Odbojka

Krakov, 03. 09. 2017 16.22 |

V tekmi za tretje mesto na evropskem prvenstvu v odbojki na Poljskem sta se pomerili nesrečna Srbija, ki je sicer po vodstvu dveh nizov doživela poraz proti reprezentanci Nemčije, in Belgija, ki je morala priznati premoč favorizirani Rusiji. Prvi niz je pripadel Srbiji, naslednja dva pa Belgiji. Kljub temu je Srbom uspel povratek, s katerim so si priborili bron (3:2).

Varovanci Nikole Grbića so se v tekmi za tretje mesto pomerili z reprezentanco Belgije. Potem, ko so po vodstvu z 2:0 v nizih nesrečno izgubili proti Nemčiji, pa so z Belgijci v polfinalu brez težav opravili Rusi (3:0). Zaradi nepričakovanega poraza so srbski odbojkarji, kot so kasneje priznali, prebedeli skoraj celo noč, kar pa očitno ni vplivalo na njihovo pripravljenost. Srbi so namreč v prvem nizu povedli in si ob prvem tehničnem odmoru zagotovili prednost štirih točk (8:4), popuščali pa niso niti v nadaljevanju in ob drugem TO vodili že z 18:10. Srbska izbrana vrsta je z lepimi in hitrimi akcijami povzročala veliko težav belgijskim odbojkarjem, ki so ob koncu prvega niza morali priznati premoč s 25:17.

Srbija - Belgija
Srbija - Belgija FOTO: CEV

Drugi niz se je pričel dosti bolj izenačeno, v nadaljevanju so Srbi povedli, vendar so jih Belgijci uspeli ujeti in remizirali s 7:7, prvi tehnični odmor pa je vendarle pripadel srbski reprezentanci (8:7). Nato so si prvo vodstvo na tekmi zagotovili tudi Belgijci (9:10), vendar le za kratek časa. Ekipi sta se tako vse do drugega tehničnega odmora izmenjavali v vodstvu, Srbom pa je na koncu uspelo uiti za dve točki (16:14), potem pa so si Belgijci po seriji zaporednih točk spet zagotovili vodstvo (17:20). Drugi niz se je tako razpletel po pričakovanjih belgijskih odbojkarjev, ki so slavili s 25:22.

V tretji niz so bolje vstopili Belgijci, ki so si ob prvem tehničnem odmoru zagotovili prednost z 8:4, nato pa ubežali Srbom, ki so s serijo točk vendarle uspeli zmanjšati zaostanek ob drugem tehničnem odmoru na 12:16. Nadaljevanje belgijske nadvlade je srbskega stratega Grbića prisililo v odmor, ki pa ni zaustavil Belgijcev. Slednji so tretji niz dobili s 25:19. Začetek četrtega niza je bil pisan na kožo Belgijcem, ki so po prvih nekaj akcijah vodili že s 4:1 , vendar pa so Srbi hitro pokazali zobe in izenačili na 5:5, ob prvem tehničnem odmoru pa povedli 8:6. Srbski odbojkarji so po nerazpoznavnih predstavah v zadnjih dveh nizih vnovič prišli do vodstva, ki pa so ga do drugega tehničnega odmora že skoraj zapravili (16:14). Belgijci so se v nadaljevanju vendarle uspeli približati, vendar ne dovolj za končno zmagoslavje. Četrti niz je tako pripadel Srbom (25:22), ki so si tako izborili še zadnji, peti niz.

Tega so silovito pričeli srbski odbojkarji (3:0), vendar pa je Belgijcem uspelo izenačiti na 4:4. Tudi v nadaljevanju so Belgijci uspešno zaustavljali udarce Srbov, ki so si ob prvem odmoru vendarle zagotovili vodstvo z 8:7. Tudi v končnici je bil izid tesen, potem ko je Srbom uspelo uiti za tri točke pa so se Grbićevi varovanci veselili tretjega mesta na prvenstvu.