Melbourne, 20. 01. 2017 08.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
M.J./J.K./STA
4

Prva nosilca odrtega teniškega prvenstva Avstralije v Melbournu Britanec Andy Murray in Nemka Angelique Kerber sta se brez težav uvrstila v osmino finala uvodnega turnirja sezone za grand slam. Med najboljšo šestnajsterico sta se uvrstila tudi Švicar Stan Wawrinka in Američanka Venus Williams, kasneje pa še povratnik Roger Federer.

Andy Murray FOTO: AP
Andy Murray je ugnal Američana Sama Querreyja s 6:4, 6:2 in 6:4, Angelique Kerber pa Čehinjo Kristyno Pliškovo s 6:0 in 6:4. Nasprotnik Škota z novo pridobljenim plemiškim nazivom sir v osmini finala bo Nemec Mischa Zverev, ki je ugnal Tunizijca Maleka Jazirija s 6:1, 4:6, 6:3, 6:0. Po senzacionalnem slovesu šestkratnega zmagovalca Australian Opna Novaka Đokovića se je za Škota odprla avtocesta do finala in prvega naslova na turnirjih za grand slam v Melbournu. Prav Srb je bil Murrayjev krvnik v štirih Murrayjevih zadnjih finalih na OP Avstralije. "Počutil sem se bolje in tudi moje gibanje je bilo boljše, ko sem se malce ogrel in uigral. Še nekoliko čutim gleženj, zaradi česar sem bil nekoliko živčen na začetku, vendar pa sem bil v dvoboju iz igre v igro boljši," je dejal Murray. Murrayja, v primeru zmage, v četrtfinalu morda čaka celo legendarni Švicar Roger Federer, ki je brez izgubljenega niza napredoval proti Čehu Tomašu Berdychu. 35-letni nekdaj prvi igralec sveta je po šestih mesecih mirovanja v zelo dobri formi, Švicar je za zmago nad Berychom potreboval le uro in pol in na koncu dobil obračun s 6:2, 6:4 in 6:4. Federerja zdaj čaka peti igralec sveta Japonec Kei Nišikori. Zmagovalec 17 turnirjev za grand slam Federer, ki je v Melbournu slavil štirikrat, nazadnje pred sedmimi leti, se je na letošnji prvi turnir velike četverice v sezoni uvrstil kot komaj 17. nosilec. Za zdaj mu gre dobro. V tretjem krogu je izločil na papirju boljšega igralca Čeha Berdycha, desetega. nosilca, s 6:2, 6:4, 6:4. Dvoboj je trajal zgolj dobrih 90 minut.

"Z osnovne črte, moram priznati, sem se počutil svetove bolje kot v prvih dveh krogih. Res je čudovito, super. Res sem srečen, seveda, in lahko rečem samo, da, to mi delaj," je bil s svojim nastopom zadovoljen švicarski as. Japonski teniški zvezdnik Nišikori je brez izgubljenega niza odpravil Slovaka Lukaša Lacka. V nadaljevanje turnirja se je uvrstil tudi Stan Wawrinka, četrti postavljeni igralec iz Švice, ki je s 3:6, 6:2, 6:2, 7:6 (7) premagal Srba Viktorja Troickega. Italijan Andreas Seppi se bo za mesto v četrtfinalu udaril z Wawrinko, ki je prvi naslov na turnirjih za grand slam osvojil pred tremi leti prav v Melbournu. Italijan je v tretjem krogu premagal Belgijca Steva Darcisa s 4:6, 6:4, 7:6 (1), 7:6 (2). V druščini najboljših šestnajst teniških igralcev je tudi Francoz Jo-Wilfried Tsonga, 12. nosilec, ki ga je v tretjem krogu precej namučil Američan Jack Sock. Francoz je slavil s 7:6 (4), 7:5, 6:7 (8), 6:3. Avstralski navijači so tribune zapuščali precej razočarani, potem ko je izpadel Bernard Tomić, ki je izgubil obe zadnji podaljšani igri proti Britancu Danu Evansu. Britanec je slavil s 7:5, 7:6 (2), 7:6 (3) ter si zagotovil dvoboj osmine finale s Tsongajem.

Angelique Kerber
Angelique Kerber FOTO: AP

Rusinja Anastasija Pavljučenkova je bila v tretjem krogu boljša od enajste nosilke Rusinje Jeline Svitoline s 7:5, 4:6 in 6:3, osma igralka turnirja Svetlana Kuznjecova iz Rusije pa je izločila Srbkinjo Jeleno Janković s 6:4, 5:7 in 9:7. V osmini finala bo Kuznjecova zaigrala s Pavljučenkova, nemška kvalifikantka Mona Berthel, ki je v treh nizih izločila domačinko Ashleigh Barty, pa si je zagotovila dvoboj s starejšo od sester Williams Venus, ki je oddala le eno igro Kitajki Duan Yin-Ying. Branilka naslova Kerberjeva, ki je Čehinji Pliškovi oddala štiri igre, se bo za četrtfinale udarila z Američanko Coco Vandeweghe, ki je Kanadčanko Eugenie Bouchard premagala v treh nizih. V osmino finala se je prebila tudi Romunka Sorana Cirstea, ki je s 6:2, 7:6 (2) premagala Američanko Alison Riske. "Veselim se naslednjega dvoboja. Super. Zdaj mislim, da sem končno ujela pravi ritem," je dejala nemška zvezdnica Kerberjeva, ki ni najbolje začela nove sezone, saj je že v uvodnih krogih izgubila na obeh pripravljalnih turnirjih WTA v Avstraliji, v Brisbanu in Sydneyju.