Nico Rosberg zmagal v Avstriji

Spielberg, 21. 06. 2015 15.36 |

Na dirki formule 1 za VN Avstrije je zmagal nemški dirkač Nico Rosberg pred Britancem Lewisom Hamiltonom in Brazilcem Felipejem Masso.

Nemec Nico Rosberg (Mercedes) je zmagovalec osme dirke sezone svetovnega prvenstva formule 1 v avstrijskem Spielbergu. Za tretjo letošnjo zmago in 11. v karieri je premagal moštvenega sotekmovalca Britanca Lewisa Hamiltona, tretji pa je bil Brazilec Felipe Massa (Williams).

Vse bistveno na današnji dirki se je zgodilo že v uvodnih krogih. Takoj po startu je Rosberg izničil zaostanek iz kvalifikacij, kjer je bil britanski moštveni sotekmovalec Hamilton boljši. A Hamilton je na startu zaspal, Rosberg pa je to izkoristil in se mimo njega zrinil v vodstvo. Kljub nekaj poskusom Hamiltona, da bi prišel nazaj na izgubljeno prvo mesto, je Nemec tam tudi ostal in dirka je bila pravzaprav odločena že po nekaj zavojih. Na tretjem mestu se je vozil tretji iz kvalifikacij, prvio voznik Ferrarija Sebastian Vettel.

Za dramatično popestritev sta nato sicer poskrbela veterana Kimi Räikkönen in Fernando Alonso. Po trčenju je namreč Finec v Ferrariju ob ograji "naložil" Špančev McLaren na svoj dirkalnik, na srečo pa sta iz razbitin oba splezala nepoškodovana. Njun dirkaški konec tedna tudi sicer ni bil najboljši - Finec je po slabih kvalifikacijah začel šele z 18. mesta, Španec pa je prvič v karieri štiri dirke v nizu končal predčasno. Po posredovanju varnostnega avtomobila se je dirka nadaljevala brez večjih pretresov do polovice, ko so šli dirkači na postanke k mehanikom. Pri Mercedesu je svojega brez napak opravil Rosberg, medtem ko Hamiltonu ni šlo po načrtih.

Hamilton je namreč pri vračanju na stezo prevozil črto, ki označuje meje, v katerih mora ostati dirkač, ki je bil v boksih, zato je sledila kazen, petsekundni pribitek. Rosberg, ki je sicer ubranil vodstvo, si je lahko oddahnil in dirko le še rutinsko pripeljal do konca.

"Super občutek je, res sem vesel. Start je bil odločilen, danes sem bil tu res odličen in šlo mi je zelo dobro, pa tudi dirkalnik je bil brez napak. Ta steza mi res ustreza, pomembno pa je tudi, da sem zmanjšal razliko. Deset točk ni veliko, vse je še odprto," se je veselil Rosberg, nekoliko manj vesel pa je bil Hamilton: "Nico je naredil odličen posel, lahko mu le čestitam. Moj start je bil daleč od optimalnega, zdaj nas čaka še nekaj dela."

Nico Rosberg
Nico Rosberg FOTO: Reuters

Postanki so odločili tudi boj za tretje mesto, saj je Vettel zaradi težav z zadnjo desno pnevmatiko pri mehanikih nenačrtovano preživel 13 sekund, dovolj, da ga je nato prehitel Felipe Massa. Brazilski veteran je tako prvič v sezoni prišel do mest na stopničkah. Za Masso so bile stopničke prava nagrada za vložen trud: "Odlično, to je tudi nagrada za vse, kar smo storili. Nobene napake nismo naredili, tudi ko me je Sebastian preganjal. Ne predajamo se, lahko pa še napredujemo."

Bolj zadovoljen kot Vettel pa je bil lahko njegov rojak Nico Hülkenberg (Force India), teden dni po uspehu na vzdržljivostni dirki 24 ur Le Mansa, kjer je zmagal s porschejem, je tokrat s šestim mestom dosegel še najboljšo uvrstitev sezone v formuli 1. Pred njim je bil na petem mestu še Valtteri Bottas (Williams), do točk pa so privozili še Pastor Maldonado (Lotus), Max Verstappen (Toro Rosso), Sergio Perez (Force India) in Daniel Ricciardo (Red Bull).

Skupno je zdaj Lewis Hamilton še vedno prvi, a ima le še deset točk naskoka; zbral jih je 169, Rosberg pa 159. Že precej za njima je osamljeni tretji Vettel s 120, Räikkönen je ostal četrti in pri 72 točkah, za njim sta Bottas s 67 in Massa z 62.