Zimski športi

Bjoergnova podrla rekord Bjoerndalna: ZDA prvič zlate, Slovenki s 6. mestom v zgodovino

Pjongčang, 21. 02. 2018 10.36 |

Slovenski smučarski tekačici Alenka Čebašek in Anamarija Lampič sta se na olimpijskih igrah v Pjongčangu izkazali na ekipni preizkušnji. V sprintu v klasični tehniki sta zasedli šesto mesto, presenetljivo je slavila ameriška ekipa pred Švedsko in Norveško. Marit Bjoergen je z bronom sicer podrla rekord Oleja Einarja Bjoerndalna in osvojila že 14. olimpijsko odličje.

Ameriški smučarski tekačici Kikkan Randall in Jessica Diggins sta na olimpijskih igrah v Pjongčangu zmagovalki ekipnega sprinta v prosti tehniki. Drugo mesto sta osvojili Švedinji Charlotte Kalla in Stina Nilsson, bron pa Norvežanki Maiken Caspersen Falla in Marit Bjoergen. Slovenki Alenka Čebašek in Anamarija Lampič sta zasedli šesto mesto.

Anamarija Lampič (na fotografiji) med sredino ekipno preizkušnjo.
Anamarija Lampič (na fotografiji) med sredino ekipno preizkušnjo. FOTO: Stanko Gruden/STA

Randallova in Digginsova sta reprezentanci ZDA pritekli prvo tekaško zlato olimpijskih iger. Švedinji sta zaostali 19 stotink sekunde, Norvežanki na tretjem mestu pa 2,97 sekunde. Bjoergnova je z novo kolajno dosegla nov rekord zimskih olimpijskih iger, saj se je v zgodovino vpisala s 14. olimpijskim odličjem v karieri. Sedemintridesetletnica je obenem premagala rojaka Oleja Einarja Bjoerndalna, s katerim si je doslej delila vrh s 13 kolajnami.

Bjoerndalen še vedno vodi po številu zlatih odličij
Slovenski tekačici Lampičeva in Čebaškova sta se izvrstno odrezali in s šestim mestom dosegli najboljšo slovensko uvrstitev na OI v tej disciplini doslej. Vseeno je bilo vse v znamenju Bjoergnove, ki je s sedmimi zlatimi, štirimi srebrnimi in tremi bronastimi kolajnami s 37 leti na vrhu večne olimpijske lestvice prehitela legendarnega rojaka Bjoerndalna.

Bjoergnova sicer ostaja na tretjem mestu "zlate večne lestvice", saj ima njen rojak Bjoerndalen eno zlato kolajno več, a ima še na teh igrah možnost izboljšati dosežek, saj je na sporedu še zadnja tekma tekačic na teh OI, 30 kilometrov klasično. Drugo mesto zaseda še en Norvežan, tekač Bjoern Daehlie, z 12 kolajnami, od tega osmimi zlatimi.

Klaebo se je izenačil s Fourcadom
V sredo je na ekipnem sprintu nastopila še ena slovenska štafeta. V moški konkurenci sta čim boljši izid lovila Janez Lampič in Miha Šimenc, ki sta v prvi polfinalni skupini zasedla enajsto mesto med štirinajstimi ekipami in končala nastope. Norvežana Martin Johnsrud Sundby in Johannes Hoesflot Klaebo sta osvojila naslov, norveški dvojec je zmagal pred ruskima olimpijskima športnikoma Denisom Spicovom in Aleksandrom Bolšunovom, tretja pa sta bila Francoza Maurice Manificat in Richard Jouve.

Za Klaeba je bila to še tretja zlata kolajna iger in je ob francoskem biatloncu Martinu Fourcadu še tretji zimski olimpijec, ki je na igrah v Južni Koreji osvojil tri zlata odličja. Slovenska tekača sta na koncu zasedla 21. mesto.