Sabalenka prepričljivo do ubranitve naslova v Melbournu

Melbourne, 27. 01. 2024 10.48 |

M.J., STA
5

V finalu odprtega prvenstva Avstralije sta se srečali Belorusinja Arina Sabalenka in Kitajka Kinven Dženg. Sabalenka, druga igralka na svetu, je branila naslov, Dženg, 15. na lestvici WTA, pa je skušala ponoviti uspeh rojakinje Na Li iz 2013, ki je edina Kitajka z naslovom grand slam. Prepričljivejša je bila Belorusinja, ki je z zmago v dveh nizih in po dobri ure igre ubranila lovoriko v Melbournu. Za Sabalenko je bil to tretji finale na največjih turnirjih, drugi zaporedni po US Opnu septembra lani, Dženg pa doslej dlje od četrtfinala na velikih turnirjih še ni prišla.

Arina Sabalenka, druga igralka s svetovne jakostne teniške lestvice in druga nosilka turnirja, je ubranila naslov v Melbournu in osvojila svoj drugi naslov za grand slam. S tem je postala prva igralka po rojakinji Viktoriji Azarenki z ubranjenim naslovom (2013) v Avstraliji. Za 25-letno Beloruisnjo, je bil to tretji finale na največjih turnirjih, drugi zaporedni po OP ZDA septembra lani. Sabalenka, ki ima sicer zdaj 14. naslovov na turnirjih WTA, letos v Melbournu ni oddala niti niza, pred finalom je tekmicam povprečno na niz oddal zgolj tri točke. Tudi tokrat je tekmici skupaj dopustila le pet iger.

Kinven Dženg, 15. igralka na lestvici WTA in 12. nosilka turnirja, dlje kot do četrtfinala na velikih turnirjih še ni prišla, tako da je kljub porazu to njen največji dosežek. Ima sicer dva naslova na turneji WTA.

Enaindvajsetletnica je v šestih nastopih na tem OP trikrat igrala tri nize. Vse njene tekmice so bile nepostavljene igralke, kar je šele drugi tak primer v zgodovini turnirjev v Melbournu. Edina doslej je bila Špank Arantxa Sanchez Vicario, ki je natov finalu 1995 izgubila proti Francozinji Mary Pierce.

Arina Sabalenka vs Kinven Dženg
Arina Sabalenka vs Kinven Dženg FOTO: Sofascore.com

A za sanjski uspeh je bila v finalu premočna Sabalenka. Kinven Dženg je tako zamudila priložnost, da bi ponovila uspeh rojakinje Na Li in postala druga Kitajka z naslovom za veliki slam. Slednja je bila leta 2011 najboljša v Franciji, pred desetimi leti pa v Avstraliji. "Teh nekaj tednov je bilo neverjetnih. Nisem si mogla predstavljati, da bi še enkrat dvignila ta pokal in zdaj je to neverjeten občutek. Resnično sem brez besed," je po zmagi dejala Sabalenka. Ta bo ostala na drugem mestu lestvice WTA za Poljakinjo Igo Swiatek, ki je sicer izpadla že v tretjem krogu.

V nedeljo sledi še finale v moški konkurenci, kjer bosta nasproti mreže stala Italijan Jannik Sinner, ki je v polfinalu izločil prvega igralca sveta Novaka Đokovića, in Rus Danil Medvedjev, ki je v petih nizih in zaostanku z 0:2 ugnal Alexandra Zvereva.