Zimski športi

Fanchinijevi smukaški prvenec, Vonnovi pa mali kristalni globus

La Thuile, 20. 02. 2016 12.29 |

Italijanka Nadia Fanchini je zmagovalka današnjega skrajšanega smuka za svetovni pokal v italijanskem La Thuilu. Še bolj pomembno pa je bilo drugo mesto Američanke Lindsay Vonn, ki si je z novimi 80 točkami še osmič v karieri privozila mali kristalni globus za zmago v smukaškem seštevku svetovnega pokala.

Nadia Fanchini je prvič v karieri slavila na smukaški tekmi.
Nadia Fanchini je prvič v karieri slavila na smukaški tekmi. FOTO: AP

Lindsey Vonn je za zmagovalko zaostala 14, tretjeuvrščena Italijanka Daniela Merighetti pa za 72 stotink sekunde. Američanka je vnovič prevzela tudi vodstvo v skupnem seštevku svetovnega pokala, saj je petkova zmagovalka in vodilna smučarka belega cirkusa Švicarka Lara Gut tokrat v težkih pogojih zasedla šele 11. mesto. V smukaškem seštevku ima dirko pred koncem 173 točk porednosti pred danes četrto Kanadčanko Larisso Yurkiw.

"Počutim se prav neverjetno. A po vsem, kar se je zgodilo včeraj, sem danes na tekmi čutila pritisk," je po tekmi dejala Američanka in priznala, da je v dolini Aosta slabo spala. Temu je bržkone botroval tudi zaplet s sponzorjem, saj je po petkovem odstopu 31-letna smučarka s kladivom razbila smuči in vezi na smučarjih in ko se je video o tem pojavil na njenem Facebooku, se je odzval tudi opremljevalec Head. "Bila sem frustrirana, a naredila sem napako. Tudi jaz sem samo človek in prevzela so me čustva," je danes o tem povedala tekmovalka.

Vonnova je z osmim smukaškim kristalnem globusom v tem seštevku prehitela tudi slovito Avstrijko Annemarie Moser Pröll, z že 20. globusom pa tudi slovitega Šveda Ingemarja Stenmarka, ki jih ima v svojih vitrinah 19.

Slavje Nadie Fanchini je bilo presenečenje, pa čeprav je že v petek osvojila tretje mesto, saj je nazadnje zmagala na superveleslalomu leta 2008 v Lake Louisu. A domača proga je bila za Italijanke bržkone tudi mala prednost, saj so moštveni uspeh dopolnile Francesca Marsaglia na sedmem, Elena Curtoni na devetem in Johanna Scharf na 15. mestu.

Brez res vidne uvrstitve so ostale tudi Slovenke. Z 19. in 20. mestom med 42 uvrščenimi tekmovalkami sta do novih točk svetovnega pokala prišli Maruša Ferk (+ 2,64) in Ilka Štuhec ( + 2,69), Vanja Brodnik je bila 41. (5,93).

"Pri Maruši se je vse 'poklopilo', peljala je dobro, tudi vreme ji je šlo na roko. Ilka se s to progo ni spoprijateljila, danes je bila malo slabša, a ni nobene katastrofe, .... Vanja pa se je borila, šla je zelo dobro, dokler je šla. Potem se ji je zgodila napaka in ko enkrat narediš napako, izgubiš hitrost in je ne dobiš več nazaj. Tvegala je, a se ni sešlo, tako da je izkupiček ničen. Bo pa naslednjič," je slovenske nastope pokomentiral trener Aleš Brezavšček.

1. Nadia Fanchini (Ita) 1:24,80 minute