Zimski športi

Doll presenetil favorite in se okitil z zlatom, Boeju srebro, Fourcadu bron, Bauer 33.

Hochfilzen, 11. 02. 2017 16.40 |

Nemec Benedikt Doll je zmagovalec prve moške posamične preizkušnje biatloncev na SP v Hochfilznu. Na 10-kilometrskem sprintu je za 0,7 sekunde prehitel Norvežana Johannesa Thingnesa Boeja, oba sta zadela vse strele, bron je osvojil Francoz Martin Fourcade, ki je z dvema zgrešenima streloma zaostal 23,1 sekunde. Klemen Bauer je bil 33.

Benedikt Doll je presenetil favorite in osvojil zlato medaljo na svetovnem prvenstvu. FOTO: AP

Najboljši Slovenec je bil na 33. mestu Klemen Bauer, ki je zgrešil enkrat, cilj pa prečkal dobro minuto in pol za Dollom, 26-letnikom, ki je na SP osvojil prvo posamično odličje. Miha Dovžan je osvojil 64. mesto, Rok Tršan pa 93. Podobno kot slovenski ženski tabor v sredo, je bil tudi moški del ekipe daleč za željami, s katerimi so se odpravili na SP in v slovenskem taboru ni bilo razloga za slavje, kot na današnji dan pred tremi leti, ko je Teja Gregorin na OI v Sočiju priborila doslej edino biatlonsko olimpijsko kolajno. Bauer je sicer osvojil osem novih točk v svetovnem pokalu, 33. mesto pa je ob vsega enem zgrešenem strelu vseeno skromen izkupiček.

"Na progi je bilo težko in 33. mesto ni to, kar sem si želel. Streljanje je bilo dobro in pred tekmo bi izkupiček 0-1 podpisal, a v smučini sem pokazal premalo za višjo uvrstitev," je povedal Bauer in priznal, da so v slovenskem taboru računali s tem, da bo proga ob koncu tekmovanja hitrejša, saj naj bi sneg pomrznil, a se to ni zgodilo in razmere so bile za vse tekmovalce enakovredne. Tridesetletni Bauer je tudi edini Slovenec, ki se je uvrstil na nedeljsko zasledovalno tekmo. "Upam, da bo lažje v smučini in da bom nekaj pridobil. Zaostanki tam do 20. mesta so res majhni."

V ospredju sta o zmagovalcu odločala 26-letni Nemec in 23-letni Norvežan, ki sta edina med hitrejšimi tekači s streliščem opravila z ničlo. Po drugem streljanju je imel Norvežan še 9,3 sekunde prednosti pred Nemcem, v zadnjem krogu pa so mu pošle moči in Nemec je bil natančno 10 sekund hitrejši, s čimer si je priboril mesto na najvišji stopnički zmagovalnega odra. Vnovič je bil izreden branilec naslova iz Osla 2016 Francoz Martin Fourcade, vodilni v svetovnem pokalu, ki je na obeh streljanjih zgrešil prvi strel, vseeno pa si je pretekel bron, ko je v zadnjem krogu prehitel še trojico tekmovalcev. "Zame se je izšlo perfektno, še lepše pa je, če na koncu zmagaš za 0,7 sekunde. Po pravici povedano, mi je bilo v cilju vseeno, ali sem prvi ali drugi, saj je oboje izreden uspeh, seveda pa je slajše, če si prvi," pa je izjavo Benedikta Dolla, ki je Nemčiji v Hochfilznu priboril drugo zlato kolajno, skupno pa že tretje odličje, povzela nemška tiskovna agencija DPA. Današnji zmagovalci bodo glede na zaostanke tudi med favoriti za 12,5-kilometrsko nedeljsko zasledovalno tekmo. Na nedeljskem zasledovanju pa bo v ženski konkurenci nastopila tudi Teja Gregorin, s 36 leti najstarejša v slovenski vrsti.

Klemen Bauer je bil najbolje uvrščeni Slovenec na prvi posamični preizkušnji v Hochfilznu. FOTO: Damjan Žibert