Španija premagala urok 13. junija in s prvencem Piqueja na Eurih v 87. minuti strla češki oreh

Toulouse, 13. 06. 2016 16.52 |

Nogometaši Španije so se na prvi tekmi Eura 2016 v skupini D dolgo časa mučili z reprezentanco Češke, a nato z golom Gerarda Piqueja v 87. minuti tekme le osvojili prve tri točke in prvo zmago na velikih tekmovanjih 13. junija po enem remiju in štirih porazih. To je bil sicer prvi zadetek Piqueja na evropskih prvenstvih.

Pique je takole matiral Čecha.
Pique je takole matiral Čecha. FOTO: AP

"Če združimo zunanje prizvoke, mi je všeč, da je Pique zabil zadetek za zmago. Toda gledano znotraj ekipe mi je povsem vseeno, pomembno je, da smo zmagali,'' je po tekmi zmagal Andres Iniesta, sicer izbran za najboljšega igralca tekme. Španski selektor Vicente Del Bosque pa je pristavil: "Večji del tekme smo narekovali ritem. Kar je čudno je to, da nismo bili bolj zbrani v zaključnih akcij. Pri golu je Iniesta poslal perfekten predložek, Pique pa je bil fenomenalen. Vesel sem za vse."

Španci so začeli odločno in hitro pokazali, po kaj so prišli. Po tri točke in zmago, ki je sicer še nikoli niso dočakali, ko so na velikih tekmovanjih igrali 13. junija (nazadnje je 13. junija 2014 izgubila proti Nizozemski s kar 1:5). V 16. minuti se je prvič moral izkazati češki vrata Petr Čech, ko je poskusil Alvaro Morata, a sprožil preveč po sredini vrat. Čez dobrih deset minut je znova poskušal Morata, a je znova bil na mestu češki vratar. Pet minut pred koncem prvega polčasa je poskusil še Jordi Alba, a tudi on ni uspel spraviti žoge za hrbet Čecha. Minuto pozneje pa je češki vratar zaustavil tudi poskus današnjega slavljenca Davida Silve, ki je stotič oblekel dres Furie. Edini strel proti vratom De Gee je v izdihljajih prvega polčasa sprožil Tomaš Necid, vendar je bil njegov strel z roba kazenskega prostora lahek plen španskega vratarja.

Morata je bil med bolj nevarnimi v prvem polčasu, a žoge ni uspel poslati za hrbet Čecha. FOTO: AP

V drugem polčasu smo spremljali podobno zgodbo kot v prvem – Španci so napadali na vseh frontah, a Čehi so se uspeli ubraniti tudi takrat, ko so že izgledali premagani. V 47. minuti so si Čehi skorajda zabili avtogol, ko je Roman Hubnik nespretno posredoval v svojem kazenskem prostoru in zadel levo Čechovo vratnico, žoga pa se je nato odbila v kot. Gol pa bi dvajset minut kasneje lahko dočakali tudi Čehi, ko z glavo poskusil Gebre Selassie, a je z golove črte odbil Cesc Fabregas.  Španci so češki oreh le strli v 87. minuti, ko je mrežo varovancev Pavla Vrbe zatresel branilec Barcelone Gerard Pique. Ta je z glavo izkoristil lepo podajo klubskega soigralca Andresa Inieste. Peter Čech je tako le moral pobrati žogo iz svoje mreže. Čeh iso šli po izenačenje, a je Vladimir Darida v sodnikovem podaljšku sprožil preveč po sredini in De Gea je sicer močen strel uspel odbiti.