Rosberg ostaja nepremagan v sezoni, slavil je četrto zaporedno zmago

Soči, 01. 05. 2016 15.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Nemec Nico Rosberg je zmagovalec četrte dirke sezone formule 1. Drugi je bil v ruskem Sočiju njegov moštveni sotekmovalec, svetovni prvak Britanec Lewis Hamilton, tretji pa Ferrarijev dirkač Finec Kimi Räikkönen.

Nico Rosberg (Mercedes) je tako v letu 2016 edini zmagovalec, saj je dobil tudi prve tri dirke, in ima vseh 100 točk v SP, ter je seveda vodilni v skupnem seštevku svetovnega prvenstva. Drugi je Lewis Hamilton z 51 točkami. Na dirki v ruskem Sočiju je že v prvem krogu zaradi trčenja brez uvrstitve ostal drugi Ferrarijev voznik Sebastian Vettel, ki zdaj v skupnem seštevku zaostaja že 67 točk.

Medtem ko gre Mercedesu in predvsem Rosbergu vse po načrtih, pa je po uvodu v sezono precej slabše volje njegov rojak Vettel. Štirikratni svetovni prvak pred začetkom sezone ni skrival želje, da bi tudi s Ferrarijem posegel v boj za vrh, toda zdaj je od njega že kar precej oddaljen. Med njim in Rosbergom je že 67 točk razlike, toda velik minus ni nastal zgolj po njegovi krivdi.

Že drugič v zadnjih dveh dirkah je namreč Nemec prestal "napad" ruskega dirkača Danila Kvjata. Tokrat je Ferrarijev voznik, potem ko je Rus v prvih zavojih kar dvakrat zadel njegov dirkalnik, končal v zaščitnem zidu. "Kaj za vraga se tukaj dogaja? Pa kaj počne," se je po radijski zvezi z moštvom, pogovor je začinil še z nekaj sočnimi izrazi, razburjal Nemec. "Televizijski posnetki so povsem jasni. Ni najbolje, če si na počitnicah že po prvem krogu," je pozneje dejal Vettel. Še posebej trpka je bilo zanj ugotovitev, da ga je spet "napadel" isti tekmec - tako kot na prejšnji dirki na Kitajskem, ko sta imela dirkača po koncu dirke, takrat sta oba prišla na stopničk, dokaj oster pogovor. Zdaj se bodo odnosi med njim še bolj zaostrili, Vettlu pa kazen za Kvjata, ki je moral na dirki na kazensko vožnjo skozi bokse, ne bo kaj dosti pomagala.

"Kaj naj naredim? Nisem jaz tisti, ki se zaletava v druge. Nič ne pomaga, če dobro voziš, če tisti za tabo ne zavira," je še dejal Vettel, preden se je namenil k svoji nekdanji ekipi Red Bull na pogovor z vodjo moštva, ruski dirkač, dirko je končal na 15. mestu, pa se mu je pozneje tudi opravičil.

Nico Rosberg
Nico Rosberg FOTO: AP

V ospredju je bil Rosberg, ki je na dirki še potrdil premoč celotnega konca tedna. Njegova serija se nadaljuje, vključno s koncem lanske sezone je zdaj pri številki sedem, v karieri pa pri 18. "To je bil super vikend, že kvalifikacije so bile v redu, dirka pa še posebej. Hvala vsem, ta steza mi res ustreza. Osredotočil sem se na svoje naloge, nisem se obremenjeval z zmago, posvetil sem se predvsem svoji vožnji," je dejal zmagovalec.

Petič v zgodovini formule 1 se je zgodilo, da je dirkač začel sezono z vsaj štirimi zaporednimi zmagami. Najboljša uvoda sta imela leta 1992 Nigel Mansell in 2004 Michael Schumacher, ki sta slavila na prvih petih postajah, leta 1991 je Ayrton Senna slavil na prvih štirih, prav tako leta 1994 Michael Schumacher. Vsi so pozneje tudi postali svetovni prvaki.

Dvojna zmaga Mercedesa je tudi zasluga borbenega Hamiltona, ki je po tehničnih težavah v kvalifikacijah začel šele z desetega izhodišča, a se je prebil na drugo mesto. Enake težave je imel že na prejšnji dirki na Kitajskem, danes pa se je Hamilton hitro prebil na peto mesto, pozneje pa je prišel še do druge stopničke, a je bila razlikam med Mercedesoma velika, 25 sekund. V noči pred dirko so imeli sicer njegovi mehaniki precej dela, so pa pri Mercedesu poskrbeli za zanimivo (in drago) zgodbo: pri popravilu motorja so morali namreč vgraditi del, ki ga niso imeli v Rusiji, če pa bi vstavili drugačnega, bi Hamilton zaradi posegov v motor moral startati še z deset mest slabšega izhodišča. Potrebni del so na prizorišče potem prepeljali iz Evrope kar z zasebnim letalom, vse skupaj pa je bilo pravočasno, da so usposobili motor in se izognili kazni.

Edini preostali Ferrari s Kimijem Räikkönenom za volanom po smoli Vettla pa je bil tretji. Skupno ima zdaj po štirih zmagah na štirih dirkah Rosberg vse možne točke. Hamilton zaostaja že 43 točk, že 67 pa osmoljenec Vettel. Naslednja dirka bo preizkušnja v Barceloni čez 14 dni.