Slovenski odbojkarji 'zmleli' Nizozemce in se bodo v finalu pomerili z Japonci

Gold Coast, 24. 06. 2017 09.08 |

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca v avstralskem Gold Coastu odigrala polfinalno tekmo zaključnega turnirja drugega razreda svetovne lige. Le zmagovalec dobi "vstopnico" med elito, nasprotnik je bila reprezentanca Nizozemske. Slovenci so zmagali s 3:0 v nizih in se uvrstili v finale, kjer se bodo pomerili z Japonci, ki so s 3.2 premagali Avstralce.

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je redni del tekmovanja v drugem kakovostnem razredu svetovne lige končala na prvem mestu in se uvrstila na zaključni turnir četverice, ki ga gosti Avstralija. Le zmagovalec turnirja se bo uvrstil med svetovno elito. Na turnirju poleg Slovenije nastopajo še Nizozemska, Avstralija in Japonska. Slovenci so se v polfinalu pomerili z Nizozemsko. Slovenski odbojkarji so v rednem delu svetovne lige izgubili le eno tekmo in to z Japonsko, ki bo njihov tekmec v finalu, medtem ko so njihovi tekmeci Nizozemci izgubili tekmo več. Reprezentanci sta se nazadnje pomerili leta 2015, ko je Slovenija na evropskem prvenstvu v bolgarski Varni zmagala s 3:0.

Tokrat so varovanci selektorja Slobodana Kovača nizozemskim tekmec pripravili pravo učno uro v prvem nizu, ki so ga dobili z izidom 25:15 v le 23 minutah igre. Drugi niz je bil zelo izenačen, odločitev je padla šele ob izidu 32:30, Slovenci so dobili tudi drugi niz. Nizozemci niso izkoristili kar šestih zaključnih žog, za kar imata največ zaslug Mitja Gasparini in Koncilja, ki je v razburljivi končnici najprej blokiral za 30:29 in napadel za 31:30, zatem pa še dobro serviral, protinapad za zmago z 32:30 pa je zaključil Tine Urnaut.

Tretji niz je bil tudi zadnji, saj so slovenski odbojkarji nadaljevali z sila prepričljivo igro in ga zanesljivo dobili. Kot da bi poraz v drugem nizu odvzel poguma Nizozemcem, saj so Slovenci vodili od začetka do konca in na koncu niz dobili s 25: in zanesljivo zaključili polfinani dvoboj s 3:0 v nizih.

V drugem polfinalu je Japonska s 3:2 v nizih, v odločilnem petem je bil izid 18:16, premagala gostitelje turnirja Avstralce.

Selektor Slovenije Slobodan Kovač.
Selektor Slovenije Slobodan Kovač. FOTO: Aljoša Kravanja

Izjave iz slovenskega tabora:
Mitja Gasparini: "To je bila naša najboljša predstava, tako odbojkarsko kot psihično do zdaj. Kot sem že povedal pred tekmo, da bo treba koncentracijo držati skozi celo tekmo. Držali smo se plana, z izjemo končnice tretjega niza, ko smo nekoliko popustili, ampak ko so se Avstralci približali, smo spet zaigrali kot je treba. Tukaj so najboljše ekipe, ki so prikazale najboljšo odbojko. Motivacija v naši ekipi je zares visoka. V enem mesecu smo bili na štirih kontinentih, imeli smo ogromno težav, a sem vseeno prišli samo z enim porazom in vsi želimo, da tako ostane."

Selektor Slobodan Kovač: "Igrali smo dobro, še posebej v prvem nizu, ko smo bili superiorni in njihove napadalce pustili na zelo nizkem odstotku napada. Dobro smo servirali, igrali v bloku in v protinapadih. Nato pa smo želeli pokazati še nekaj več in igrati bolj ekshibicijsko, zato smo delali napake in nasprotnik se je približal. Ampak v vsakem primeru, zelo dobra odbojkarska predstava. Bili smo najboljši, ko je bilo to najbolj potrebno. Bil bi zares zadovoljen, če bi tudi jutri ponovili tako predstavo."

Tine Urnaut: "Mislim, da smo danes odigrali zelo zbrano, predvsem v prvem in tretjem setu. V drugem nizu smo naredili preveč napak in bili kaznovani. Sami smo nasprotnikom pustili, da se vrne v igro in nam diha za ovratnik. Ampak zdaj se je pokazalo, da so nam tiste tekme, na katerih smo igrali točko po točko, prišle prav, saj smo v zaključku drugega niza odigrali zares mirno in zbrano. Vesel sem, da smo se uvrstili v finale. Najbolj bi si želel, da bi bili ves čas skoncentrirani, saj takrat imamo najbolje in na res visoki ravni. Pa tudi, da bi nam jutri stekel servis, saj potem lahko zares dobro igramo v bloku in obrambi."

Slovenija - Nizozemska 3:0 (15, 30, 20)
Slovenija: Štern, Pajenk, Kozamernik, Šket, Gasparini, Kök, Vinčić, Štalekar, Koncilja, Kovačič, Toman, Ropret, Urnaut, Čebulj;
Avstralija - Japonska 2:3 (23, -18, -23, 22, -16)