Sjöströmovi prvi svetovni rekord

Kazan, 02. 08. 2015 18.59 |

Švedinja Sarah Sjöström je na svetovnem prvenstvu v plavanju v Kazanu poskrbela za prvi svetovni rekord. S 55,74 je v polfinalu na 100 m delfin za 24 stotink sekunde izboljšala rekord Američanke Dane Vollmer, dosežen na olimpijskih igrah v Londonu pred tremi leti.

Po pričakovanjih je prvi svetovni prvak na prvenstvu postal Kitajec Sun Yang. Olimpijski prvak je na 400 m prosto ubranil svoj naslov z zadnjega prvenstva v Barceloni in si priplaval že skupno šesti naslov najboljšega na svetu. Medalji sta osvojila še Britanec James Guy in Kanadčan Ryan Cochrane. Žensko tekmo na 400 m prosto je dobila ameriška zvezdnica Katie Ladecky, ki se je s 3:39,13 ob zmagi močno približala lastnemu svetovnemu rekordu, dosežek dosežek pa je nato zadostoval za nov rekord prvenstev in prvo zlato v Tatarstanu, sicer pa že za šesti naslov prvakinje. Medalji sta osvojili še Nizozemka Sharon van Rouwendaal in Avstralka Jessica Ashwood.

Michael Phelps
Michael Phelps FOTO: Reuters

Ob koncu dneva so prireditelji razdelili še oba štafetna kompleta medalj na 4 x 100 m prosto. V ženski konkurenci so se Avstralke Emely Seebohm, Emma McKeon ter Bronte in Cate Campbell poigrale s konkurenco, srebro in bron so osvojila Nizozemke in Američanke. Prav ob koncu je Arena Kazan doživela še nogometno vzdušje, ko je Rusija z Andrejem Lobincevonm, Nikito Grečinom, Vladimirjem Morozovom in Aleksandrom Suhorukovom veljala za sofavoritra za zmago v moški konkurenci, a so slavje na razprodanih tribunah pokvarili Francozi Mehdi Metella, Floren Manaudou, Fabien Gilot in Jeremy Stravius, bron so osvojili Italijani. Niso zalegli niti protesti Rusov, da naj bi Gilot startal prekmalu, saj so mu časomerilci pri predaji namerili reakcijski čas 0,00 sekunde.