VIDEO in FOTO: Nole v Melbournu do rekordnega petega avstralskega pokala

Melbourne, 01. 02. 2015 11.51 |

Na teniškem odprtem prvenstvu Avstralije sta se v finalu pomerila Srb Novak Đoković in Škot Andy Murray. Lovoriko za grand slam je osvojil prvi nosilec Đoković s 3:1 v nizih, dvoboj je trajal tri ure in 40 minut.

Srbski teniški igralec Novak Đoković je v finalu OP Avstralije potrdil, da je trenutno najboljši na svetu. Upravičil je vlogo prvega nosila in številke 1 na ATP lestvici, ko je v velikem finalu premagal šestopostavljenega Škota Andyja Murraya. To je za Noleta rekordna peta lovorika na teniških igriščih v Melbournu. do sedaj je bil s po štirimi lovorikami izenačen s Švicarjem Rogerjem Federerjem in Američanom Andrejem Agassijem. V skupnem seštevku ima v svojih vitrinah že osem lovorik za grand slam.

Pred polnimi tribunami teniškega kompleksa v Melbournu je Đoković dobil prvi niz po podaljšani igri s 7:6. Sicer mu je dvakrat uspelo odvzeti servis tekmecu (vodil je s 3:1 in 5:3), a se je Murray dvakrat vrnil in igralca sta bila izenačena na 6:6, v podaljšani igri je bil s 7:5 boljši srbski igralec, niz je trajal uro in 12 minut. Murrayju je uspel break na začetku drugega niza za vodstvo z 2:0, a se je Nole vrnil z izenačenjem (2:2), nato je bil na vrsti za break Đoković (4:2), e na za dolgo (4:4). Zmagovalca drugega niza je znova odločila podaljšana igra, tokrat je bil boljši Škot s 7:4 in dobil niz s 7:6, ki je trajal kar 80 minut. Takoj na začetku tretjega je Murray odvzel servis tekmecu in povedel z 2:0, a se je ponovila zgodba iz drugega niza (2:2). Nato pa je srbski igralec "pobegnil" na 5:3 in zadržal vodstvo do konca. Niz je dobil s 6:3 v le 40 minutah igre za vodstvo v nizih z 2:1. Četrti niz je zelo dobro začel Đoković, Murrayju so kot kaže popuščale moči. Prvi igralec na svetu si je z dvema zaporednima breakoma priigral vodstvo s 4:0 in si na stežaj odprl vrata do zmage. To je tudi potrdil še z eno odvzeto igro in nato je z igro na svoj servis ekspresno zaključil niz (6:0) za skupno zmago s 3:1. Zadnji niz je trajal le 28 minut, celoten dvoboj pa tri ure in 40 minut.

Novak Đoković in Andy Murray
Novak Đoković in Andy Murray FOTO: Reuters

Sedemindvajsetletni Beograjčan s stalnim bivališčem v Monte Carlu je kot omenjeno še petič slavil na turnirju v Melbournu v karieri, dvakrat je osvojil Wimbledon v letih 2011 in 2014, leta 2011 pa je bil najboljši tudi na US opnu. Đoković je OP Avstralije dobil že v letih 2008, 2011, 2012 in 2013. Eno turnirsko zmago več od Đokovića je v zgodovini Melbourna zbral Roy Stanley Emerson, ki pa je nastopal v amaterskem obdobju pred obdobjem odprtih prvenstev. Đoković je s petimi lovorikami rekorder moderne dobe turnirjev v Melbournu. Medtem ko je bil Đoković presrečen zaradi zmage, to je njegov prvi grand slam, odkar mu je žena Jelena rodila sina Stefana, Murray ni mogel skriti razočaranja. Nasmeh na obraz mu niso privabile niti prijazne besede Đokovića, ki se je v zmagovalnem govoru zahvalil organizatorju, dejal, da je velika čast zmagati pred tako publiko in pomembnimi gosti, ter pristavil: "Andyju čestitam za zaroko. Upam, da bo poroka veličastna in da bosta imela veliko otrok."

Murray se je očitno zavedal, da je izpustil veliko priložnost, saj je bil v prvih dveh nizih povsem enakovreden tekmec, medtem ko je v zadnjem doživel hudo razočaranje. Đokoviću je čestital za zmago in se potolažil z besedami, da izgubiti proti petkratnemu zmagovalcu tega turnirja ni katastrofa. Hkrati je še obljubil, da se bo naslednje leto vrnil močnejši in skušal osvojiti turnir. Z moškim finalom se je sklenil letošnji prvi turnir za grand slam v sezoni, naslednji bo maja Roland Garros, odprto prvenstvo Francije v Parizu.