FOTO in VIDEO: Raztreseni Slovenci brez možnosti proti Špancem, v osmini finala z Makedonijo

Doha, 23. 01. 2015 15.05 |

M.J./STA/M.F.
67

Slovenska reprezentanca je v dvorani Duhail odigrala svojo zadnjo tekmo v skupinskem delu SP v Dohi. Na nasprotni strani igrišča jim je stala branilka naslova iz Španije, ki je zanesljivo slavila s 30:26. Slovenci se bodo v osmini finala pomerili z Makedonci.

• Primož Prošt po tekmi proti Španiji
    01:13
    Primož Prošt po tekmi proti Španiji
  • David Špiler po porazu s Španijo
    02:05
    David Špiler po porazu s Španijo

V primerjavi z minulimi dvoboji v Dohi močno premešana slovenska uvodna napadalna postava - na krilnih položajih sta bila Vid Kavtičnik in David Špiler, na zunanjih Sebastian Skube, Marko Bezjak in Jure Natek, na mestu krožnega napadalca Miha Žvižej - je dala del odgovora o slovenski strategiji za današnji dvoboj. Po minulih štirih tekmah že nekoliko utrujeni slovenski rokometaši - v kadru za današnjo tekmo je bil tudi Uroš Bundalo namesto Blaža Blagotinška, medtem ko selektor Boris Denić ni hotel tvegati z nastopom Klemna Cehteta - so več kot varčevali moči za veliko bolj usoden dvoboj v osmini finala.

Denićevemu "eksperimentu" sprva ni kazalo najbolje, predvsem je šepala igra v napadu, saj je španski vratar Gonzalo Perez de Vargas v uvodnih osmih minutah nanizal kar sedem obramb (do konca polčasa jih je zbral 13), na njegovo srečo pa jim Španci zavoljo solidne predstave njegovih varovancev v obrambi in nekaj sijajnih posredovanj Primoža Prošta (devet obramb v prvem polčasu) v uvodnih dvajsetih minutah niso ušli za več kot tri gole, pa še te so si priigrali v trenutkih, ko so imeli igralca več na igrišču. Ob Denićevem postopnem dovajanju svežih moči so bili v prvi polovici tekme dokaj konkurenčni svetovnim prvakom s Pirenejskega polotoka, največji zaostanek so si pridelali v sami končnici prvega dela tekme, ko so lahkomiselno zastreljali dve sedemmetrovki - zgrešila sta Jure Dolenec in Dragan Gajić. V začetku zadnje minute prvega polčasa so zaostali z 9:14, na veliki odmor pa odšli s primanjkljajem -4 (10:14).

Primož Prošt je bil daleč najbolj razpoloženi slovenski reprezentant proti Španiji. FOTO: SPS

V drugem polčasu ni bilo zasuka v slovenski igri, vseskozi so capljali za tekmeci s Pirenejskega polotoka, ki je imel vseskozi rezultatski nadzor v svojih rokah. V prvi polovici drugega dela so sicer imeli priložnost tekmo narediti bolj razburljivo, a niso zadeli nekaj čistih strelov, ob tem pa so močno popustili tudi v obrambi, kar so na današnjem dvoboju prav tako ne najbolj prepričljivi Španci s pridom izkoristili in Slovencem, ki so se dobre tri minute pred koncem tekme znižali na 25:27, na skupno deveti tekmi na velikih tekmovanjih prizadejali še deveti poraz.

V slovenski izbrani vrsti je bil na današnji tekmi najbolj učinkovit Dragan Gajić s petimi goli, Jure Natek, Marko Bezjak in Jure Dolenec so jih dosegli po štiri.

V osmini finala proti Makedoniji

V skupini B je prvo mesto s stoodsotnim izkupičkom osvojila Hrvaška, v današnji odločilni tekmi za drugo mesto pa je Makedonija ukanila našo severno sosedo. Makedonski izbranci nekdanjega trenerja velenjskega Gorenja Ivice Obrvana, za katere nastopa tudi nekdanji slovenski reprezentant Renato Vugrinec, je v skupinskem delu premagala Tunizijo s 33:25, Iran s 33:31, Bosno in Hercegovino s 25:22 in Avstrijo s 36:31, praznih rok pa ostala v dvoboju s Hrvaško, ko je izgubila s 26:29.

Slovenija se je na velikem tekmovanju z Makedonijo nazadnje pomerila na evropskem prvenstvu v Srbiji leta 2012, ko je v tekmi za končno peto mesto v Beogradu izgubila s 27:28.