Skomina pokazal prvi rdeči karton na SP za presenetljivo zmago Japonske nad Kolumbijo

Saransk, 19. 06. 2018 15.54 |

Japonska nogometna izbrana vrsta je na uvodni tekmi skupine H 21. svetovnega prvenstva v nogometu v ruskem Saransku z izidom 2:1 ugnala favoritinjo dvoboja Kolumbijo. Slednja je po začetnem šoku in neposrednem rdečem kartonu v 3. minuti, ki ga je slovenski delivec pravice Damir Skomina zaradi namernega igranja z roko v kazenskem prostoru pokazal Carlosu Sanchezu, v nadaljevanju zaigrala bolje in celo izenačila, a so ji na koncu pošle moči.

Tekma v Saransku, ki jo je sodil debitant na SP, Slovenec Damir Skomina s pomočnikoma Robertom Vukanom in Juretom Praprotnikom, je ponudila precej razburjenja. Najprej rdeči karton v tretji minuti in enajstmetrovko, zatem pa še tri gole. Nekoliko presenetljive zmage so se na koncu veselili Japonci, ki so Kolumbijce ugnali z 2:1.

Že uvod prvega polčasa je ponudil prvo razburjenje. Japonci so v tretji minuti prvič zapretili. Yuya Osaka je streljal, David Ospina je žogo odbil, a le na nogo Shinjija Kagawe, ki je znova udaril proti golu, žogo, ki bi bržčas končala v golu, pa je blokiral Carlos Sanchez, a z roko. Skomina se ni obotavljal, Kolumbijcu je pokazal rdeči karton, prvega na letošnjem SP, ter pokazal na belo točko. Sanchez je tako po dveh minutah in 56 sekundah dobil drugi najhitrejši rdeči karton v zgodovini mundialov, rekorder je iz leta 1986 Urugvajec Jose Alberto Batista, ki je bil izključen po vsega 54 sekundah.

Prvi zvezdnik Kolumbije James Rodriguez na tekmi z Japonsko ni prišel do izraza. FOTO: AP

V šesti minuti je strel z enajstih metrov nato unovčil Kagawa. Kolumbijci so prvič na tekmi streljali v 12. minuti, ko je poskus Radamelu Falcauu ubranil Eiji Kawashima. Tri minute kasneje je bil blizu drugemu japonskemu golu Takashi Inui, ki je na levi strani meril proti daljši vratnici, a za las zgrešil. V 32. minuti je bil še enkrat nevaren Osaka. V 39. minuti je prosti strel Kolumbiji priigral Falcao. Žogo si je na kakšnih 18 metrih nastavil Juan Quintero in poskusil s strelom po tleh, pod živim zidom. Presenetil je Kawashimo, ki je žogo ustavil v golu, jo hitro potisnil izven gola, a je Skomina po preverjanju s tehnologijo golove črte zadetek priznal.

Japonci so v drugem polčasu zaigrali še bolje, prevzeli so pobudo, poskušali s številnimi streli, v 73. minuti pa zadeli še drugič na tekmi. Rezervist Keisuke Honda je podal iz kota, v kazenskem prostoru pa je bil iznajdljiv Osako in žogo preusmeril v gol. Čeprav je Kolumbija zaostajala, nikakor ni mogla razviti svoje igre. Japonska je bila več pri žogi, Južnoameričani nekaj več pokazali šele povsem ob koncu tekme, ko so morali napasti, toda njihovi tekmeci so bili v obrambi dobro organizirani in se na koncu veselili zaslužene zmage.