FOTO in VIDEO: Real tretjič v zgodovini na svetovnem klubskem prestolu, odločil Ronaldo

V finalu klubskega SP v Abu Dabiju sta se pomerila madridski Real in brazilski Gremio. Galaktiki, ki so tudi branili lovoriko, so bili ves čas veliko boljši nasprotnik, a jim je le enkrat uspelo doseči gol. Na koncu je bil za tretji madridski pokal s klubskega SP v zgodovini dovolj že zadetek Cristiana Ronalda iz prostega strela (1:0).

Trenutno uporabljate Adobe Flash Player verzije 8.

Za napredno uporabo našega novega predvajalnika priporočamo Adobe Flash Player 9, ki omogoča celozaslonski ogled in najboljšo kvaliteto videa.
Priporočamo najnovejšo različico Adobe Flash Player verzije 9, ki si ga lahko brezplačno naložite tukaj

Cristiano Ronaldo

Crtistiano Ronaldo je odločil finale klubskega SP. (Foto: AP)

Zmagovalci Lige prvakov iz Madrida so se morali za zmago in finalno vstopnico na klubskem SP proti Al Jaziri kar pošteno potruditi. Bili so veliko boljši nasprotnik, a so bili do 53. minute v povsem izgubljenem položaju. Igralci iz Združenih arabskih emiratov, kjer sicer poteka klubsko SP, so Realu povzročali obilico težav. Galaktiki so preko Cristiana Ronalda in Garertha Balea le spreobrnili izid (2:1) in so dobili priložnost, da osvojijo tretjo lovoriko na klubskem SP. Zmagovalec južnoameriške celine brazilski Gremio iz Porto Alegreja je prav tako imel dovolj težav v polfinalu, saj je šele po podaljšku premagal mehiško Pachuco (1:0). Brazilci so finalni dvoboj začeli zelo agresivno, bolj rečeno ostro in Ronaldo je bil že v drugi minuti tarča "krvoločnih" Južnoameričanov.

Real je svetovni klubski naslov osvojil leta 2014, 2016 in sedaj še leta 2017, pred tem pa trikrat Medcelinski pokal (1960, 1998, 2002). To je že 90. lovorika madridskega velikana.

Real je ves čas užival terensko premoč, imel posest žoge krepko na svoji strani, toda pravih priložnost za dosego zadetka varovalci Zinedina Zidana niso imeli. Brazilci so, netipično za južnoameriško ekipo, delovali zelo disciplinirano in odgovorno v obrambi, "krasila" jih je tudi ostrina proti kateri Madridčani niso imeli prave rešitve. Gremio je resda le redko prehajal sredino igrišča, napadi Reala pa so bili preveč "stihijski" in prepočasni, da bi v kočljiv položaj spravili tekmece. Beli balet je poskušal preko Karima Benzemaja, Isca in tudi Danija Carvajala, a je brazilska obramba vselej zdržala, Ronaldo pa v prve pol ure sploh ni sprožil zaključnega strela. V 38. minuti je Portugalec le prišel do izrazite priložnosti za dosego zadetka, a je pred brazilskimi vrati preveč okleval. Poskusil je tudi dobro minuto kasneje, ko je močno "udaril" iz prostega strela, a tik nad brazilskimi vrati.

Pokal za zmagovalca klubskega SP

Laskava lovorika je šla (spet) v roke Reala. (Foto: AP)

Nogometaši Reala, sicer branilci naslova, potem ko so lani v Jokohami s 4:2 po podaljšku premagali Kašimo Antlerse, so v nadaljevanje startali še bolj podjetno, premoč aktualnih španskih prvakov je bila še bolj izrazita. A Madridčani so do zadetka prišli po prekinitvi. Prosti strel je priigral prav Ronaldo z atraktivnim preigravanjem, žogo postavil dobrih 25 metrov od gola in tudi neubranljivo zadel. Uslugo mu je bržkone naredil tudi slabše postavljeni živi zid Brazilcev.

Za Real je to že peti naslov v letu 2017, potem ko je osvojil Ligo prvakov, špansko prvenstvo, evropski superpokal in španski superpokal.

Prejeti zadetek je Gremio prisilil v spremembo taktike, krčevito branjenje ni bilo več tako izrazito, bolj napadalna igra, oziroma vsaj poskus bolj ofenzivne igre, pa je Realu odpiral veliko več prostora. Portugalec je v polno meril še nekaj minut kasneje, a je bil pred njegovi strelom v (milimetrskem) prepovedanem položaju Benzema in gol ni obveljal. Premoč Špancev se je stopnjevala, Gremio je bil vse bolj nemočen in drugi gol je visel v zraku. V 65. minuti je (vselej) razpoloženi Luka Modrić sprožil z večje oddaljenosti in zadel okvir vrat. Galaktiki navkljub vodstvu niso popuščali zavedajoč se, da je gol prednosti lahko še kako varljiv. Navkljub temu, da jim v preostanku ni uspelo zadeti, pa prave grožnje pred svojimi vrati niso imeli in na koncu je odločil gol Ronalda za tretjo laskavo lovoriko Reala.

Postavi:
Real Madrid:
Navas, Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo, Casemiro, Kroos, Modrić, Isco (73. /Vazquez), Ronaldo, Benzema (80./Bale). Trener: Zinedine Zidane.

Gremio: Grohe, Edilson, Geromel, Kannemann, Michel, Luan, Cortez, Ramiro (71./Everton), Barrios (63./Jael), Fernandinho, Jailson. Trener: Renato Gaucho.

Sodnik: Cesar Ramos (Mehika).

Zmagovalci tretjega tisočletja:​​​​​​- klubsko svetovno prvenstvo (zamenjalo medcelinski pokal):
2000: CORINTHIANS - Vasco da Gama               0:0 (4:3 po 11 m)
2005: SAO PAULO - Liverpool                     1:0
2006: INTERNACIONAL PORTO ALEGRE - Barcelona    1:0 (0:0)
2007: MILAN - Boca Juniors                      4:2
2008: MANCHESTER UNITED - Quito                 1:0 (0:0)

Pachuca

Pachuca je osvojila tretje mesto v Abu Dabiju. (Foto: AP)

Nogometaši mehiške Pachuce so na klubskem svetovnem prvenstvu v Abu Dabiju osvojili končno tretje mesto, potem ko so v malem finalu premagali Al Jaziro s 4:1. Mehičani so povedli v 37. minuti z golom Jonathana Urrete, Khalfan Mubarak Al Shamsi je izenačil v 57. minuti, zmago Mehičanom pa so prinesli Franco Jara v 61., Roberto Carlos De La Rosa Gonzalez v 79. in Angelo Sagal v 84. minuti z bele točke. Peto mesto so osvojili japonski Urawa Reds, ki so s 3:2 premagali Wydad Casablanco. Zlatan Ljubijankić je za zmagovalce igral od 77. minute.