Vroclav, 16. 01. 2016 21.55 |

Slovenska rokometna reprezentanca je izgubila uvodno tekmo evropskega prvenstva na Poljskem. S 23:21 so bili boljši Švedi. Za varovance selektorja Veselina Vujovića je bil usoden prvi polčas, ki so ga Skandinavci dobili s 16:9.

Uvodni obračun za reprezentanci Slovenije in Švedske na letošnjem evropskem prvenstvu so bolje začeli Skandinavci, ki so v samem uvodu povedli z 2:0. Varovanci Veselina Vujovića so odgovorili z golom Darka Cingesarja in dvema Gašperja Marguča ter prvič (in, kot se je izkazalo, zadnjič) na tekmi povedli. Sledile so znova boljše minute Švedov, ki so v 15. minuti prvič na tekmi povedli za tri gole in Vujović se je hitro odzval z minuto odmora. A tudi nasveti srbskega strokovnjaka dogajanja na igrišču niso bistveno spremenili. Deset minut pozneje so varovanci Staffana Olssna in Ole Lindgrena po natančno izvedeni sedemmetrovki Fredrika Petrsena prvič povedli s petimi goli prednosti. Razlika pa je še naprej naraščala. Dve minuti pred koncem prvega polčasa je svoj tretji gol dosegel izkušeni Jonas Källman in postavil končni izid prvega polčasa 16:9 v korist Švedov.

Švedi so bili na uvodni tekmi močnejši od Slovencev.
Švedi so bili na uvodni tekmi močnejši od Slovencev. FOTO: AP
Niti začetek drugega dela igre za slovenske rokometaše ni bil obetaven. Švedi so namreč povedli z 18:10. Igralci v modrih majicah so se nato le nekoliko prebudili, po mojstrskem golu kapetana Uroša Zormana jim je uspel deli rezultat 4:0 in švedska prednost je skopnela "le" na štiri gole. Olssen in Lindgren sta takoj reagirala z minuto odmora.

A niti to ni zaustavilo naleta naše reprezentance. Dva zaporedna gola je dosegel, ob objavi prvega spiska že odpisani, Dragan Gajić in Slovenija se je približala na dva gola zaostanka. Tekma je bila znova "odprta". Po golu Cingesarja je prednost skopnela le na gol, a Švedi so hitro odgovorili po zaslugi Lukasa Nilssona. V 50. minuti končno izenačenje. Za 20:20 je s sedemmetrovke zadel Dean Bombač. Že v naslednjem napadu je imel Gajić priložnost, da Slovenijo prvič po rezultatu 3:2 popelje v vodstvo, a je švedski vratar njegov poskus ubranil. Skandinavci so zapravljeno priložnost kaznovali. Natančen je bil Jasper Konradsson. Pet minut pred koncem je Nilsson prednost Švedov podvojil in pred Vujovićevo četo je bila zelo težka naloga.

Matej Gaber je bil s petimi goli najboljši strelec slovenske izbrane vrste.
Matej Gaber je bil s petimi goli najboljši strelec slovenske izbrane vrste. FOTO: AP

Nekaj upanja je s svojim petim golom vlil Matej Gaber. V naslednjem napadu je, v drugem polčasu razpoloženi, Gorazd Škof ubranil strel Nilssna in minuto pred koncem so imeli naši rokometaši napad za izenačenje. Na žalost je vratar Mattias Anderson zaustavil poskus Mihe Zarabca in upanja na pozitiven izid je bilo konec.

Slovenija se bo v drugem krogu skupinskega dela pomerila s Španijo, ki je na uvodni tekmi ugnala Nemčijo.

Švedska – Slovenija 23:21 (16:9)
Ekberg 4, Källman, Nilsson in Cederholm po 3; Gaber 5, Gajić 4.