Contador drvi proti zmagi na Giru

Rim, 28. 05. 2015 17.33 |

Belgijski kolesar Philippe Gilbert je zmagovalec 18. etape dirke po Italiji. Drugo mesto je osvojil Italijan Francesco Bongiorno, tretji je bil Francoz Sylvain Chavanel. Skupno vodstvo je še povečal Španec Alberto Contador, ki ima že več kot pet minut prednosti.

Današnja preizkušnja ni prinesla spremembe na vrhu, Albertu Contadorju se še bolj nasmiha skupna zmaga. Španec je bil znova na pravem mestu ob pravem času, kljub mehanski okvari, ko je v zadnji četrtini današnje dirke imel težave z verigo, je svojo prednost na koncu še povečal.

Alberto Contador
Alberto Contador FOTO: Reuters

Spredaj se je bil boj za etapno zmago. Po 170 kilometrih, ki so med drugim vključevali tudi vzpon na 1100 metrov visok prelaz prve kategorije, je preizkušnjo dobil Belgijec Philippe Gilbert. Ta je nato v cilju po uspešni vožnji v dolino za kar 47 sekund ugnal domačina Francesca Bongiorna in Francoza Chavanela, ki je zaostal minuto.

"Na ta Giro sem prišel zmagat eno etapo in to mi je uspelo, saj sem bil najboljši še drugič. Zelo sem zadovoljen, saj je bila etapa še posebej težka. Zelo mi je pomagalo, da je v ospredju vozil Adam Moinard, vedel sem, da če bom na vrhu približno 40 ali 50 sekund za njim, mi bo uspelo. Na spustu sem tudi malo tvegal, a se mi je obrestovalo," je po zmagi dejal Gilbert.

Slovenci danes niso bili v ospredju, še najvišje je bil Jan Polanc (Lampre) na 54. mestu, ki je za zmagovalcem zaostal 21 minut. Luka Mezgec (Giant-Alpecin) je bil po včerajšnjem tretjem mestu danes 86., zaostal je 21:57 minute. Grega Bole (CCC) je v cilj prišel v ozadju, na 159. mestu med 165 kolesarji, ki so etapo končali. Te ni končal nekdanji zmagovalec italijanske pentlje, Italijan Damiano Cunego, ki je po padcu dirko predčasno zaključil. Cunego je Giro dobil leta 2004.

V skupnem seštevku ima zdaj Contador pred najbližjim zasledovalcem Špancem Mikelom Lando (Astana) pet minut in 15 sekund prednosti, tretji je Italijan Fabio Aru (Astana), ki zaostaja 6:05 minute. Bole je 41. (+1:48:39), Polanc 59. (+2:21:09), Mezgec pa 135. (+3:57:40).

Petkova 19. etapa bo kolesarje preko 236 kilometrov vodila od Gravellona Toce do Cervinie, ki bo vključevala tudi tri kategorizirane vzpone.