sprožil z razdalje, a bil pri tem premalo natančen za morebiten uspeh. V 79. minuti pa je Olimpija prvič povedla. Kirm je poslal visok predložek na oddaljenejšo vratnico, kamor je odlično vtekel Klinar in suvereno poslal žogo v mrežo Trenčina. Olimpija je za napredovanje tako potrebovala zgolj še en zadetek, a časa je bilo vse manj. Do konca srečanja so zmaji sicer še poskusili z zadnjimi napadi, a si prave priložnosti niso uspeli pripraviti in tekma se je tako končala z zmago slovenskih prvakov s 3:2. To je bilo vseeno premalo za napredovanje, saj je Trenčin na prvi tekmi v Stožicah dosegel več zadetkov v gosteh (3:4) in tako s skupnim izidom 6:6, napredoval v 3. krog kvalifikacij za Ligo prvakov. Olimpiji pa v letošnji sezoni tako ostaja še seveda boj za prvenstvo, ki se je šele začelo in pa seveda pokal Slovenije.

Drugi krog kvalifikacij za Ligo prvakov:
Trenčin - Olimpija 2:3 (2:2) 6:6**
Janga 13., Bero 20.; Kelhar 42., Eleke 45., Klinar 79.

**skupni izid obeh tekem - zaradi večjega števila doseženih zadetkov v gosteh napreduje Trenčin

Postavi:
Trenčin: Semrinec, Sulek, Klescik, Skovajsa, Madu, Rabiu (Vieira/90), Holubek, Bero, Kalu, Janga (Udeh/85.), Bala (Diks/75.)

Olimpija: Šeliga, Bajrić, Zarifović, Kelhar, Matić, Kirm (Krefl/81.), Alves (Wobay/65.), Zajc, Klinar, Velikonja, Eleke