Zimski športi

Feuz s številko 1 še drugič postal kralj Wengna, Čater do 11. mesta

Wengen, 13. 01. 2018 14.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Zmagovalec smukaške klasike v Wengnu je Švicar Beat Feuz (2:26.50). Z 18 stotinkami sekunde zaostanka je drugo mesto osvojil Aksel Lund Svindal, na tretjem pa je pristal Matthias Mayer (+0,67). Najboljši čas izmed slovenskih predstavnikov je vknjižil Martin Čater, ki je z zaostankom 1,84 sekunde osvojil enajsto mesto

Boštjan Kline je pristal na 21. mestu (+2,38), Klemen Kosi (37./+ 3,60) in Rok Perko (48./+ 5,24) sta ostala brez točk za svetovni pokal. Feuz se veseli še druge zmage na smukih v Wengnu, najboljši je bil že leta 2012. Zadnji zmagovalec smuka Aksel Lund Svindal iz leta 2016 (lani je smuk odpadel) se je tokrat moral zadovoljiti z drugim mestom.

Beat Feuz je še drugič zmagal v Wengnu.
Beat Feuz je še drugič zmagal v Wengnu. FOTO: AP

Tretje in četrto mesto sta zasedla Avstrijca Matthias Mayer (+0,67) in Hannes Reichelt (+0,77), zmagovalec preizkušnje pred dvema letoma. Feuz, ki bo februarja dopolnil 31 let, je osvojil deveto zmago v svetovnem pokalu, še drugič je zmagal v tej sezoni. Švici je priboril enajsto zmago na smukih v Wengnu. Dve wengenski zmagi si lasti sam (2012, 2018), pred tremi leti je smuk pod Lauberhornom končal na drugem mestu. Feuz je postal prvi Švicar z več kot eno zmago na smukih v Wengnu.

Za najboljšo slovensko smukaško predstavo v tej sezoni je poskrbel 25-letni Celjan Martin Čater, ki se je s startno številko 32 zavihtel tik pod najboljšo deseterico. Zaostal je 1,84 sekunde. Čater je že v petek na kombinacijskem smuku dokazal, da je lahko v Wengnu konkurenčen najboljšim, saj je dosegel 13. čas, potem pa se na slalomski progi ni najbolje znašel in je bil na koncu 26. Čater na smukih še nikoli ni bil tako dober. V Wengnu je lansko kombinacijo končal na devetem mestu, na smuku pred štirimi leti na tem prizorišču je bil 30. V svetovnem pokalu je bil višje le s sedmim mestom na decembrski kombinaciji v Bormiu ter lani februarja s šestim mestom na superveleslalomu v Kvitfjellu.

Najbolj se je od slovenskih alpincev izkazal Martin Čater (na fotografiji).
Najbolj se je od slovenskih alpincev izkazal Martin Čater (na fotografiji). FOTO: AP

Veliko težav z opremo preprečilo boljši izid
Petindvajsetletnik si lasti peti najboljši slovenski dosežek na najdaljši smukaški progi na svetu. Pred njim sta bila v Wengnu hitrejša Andrej Jerman, ki je bil na preizkušnjah v letih 2008, 2010 in 2011 šesti, peti in četrti. Andrej Šporn je leta 2013 ta smuk končal na sedmem mestu. Od slovenske četverice je točke osvojil še Kline, ki je nastopil s startno številko 12, z zaostankom 2,38 sekunde pa je pristal na 21. mestu, kar je njegov najboljši dosežek v sezoni ter na smukih v Wengnu, potem ko je bil pred dvema letoma 24. Kline, ki je lani zmagal na smuku v Kvitffjellu za prve stopničke, v letošnji sezoni še ni našel pravih občutkov. Precej preglavic mu je povzročal material.

"Poskusil sem se maksimalno spopasti s progo in mislim, da mi je kar dobro uspelo. Že iz starta in potem v zgornjem delu sem začutil, da res leti, da smuči gredo in res je bilo fajn voziti. Mogoče mi Brueggli-S ni čisto uspel, a je bilo ostalo zelo dobro in sem zelo zadovoljen," je dejal Čater. Odlično je odpeljal tudi zadnjih nekaj sto metrih: "Kaj pa vem, mislim, da tam že vse precej pečejo noge. Potem z voljo in borbenostjo narediš svoje. Čisto zadnji odsek sem dobro odvozil že na treningih, tako da sem vedel, kaj moram narediti in mi je dobro uspelo."

Pen: Bil je kraljevski smuk, pravi smukaški praznik
Glavni trener slovenske ekipe Peter Pen ni skoparil s pohvalami: "Bil je kraljevski smuk, pravi smukaški praznik, prva tri mesta so šla najboljšim trem, najbolj kompletnim smukačem. Martin je dobro smučal. Včeraj je bilo težko, bil je utrujen in potrt. Danes smo bili kljub temu zgodnji in prvi na terenu, da smo se aktivirali in pripravili. Marti je odsmučal res dobro, to je v temu trenutku najboljši rezultat za našo ekipo, zanj pa sploh."

Takoj za v Wengnu najhitrejšim Slovencem Čatrom je startal Kosi, ki pa ni ponovil nastopa reprezentančnega kolega. Zaostanek 3,60 sekunde je zadoščal za 37. mesto. Rok Perko je startal med zadnjimi, z zaostankom 5,24 sekunde (48.) je bil precej oddaljen od točk. Avstrijec Marcel Hirscher (874 točk), ki je kombinacijo in smuk izpustil, je ohranil vodstvo v seštevku sezone. V smukaškem seštevku vodi Svindal (420), zmagovalec smukov v Beaver Creeku in Val Gardeni, ki je še na petem smuku v tej sezoni skočil na stopničke.

Feuz (362), v tej sezoni je zmagal tudi na smuku v Lake Louisu, na drugem mestu zaostaja 58 točk. Norvežan Kjetil Jansrud (238), ki v tej sezoni na smukih še ni zmagal, je tretji, Italijan Dominik Paris (232), zmagovalec smuka v Bormiu, je četrti. Najboljši Slovenec v seštevku discipline Čater (30) je skočil na 25. mesto.

1. Beat Feuz (Švi) 2:26,50 sekunde