Leteči Peaty z novim rekordom v finale, rekordni tudi Massejeva in Kingova, Stevens 13.

Budimpešta, 25. 07. 2017 18.33 |

Britanski plavalec Adam Peaty je na svetovnem prvenstvu v Budimpešti v polfinalu na 50 m prsno še drugič danes dosegel nov svetovni rekord. S 25,95 je prvi Zemljan, ki je to razdaljo zmogel v manj kot 26 sekundah.

Že dopoldan je Adam Peaty s 26,10 za 32 stotink izboljšal stari rekord iz Kazana 2015, s čimer je tudi v sredo glavni favorit za zlato medaljo. "Nazadnje ga je v Kazanu dosegel, ko sva plavala skupaj v isti skupini. Danes enostavno deluje, kot da ni iz tega sveta," je to pokomentiral slovenski polfinalist Peter John Stevens iz kranjskega Triglava. Ta v bazenu ob Donavi nastopa nekoliko oslabljen, saj je pred 14 dnevi zbolel in izgubil kar šest kilogramov in veliko moči, kljub temu pa je z dosežkom 27,20 pokazal dober nastop in osvojil 13. mesto. Tudi v primerjavi z jutranjim plavanjem, ko je moral celo v izločilno tekmo za polfinale, je prikazal velik napredek.

Peaty proslavlja v cilju torkove preizkušnje.
Peaty proslavlja v cilju torkove preizkušnje. FOTO: AP

"Občutki so bili grozni, a dobro sem odplaval mentalno, zato sem zelo zadovoljen, saj sem povsem izven forme. Držal sem se tega, da ostanem dolg in mislim, da sem celo razdaljo odplaval v enakem ritmu. Tudi start je bil spet odličen," je bil po tekmi zadovoljen aktualni evropski podprvak Stevens, vesel, da so ga s tribune danes bodrili tudi najbližji, a več tokrat ni šlo. Še v Kazanu bi se Stevens s tem izidom uvrstil v finale, tokrat pa je bilo treba za sredin boj za medalje plavati pod 27 sekundami. "Če ne bi zbolel, bi danes to zmogel tudi jaz," je še prepričan slovenski reprezentant, ki med letom trenira na univerzi Tennessee, njegov naslednji veliki cilj pa bo decembrsko evropsko prvenstvo v 25-metrskem bazenu.

Nov svetovni rekord je dosegla tudi Kanadčanka Jacqueline Kylie Masse, ki je bila ob zlati medalji na 100 metrov hrbtno z 58,10 dve stotinki sekunde hitrejša kot Britanka Gemma Spofforth leta 2009 v Rimu. Na 1500 m prosto je zmagala Američanka Katie Ledecky, na 200 m prosto Kitajec Sun Yang in na 100 m hrbtno njegov rojak Jiayu Xu. Ameriška plavalka Lilly King je nato oskrbela še za peti svetovni rekord. Olimpijska prvakinja je 100 m prsno zmogla v 1:04,13 minute in za 22 stotink izboljšala dosežek Litovke Rute Meilutyte s SP v Barceloni 2013.