Francoski rokometaši do petega naslova svetovnih prvakov

Doha, 01. 02. 2015 16.44 |

Francoska moška rokometna reprezentanca je po zmagi nad Katarjem s 25:22 osvojila zlato odličje na SP v Dohi. Francija je petič slavila na svetovnem prvenstvu, najboljša je bila tudi na Islandiji leta 1995, v Franciji leta 2001, na Hrvaškem leta 2009 in na Švedskem leta 2011.

Za Francijo je to že jubilejna deseta kolajna najbolj žlahtnega leska na velikih tekmovanjih, v svoji vitrini ima tudi dva zlata olimpijska odličja iz Pekinga 2008 in Londona 2012 ter še tri z evropskih prvenstev v Švici 2006, Avstriji leta 2010 in na Danskem leta 2014. Španski strokovnjak na katarski klopi Valero Rivera je v devetdesetih letih minulega stoletja v ustvaril veliko Barcelono, pred dvema letoma Španijo popeljal do naslova svetovnega prvaka, na letošnjem sklepnem turnirju v Dohi pa je iz Katarja naredil novega rokometnega silaka. A na finalni tekmi njegove lucidne taktične ukane - do finalne tekme je Katar izgubil le eno tekmo proti Španiji, pred tem je v skupinskem delu premagal Slovenijo, Brazilijo, Čile in Belorusijo, v tekmah na izpadanje pa Avstrijo, Nemčijo in Poljsko - niso pomagale njegovim varovancem iz vseh vetrov v obračunu proti rokometno "mogočni" Franciji, v obračunu proti kateremu drugemu tekmecu pa bi se Arabci morda z zlatimi črkami zapisali v zgodovino svetovnih prvenstev.

Thierry Omeyer
Thierry Omeyer FOTO: Reuters
Francoski selektor Claude Onesta, prav tako velemojster svojega posla, je sprva skoval pravšnjo taktiko za gostitelje, njegovi varovanci so takoj prevzeli nadzor na igrišču in pristrigli peruti katarskim rokometašem. Z močno obrambo in raznovrstno igro v napadu so si že po dvajsetih minutah priigrali vodstvo petih golov (11:6), najvišjo prednost pa tri minute kasneje, ko je bilo 13:7. V končnici prvega polčasa so malce popustili, a ga dobili s 14:11. Gostitelji so se v začetku drugega polčasa trdovratno upirali "galskim petelinom", neprestano so dihali za ovratnik evropskim prvokategornikom in skušali storiti nemogoče. A francoski "rokometni stroj" je bil na današnji finalni tekmi v tukajšnji dvorani Lusail enostavno programiran za deseto zmago na velikem turnirju, vseskozi je držal prednost od enega do največ treh golov, na koncu pa slavil s 25:22.

V francoski reprezentanci je bil strelsko najbolj razpoložena Nikola Karabatić s petimi, medtem ko sta Daniel Narcisse in Valentin Porte dosegla po štiri gole. V katarski izbrani vrsti je Žarko Marković dosegel sedem, Rafael Capote pa šest zadetkov.

Poljaki po podaljšku ugnali Špance

Michal Daszek
Michal Daszek FOTO: Reuters

Poljska je osvojila četrto kolajno na svetovnem prvenstvu: v Nemčiji leta 2007 je bila srebrna, v Nemčiji 1982, na Hrvaškem 2009 in letos v Katarju pa bronasta. Španija, ki je v skupinskem delu letošnjega svetovnega prvenstva premagala Slovenijo s 30:26, ostaja pri treh odličjih. Zlati kolajni je osvojila v Tuniziji leta 2005 in pred dvema letoma na domačih tleh, na Švedskem 2011 pa je bila bronasta. Poljaki so sijajno odprli in končali mali finale. V deveti minuti so si priigrali prednost štirih golov (5:1), a so jih izbranci španskega selektorja Manuela Cadenasa v 23. minuti ujeli (11:11). V nadaljevanju so ritem narekovali Španci in tekmecem v 50. minuti ušli na štiri gole (22:18). A Poljaki se niso vdali, pet minut kasneje so se jim močno približali na 21:22, v sami končnici rednega dela pa tekmece tudi ujeli, potem ko je izenačujoči gol sekundo pred koncem rednega dela dosegel Michal Szyba.

V desetminutnem podaljšku se je odvijal izenačen boj za vsako žogo, več preudarnosti pa je bilo na strani poljskih rokometašev, ki so bili vseskozi v rahli prednosti. Končni izid je postavil Kamil Syprzak, ob Szybi eden najboljših posameznikov na tekmi za bronasto kolajno.

V poljski izbrani vrsti sta bila na tekmi v dvorani Lusail najbolj učinkovita Szyba z osmimi in Syprzak s šestimi zadetki, v španski pa je Victor Tomas dosegel šest, Antonio Garcia pa pet golov.