Etapna zmaga Gilbertu, Contador ostaja vodilni

Rim, 21. 05. 2015 17.08 |

Belgijski kolesar Philippe Gilbert (BMC) je zmagovalec 12. etape na kolesarski dirki po Italiji. V dirkaškem seštevku za skupno zmago še vedno vodi Španec Alberto Contador (Tinkoff-Saxo).

Drugo mesto je na 190 km dolgi preizkušnji od Imole do Vicenze s tremi sekundami zaostanka zasedel vodilni v skupni razvrstitvi, Španec Alberto Contador (Tinkoff-Saxo), tretje pa Italijan Diego Ulissi (Lampre-Merida). Contador je po današnji etapi skupno prednost pred Italijanom Fabiem Arujem (Astana) povečal na 17 sekund. Odločitev o zmagovalcu etape je padla pri vzponu na Monte Berico. Sprva se je zmaga nasmihala Estoncu Tanelu Kangertu, ki se je v zadnjem kilometru otresel Italijana Franca Pellizottija, a ga je glavnina v silovitem finišu dobesedno "pogoltnila", približno 200 metrov pred ciljem pa je "eksplodiral" Gilbert in v neustavljivem sprintu v klanec dosegel lepo etapno zmago.

"Na zadnjem klancu sem uprizoril naravnost perfekten finiš, kar je neke vrste tudi moja specialiteta. Iztisnil sem zadnje atome moči in se v težkih vremenskih razmerah veselil etapne zmage. Preizkušnja je bila zelo zahtevna, že uvod je bil zelo hiter, vseskozi se je vozilo na vso moč," je takoj po prihodu v cilj dejal 32-letni Gilbert, ki je osvojil odličje zlatega leska na cestni dirki na svetovnem prvenstvu v nizozemskem Valkenburgu leta 2012. Leto pred tem je osvojil prvo mesto v skupnem seštevku ProToura, v svoji bogati biografiji pa ima tudi nekaj odmevnih zmag na najbolj slovitih in klasičnih kolesarskih preizkušnjah na svetu.

Od treh slovenskih kolesarjev se je najbolj izkazal Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice), ki je zasedel 31. mesto (+0:29). Jan Polanc (Lampre-Merida) je bil 60., Luka Mezgec (Giant-Alpecin) pa 68. Oba sta zaostala 8:31 minute. V skupni razvrstitvi je Polanc na 40. (+47:05), Bole na 56. (+1:06:04) in Mezgec na 140. mestu (+2:18:56).