Vettel do zmage na Hungaroringu

Budimpešta, 26. 07. 2015 15.59 |

Nemški voznik formule 1 Sebastian Vettel (Ferrari) je zmagovalec današnje dirke za veliko nagrado Madžarske na Hungaroringu. Za Nemcem sta se uvrstila Rus Danil Kvjat in Avstralec Daniel Ricciardo (oba Red Bull). Vodilni v skupni razvrstitvi svetovnega prvenstva.

Sebastian Vettel
Sebastian Vettel FOTO: Reuters

Britanec Lewis Hamilton (Mercedes), je zasedel šesto mesto. Hamilton je bil absolutni gospodar prostih treningov v madžarski prestolnici in zanesljivo dobil tudi sobotne kvalifikacije, na jubilejni 30. dirki za VN Madžarske pa je naskakoval tudi rekordno peto zmago, kar doslej ni uspelo še nobenemu dirkaču v Hungaroringu. A navkljub prevladi v minulih treh dnevih svojim tekmecem ni nagnal strahu v kosti, njegovi načrti pa so se sesuli v prah že v prvem krogu.

Madžarska dirka se je začela z minuto molka v spomin na nesrečnega Francoza Julesa Bianchija, ki je tragično preminil pred dobrim tednom dni v Nici, uvodni start pa so zavoljo nepravilne postavitve Brazilca Felipeja Masse morali ponoviti. Drugi start se je začel senzacionalno, dirkača Ferrarija Sebastian Vettel in Kimi Räikkönen sta uprizorila izjemno predstavo in se iz druge vrste prebila na čelo kolone, Hamiltona pa je v prvem ovinku prehitel tudi njegov moštveni kolega Nico Rosberg.

A težave aktualnega svetovnega prvaka se s tem niso končale, že v prvi tretjini kroga je naredil novo "neumnost", zletel s steze in po kratkotrajni vožnji po "makadamu" zdrsnil na deseto mesto.

Vodilna trojka Vettel-Räikkönen-Rosberg se ni ozirala na težave vodilnega v skupni razvrstitvi svetovnega pokala in zmagovalca petih do devetih uvodnih preizkušenj, vseskozi je nadzorovala dogajanje na stezi, Hamilton pa je bil na tretjini tekme približno 30 sekund za vodilnim Vettlom.

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton FOTO: Reuters

V nadaljevanju niti postanki v boksih zavoljo zamenjave pnevmatik niso bistveno spremenili vrstnega reda. "Jeznemu" Hamiltonu je najprej "živce paral" Daniel Ricciardo in ga v boju za četrto mesto prehitel v 29. krogu, za aktualnega svetovnega prvaka pa je kanček upanja posijal v 43. krogu, ko je Nemcu Nicu Hülkenbergu dobesedno "razpadel" bolid, tako da je na stezo prišel varnostni avto.

Zavoljo tega se je Vettlova prednost pred zasledovalci kakih dvajset krogov pred ciljem povsem "stopila", Hamilton pa se v letečem startu znova ni znašel, po trku je moral zamenjati sprednji del poškodovanega dirkalnika, ob tem pa si je prislužil še kazen vožnje skozi bokse.

V zadnjih petnajstih krogih se je razplamtel troboj za končno zmago med Vettlom, Rosbergom in Ricciardom, v tem boju pa je "smetano" pobral Vettel in jubilejna 30. dirka naq Madžarskem se je končala z zmagoslavjem štirikratnega svetovnega prvaka med letoma 2010 in 2013, ki je tako dosegel že svojo 41. zmago na dirkah v formuli 1 ter se s tem dosežkom izenačil z legendarnim Brazilcem Ayrtonom Senno. Pred njima sta le še legendarni Nemec Michael Schumacher (91) in Francoz Alain Prost (51).

Pot do zmage mu je omogočil tudi Ricciardo, ki je po trku predrl levo zadnjo gumo Rosberga, tako da je dirko končal na osmem mestu, Ricciardo pa si je prislužil kazen in ostal brez drugega mesta. Do njega se je nekoliko nepričakovano, a povsem zasluženo dokopal njegov do tedaj dokaj "nevidni" moštveni ruski sotekmovalec Kvjat in svoji državi izboril prve stopničke na dirkah v formuli 1 v zgodovini.

V skupni razvrstitvi je Hamilton na desetih dirkah zbral 202 točk, Rosberg jih ima 181, Vettel pa 160.