Pogba zagotovil tri točke Franciji proti Avstraliji, Poulsen pa Danski proti Peruju

Kazan, 16. 06. 2018 14.37 |

Francoska nogometna reprezentanca je v 1. krogu svetovnega prvenstva v Rusiji v Kazanu premagala Avstralijo z 2:1. Zmagoviti zadetek za je deset minut pred koncem rednega dela tekme dosegel zvezdnik Manchester Uniteda Paul Pogba. Na drugi tekmi skupine C je Danska z 1:0 premagala Peru. Edini gol je dosegel Yussuf Poulsen.

Zvezdnik Manchester Uniteda Paul Pogba je odločil uvodno tekmo francoske izbrane vrste proti Avstraliji. FOTO: AP
Francozi, ki jih mnogi vidijo kot ene glavnih favoritov za končno slavje, so na uvodni tekmi prišli do pričakovane zmage. Zanjo pa so se ob čvrstih in obrambno dobro organiziranih Avstralcih morali krepko potruditi. Kot zanimivost - pri obeh francoskih zadetkih je vmes posegla tehnologija, prvi prvem so sodniki prvič v zgodovini SP uporabili tehnologijo VAR, pri drugem pa tehnologijo golove črte.

Kot je bilo pričakovati, so bili Francozi tisti, ki so prevladovali v prvem polčasu, a imeli veliko težav s prebijanjem strnjene in čvrste avstralske obrambne vrste. Sicer so si v uvodnih minutah priigrali nekaj strelov, sledilo pa je jalovo nadaljevanje. Že v drugi minuti je iz bližine sprožil Kylian Mbappe, a je Mathew Ryan žogo odbil, v peti je s prostega strela poskusil Paul Pogba, spet pa je bil na mestu avstralski vratar, minuto zatem pa je sprožil še Antoine Griezmann, a tudi njemu ni uspelo premagati Ryana.

Na drugi strani so Avstralci le poredkoma prišli v obetavne položaje, še najnevarnejši so bili v 17. minuti, ko je po prostem strelu Corentin Tolisso žogo preusmeril proti lastnim vratom, a je izvrstno posredoval Hugo Lloris. Francozi pa so le povedli v 58. minuti. Joshua Risdon je v kazenskem prostoru spotaknil Griezmanna. Ker je bila situacija malce nejasna, so prvič na prvenstvu uporabili VAR in ta je pokazal prekršek Avstralca nad Francozom. Sledila je enajstmetrovka, ki jo je zanesljivo izvedel prav Griezmann.

Le štiri minute pozneje so imeli na voljo najstrožjo kazen tudi Avstralci, saj je Samuel Umtiti v kazenskem prostoru namerno igral z roko. Z bele točke je streljal Mile Jedinak in izid poravnal na 1 : 1. Selektor Francije Didier Deschamps je poskusil z menjavami priti do boljše igre v napadu in eden rezervistov Olivier Giroud je bil vpleten v drugi zadetek Francozov, ko je v 80. minuti žogo oddal Pogbaju na rob kazenskega prostora, od koder je ta tudi z nekaj sreče žogo poslal v prečko, od koder se je odbila čez golovo črto za končnih 2 : 1.

Vratar Ryan je bil brez moči.
Vratar Ryan je bil brez moči. FOTO: AP

Danci po zaslugi Poulsena do zmage
Na drugi tekmi 1. kroga skupine C sta se pomerili reprezentanci Peruja in Danske. Na izenačenem srečanju se je najbolj zanimiv trenutek prvega polčasa zgodil v zaključnih minutah. V kazenskem prostoru Danske je padel Christian Cueva, a je glavni sodnik Bakary Gassama pustil, da se igra nadaljuje. Ob prvi prekinitvi si je s pomočjo videotehnologije (VAR) še enkrat pogledal sporno situacijo in dosodil enajstmetrovko. Izvedel jo je kar Cueva, a zelo slabo, saj je žogo poslal čez gol. Ostalo je brez golov po prvih 45 minutah.

So pa svojo priložnost izkoristili Danci. Po lepi podaji Christiana Eriksena do Yussufa Poulsena je v 59. minuti padel gol, slednji je s strelom po tleh premagal vratarja Pedra Galleseja. Peru je imel več lepih priložnosti, izkazal se je vratar Kasper Schmeichel in Danci so vknjižili vse tri točke.