Melbourne, 26. 01. 2015 08.18 |

Dvakratna zmagovalka odprtega teniškega prvenstva v Melbournu Belorusinja Viktorija Azarenka je izgubila dvoboj osmine finala, s 6:2, 3:6 in 6:3 je bila boljša Slovakinja Dominika Čibulkova, Američanka Serena Williams pa je z 2:6, 6:3 in 6:2 premagala Španko Garbine Muguruza.

Dominika Cibulkova FOTO: Reuters

Viktorija Azarenka, ki je v karieri že dvakrat slavila na prvem turnirju sezone za grand slam, tokrat ni imela orožja, kako premagati razpoloženo, 161 centimetrov visoko Slovakinjo Dominiko Čibulkovo. Lanska finalistka je zmagala s 6:2, 3:6 in 6:3 in po dveh urah in 10 minutah izkoristila prvo zaključno žogo. Azarenka je leta 2012 prvič osvojila turnir v Melbournu, uspeh pa ponovila tudi leto kasneje, lani je morala zaradi poškodbe dolgo počivati in kot 44. igralka sveta ni bila med nosilkami. Čibulkova je leta 2014 v finalu izgubila proti Kitajki Li Na, ki ne igra več. Proti Azarenki je 10. igralka sveta tudi po izgubljenem drugem nizu zadržala hladno kri in po dobrih dveh urah slavila zmago na igrišču Roda Laverja. "Vrnili so se vsi lepi spomini," je po zmagi dejala Slovakinja, ki se bo v nadaljevanju pomerila s prvo igralko sveta, Američanko Sereno Williams.

Ta je v osmini finala v noči na ponedeljek premagala Španko Garbine Muguruzo. Prva favoritinja za končno zmago in 18-kratna zmagovalka turnirjev za veliki slam pa je morala tudi tokrat znova oddati niz. Muguruzova je bila uspešna že takoj na začetku. A mlajša od sester Williams se je nato zbrala in prihodnja dva zlahka dobila. Pred dvema dnevoma je morala Williamsova proti Ukrajinki Jelini Svitolini prav tako oddati prvi niz. S tokratno zmago se je 33-letna Američanka nasprotnici oddolžila za poraz v drugem krogu lanskega odprtega prvenstva Francije v Parizu. Petkratna zmagovalka australian opna se bo za polfinale zdaj pomerila lansko finalistko Čibulkovo.

Stan Wawrinka
Stan Wawrinka FOTO: Reuters

V četrtfinale se je prebil tudi branilec naslova Švicar Stan Wawrinka, ki je za zmago potreboval štiri nize. Devetindvajsetletni Švicar je tokrat za uvrstitev med najboljših osem premagal Španca Guillerma Garcia-Lopeza, dvoboj je trajal tri ure in dve minuti, Švicar pa je zmago slavil z izidom 7:6 (2), 6:4, 4:6 in 7:6 (8). Lani je Garcia-Lopez prvaka avstralskega turnirja premagal v prvem krogu odprtega prvenstva Francije.  Presenečenje so gledalci videli v konkurenci moških dvojic, kjer sta prva nosilca in dobitnika 16 turnirjev za grand slam Američana Bob in Mike Bryan izgubila dvoboj tretjega kroga moških dvojic. Britanec Dominic Inglot in Romun Florin Mergea sta bila od bratov Bryan boljša z izidom 7:6 (4) in 6:3.

Za nov mejnik kanadskega tenisa je poskrbel Miloš Raonić, ki je napredoval v četrtfinale po zmagi nad 12. nosilcem, Špancem Felicianom Lopezom s 6:4, 4:6, 6:3, 6:7 (7) in 6:3. Brez težav si je krog najboljše osmerice zagotovil tudi prvi igralec sveta, Srb Novak Đoković. Ta je z gladkih 6:4, 7:5 in 7:5 po dveh urah in osmih minutah strl odpor Luksemburžana Gillesa Müllerja. Za polfinale bo lopar prekrižal z nekdanjim rojakom Raonićem.

- moški, osmina finalae:
Stan Wawrinka (Švi/4) - Guillermo Garcia-Lopez (Špa) 7:6 (2), 6:4, 4:6, 7:6 (8);
Kei Nišikori (Jap/5) - David Ferrer (Špa/9) 6:3, 6:3, 6:3;
Miloš Raonić (Kan/8) - Feliciano Lopez (Špa/12) 6:4, 4:6, 6:3, 6:7 (7), 6:3;
Novak Đoković (Srb/1) - Gilles Müller (Luk) 6:4, 7:5, 7:5;