Göteborg, Dublin, 30. 07. 2016 20.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Barcelona je turnir International Champions Cup začela z zmago nad Celticom v Dublinu (3:1). Od prve minute sta igrala Lionel Messi in Luis Suarez, spodbudno pa je debitiral še en Suarez - Denis. Zlatan Ibrahimović v svojem slogu zabil na prvi tekmi za Manchester United, ki je napolnil mrežo Galatasaraya (5:2).

Messi in Suarez nista imela svojega dne v kazenskem prostoru Celtica, čeprav vsaj Argentinec ni razočaral. FOTO: AP

Tudi z Luisom Suarezom in Lionelom Messijem, ki se je po napornem poletju v vseh pogledih predčasno vrnil s počitnic in opravil britansko etapo priprav, je trener Barcelone Luis Enrique sestavil prvo začetno postavo nove sezone. Barcelona je na prvi tekmi turnirja International Champions Cup v Dublinu gostovala pri Celticu. Gostovala zato, ker je Celtic, razumljivo, izjemno priljubljen tudi na Irskem, od koder škotski klub iz Glasgowa, ki se je julija pripravljal tudi v Sloveniji, vleče svoje korenine. Trener Brendan Rodgers je imel pred dvobojem s Katalonci eno oko tudi na sredini povratni tekmi kvalifikacij Lige prvakov z Astano, toda tako kot Enrique navijačev ni razočaral z začetno postavo. Celtic je prav v Ligi prvakov pred dvema letoma že uspel premagati Barcelono in tudi tokrat bi Škoti skorajda perfektno odprli tekmo, Patrick Roberts je po eni od mnogih napak ožje obrambe Kataloncev pobegnil in streljal mimo daljše vratnice. A "gostje" so povedli po dobrih desetih minutah po prvi nevarnejši akciji, ko je Aleix Vidal sprejel dolgo podajo na desnem boku in nato mojstrsko preigraval ter zaposlil samega Ardo Turana na robu kazenskega prostora, Turek pa je izvrstno zadel v zgornji kot vrat za hitro vodstvo. Messi je bil na svoji prvi tekmi po odmevni reprezentančni upokojitvi in obsodbi zaradi davčne prevare precej razigran in navijače Barcelone bo veselilo, kako dobro se je Argentinec ujel z Denisom Suarezom. Mladega vezista je Barcelona poleti po dolgem mencanju le pripeljala nazaj v klub in pripravil je več priložnosti soigralcem v obetavnem debitantskem nastopu.

Jeremy Mathieu je skupaj z neizkušenimi soigralci v osrčju Barcelonine obrambe sicer skrbel za številne napake in po eni takšnih so španski državni prvaki v 22. minuti srečno preživeli in nato odgovorili prek Messija, ki bi lahko po izvrstni akciji tudi padel in izsilil najstrožjo kazen v 26. minuti, a je ob štartu Saidyja Janka ostal na nogah. Celtic je izenačil z zadetkom, ki bo še dolgo časa skrbel za posmeh na račun Kataloncev, zakrivil pa ga je mladi Jose Martinez v 29. minuti, potem ko je želel branilec po podaji vratarja Jordija Masipa v slogu katalonsko-nizozemske šole ustaviti žogo in na omejenem prostoru pred vrati odigrati kratko podajo, a je zgolj zaposlil Leigha Griffithsa za enega lažjih golov v njegovi karieri. A že v naslednjem napadu je Barcelona spet povedla in vodstva nato ni več izpustila iz rok. Po predložku z leve je Efe Ambrose preusmeril žogo mimo lastnega vratarja, še pred polčasom, natančneje v 40. minuti, pa je Munir El Haddadi po nesebični podaji Suareza skorajda z golove črte zadel v prazna vrata, potem ko je akcijo z izvrstno dolgo žogo začel Messi. Rodgers je v drugem polčasu namenil priložnost številnim rezervistom, medtem ko je Enrique na razočaranje gledalcev "deaktiviral" tudi Messija. Celtic bi lahko podobno kot v prvem polčasu hitro zadel, toda Nadir Ciftci je bil za las nenatančen ob strelu z roba kazenskega prostora, medtem ko bi na drugi strani po izvrstni akciji dveh Suarezov lahko svoj prvi zadetek za člansko moštvo prispeval mlajši Denis, toda v 57. minuti meril v vratarja. Slabo se je po uri igre pred golom odzval tudi izkušenejši Luis Suarez, ki je dobil podajo Sergija Samperja, toda z volejem povsem zgrešil žogo in s tem seveda tudi vrata. Rezultat se do zadnjih minut ni spremenil, čeprav bi se lahko Celtic na obračunu mladeničev približal, tudi Barcelona pa bi lahko slavila z višjo razliko.

Zlatan Ibrahimović je po nekaj treningih ekspresno debitiral v vrstah Manchester Uniteda in navdušil že v enem prvih napadov, ko je predložek Antonia Valencie s strani mojstrsko in tudi po zaslugi odboja od tal s "škarjicami" pospravil v mrežo Galatasaraya. Po izvrstnem začetku svoje etape v otoškem klubu pa se Ibrahimoviću vse le ni izšlo po njegovih željah, saj je po tem, ko je trenerja Joseja Mourinha navdušil z zadetkom, Portugalca uspel ujeziti s prekrškom, s pomočjo katerega je še en priljubljeni Mourinhov varovanec Wesley Sneijder našel Sinana Gümüsa za izenačujoči zadetek. Navijači so v Göteborgu pozdravljali vsak dotik z žogo rekorderja švedske reprezentance, toda Turki so začeli prevladovati in po tem, ko je David de Gea še uspel ustaviti strel Sneijderja, je Bruma z izvrstnim zadetkom poskrbel za vodstvo levov. V drugem polčasu je United zaigral povsem drugače in rezervisti Marouane Fellaini, Michael Carrick, Jesse Lingard, Marcus Rashford in Ashley Young so povsem zasenčili Ibrahimovićev odhod iz igre. Po še eni podaji Valencie je zadel Wayne Rooney, nato pa je Rashford z izvrstnim prodorom hitro izsilil še najstrožjo kazen, ki jo je kapetan angleške reprezentance izvedel brezhibno za popoln preobrat. Valencia je z že tretjo podajo večera za četrti Unitedov zadetek zaposlil Fellainija, ki je s težkega položaja natančno zadel z glavo na drugo vratnico. Za "petardo" je poskrbel Juan Mata, ki naj se tako kot v časih pri Chelseaju ne bi skladal z Mourinhovo vizijo, a je Portugalca vsaj za eno noč utišal z izjemno individualno akcijo, ki jo je zaključil po dvojni podaji s Carrickom. Unitedovci so tako silovito odgovorili na prepričljiv poraz v Šanghaju, kjer jih je med kratko kitajsko turnejo (odpadel je mestni derbi z Man. Cityjem) z 1:4 ugnala Borussia Dortmund.