Simultanka Slovenije, ob kateri so bili favorizirani Portugalci nemočni

Ljubljana, 26. 03. 2024 20.48 | Posodobljeno pred 31 dnevi

Jakob Batič
322

Predstava za zgodovino! Slovenska reprezentanca je na pripravljalni tekmi s Portugalsko prišla do najbolj odmevnega skalpa trenutne generacije in Cristiana Ronalda ter druščino ugnala z 2:0. V drugem polčasu sta zadela Adam Gnezda Čerin in Timi Max Elšnik. Vsaj toliko kot napadalna učinkovitost pa veseli predstava v obrambi, saj je bilo priložnosti Portugalcev moč prešteti na prste ene roke.

Začelo se je obetavno. Že v drugi minuti je Timi Max Elšnik na svoji polovici tvegal in uspelo mu je, ko je obrnjen s hrbtom preigral Joaa Cancela, nato pa v ogenj z odlično globinsko podajo poslal Benjamina Šeška. Ta si je na levi strani pripravil strel, vendar je portugalska obramba odbila v kot.

Podobne situacije so bile v prvem delu zelo redke, kar pa ne pomeni, da je Slovenija igrala slabo. Ravno nasprotno. Zbrana, čvrsta in nepopustljiva obramba, ki je na vsako žogo startala, kot da bi bila zadnja, Portugalcem ni dopustila niti ene zrele priložnosti. Edini strel za goste je imel v 32. minuti Joao Felix, ki je meril visoko preko vrat.

Portugalci v prvem polčasu povsem nemočni, Ronaldo besnel nad sodnikom

O sijajni slovenski predstavi v obrambi nazorno priča podatek, da so imeli Portugalci indeks pričakovanih golov (xG) v prvih 45 minutah zgolj 0,02 (na drugi strani Slovenija 0,2). Kar se priložnosti Slovenije tiče, velja omeniti še 26. minuto, ko po iznajdljivi kombinaciji na desni strani in predložku Eriku Janži v kazenskem prostoru žal ni uspelo bolje končati.

Cristiano Ronaldo je ob koncu prvega dela jezno odvihral v garderobo in glavnemu sodniku Irfanu Peljtu namenil nekaj ostrih besed. Ne samo zaradi svoje predstave, nezadovoljen je bil tudi zaradi dogodka v 38. minuti, ko je Elšnik podrl Cancela v kazenskem prostoru, a je sodniška piščalka ostala nema. Če bi imeli VAR, bi bilo verjetno drugače ...

"Kontro" za učbenike kronal Gnezda Čerin

Tudi v nadaljevanju je bila Slovenija odločna in preudarna na žogi, v obrambi pa – z izjemo napake v 60. minuti – zelo zanesljiva. Nepopustljivi Šeško je v 52. minuti ukradel žogo in sam sprožil s približno 20 metrov, Diogo Costa je s posredovanjem odbil v kot.

Nato so prišle minute, ko Kekovi varovanci, ki jih je znova vodil Boštjan Cesar, niso delovali najbolje. Po uri igre je Ronaldo kaznoval neprevidnost Jake Bijola, mu odvzel žogo in nato prišel do strela z desne strani, vendar meril mimo bližnje Oblakove vratnice.

Cesar se je na minute "zatišja" odzval z dvojno zamenjavo, Šporarja in Lovrića sta nadomestila Benjamin Verbič in Žan Celar. Potem pa je prišla 72. minuta in akcija za kategorijo "nogometna poezija". Po odvzeti žogi je Žan Karničnik v globino zaposlil Celarja, ta je v sredini našel Šeška, ki je žogo idealno odložil vtekajočemu Gnezdi Čerinu. Vezist Panathianaikosa in motor Slovenije na sredini je v zaključku ostal priseben in matiral nemočnega Costo.

Statistika izjemne predstave slovenskih nogometašev
Statistika izjemne predstave slovenskih nogometašev FOTO: Sofascore.com

Felix ni zadel, Elšnik pač

Minute po doseženem zadetku so najnevarnejše, radi opozarjajo trenerji, in tudi tokrat se je rek izkazal za resničnega. Le tri minute po golu Gnezde Čerina je imel izenačenje na glavi Joao Felix, a je Slovenijo rešila vratnica. Kmalu zatem je z razdalje poskušal še Vitinha, pri čemer škofjeloška hobotnica ni imela večjih težav. Kakor tudi ne v 85. minuti po prostem strelu Cristana Ronalda z leve strani.

Še pred tem pa so Stožice drugič eksplodirale po novi šolski akciji domačih. Timi Max Elšnik in Petar Stojanović sta si izmenjala dvojno podajo na robu kazenskega prostora, vezist Olimpije pa je nato zaobšel obrambo portugalske in z močnim strelom na prvo vratnico še drugič matiral nemočnega Costo za končnih 2:0. To je bil njegov prvi gol v dresu članske izbrane vrste.

Takrat je že bilo jasno, da se bodo Portugalci domov vrnili praznih rok. So pa sol na njihove rane dodatno utrli navijači, ki so v zadnjih minutah kombinacije slovenskih nogometašev večkrat nagradili z vzkliki "ole, ole".

Dobro uro pred začetkom tekme so z nogometne zveze sporočili, da bo slovenski selektor izpustil tekmo zaradi družinskih razlogov. Kot na Malti je reprezentante vodil njegov pomočnik Boštjan Cesar.

Kek v igro poslal udarno postavo, za Portugalce tudi Ronaldo

Matjaž Kek se je odločil za (skoraj) najmočnejšo postavo, ki jo v tem trenutku premore. V napadu sta začela Andraž Šporar in Benjamin Šeško, edina sprememba v primerjavi z zadnjimi kvalifikacijskimi tekmami pa je bila, da je na levi strani sredine namesto Jana Mlakarja začel Sandi Lovrić.

Na drugi strani je seveda vse zanimalo, ali bo Martinez v ogenj od prve minute poslal Cristiana Ronalda, kar se je uresničilo. 39-letni veteran je v napadu sodeloval z Joaom Felixom. Zadnji vrsti pa je še enkrat več poveljeval zimzeleni veteran Pepe.

Portugalska bi morala v Stožicah gostovati že leta 2021 ob stoletnici Nogometne zveze Slovenije, a je obračun odpadel zaradi pandemije koronavirusa.

26. marec, pripravljalna tekma, izid:

Slovenija – Portugalska 2:0 (0:0)

Gnezda Čerin 72., Elšnik 80.

Nogometne heroje bomo pospremili na Euro tako, kot se spodobi – in kot še niste videli. Vabljeni v družbo Gregorja Trebušaka in Sanje Modrić vsak ponedeljek zvečer po oddaji MasterChef Slovenija na POP TV in VOYO. Vsi za naše!