Zimski športi

Jakov Fak potrdil odlično formo z novimi stopničkami v Hochfilznu: 'Prihajam tja, kamor sodim'

Hochfilzen, 08. 12. 2017 12.58 |

A.V./M.G./STA
11

Najboljši slovenski biatlonec Jakov Fak je na drugi postaji sezone v avstrijskem Hochfilznu potrdil odlično formo z drugo uvrstitvijo na zmagovalni oder. 29-letni Mrkopoljčan je namreč na 10-kilometrskem sprintu zasedel izjemno 3. mesto, pred njim sta končala le Norvežan Johannes Thingnes Boe in Martin Fourcade.

Slovenski biatlonec Jakov Fak na najboljši možen način potrjuje vrnitev v vrh biatlonske karavane svetovnega pokala. Na sprintu v avstrijskem Hochfilznu je namreč osvojil odlično 3. mesto, prehitela pa sta ga le ta čas najhitrejša biatlonca na svetu - Norvežan Johannes Thingnes Boe in šestkratni zmagovalec svetovnega pokala Francoz Martin Fourcade

Fak: Prihajam tja, kamor sodim
"Točno pet let nazaj sem prav tukaj prvič zmagal v karieri, sicer na zasledovanju, in vesel sem, da sem bil prav tukaj danes spet tako dober. Po Östersundu sem si rekel, da je to perfekten začetek, še težje pa je obdržati to raven, a očitno mi uspeva. Danes je bila proga zelo hitra, tudi moči sem dobro razporedil, seveda pa kaj dosti ni ostalo. Prihajam tja, kamor sodim," je po današnjem nastopu povedal 30-letni Fak.

Najboljši slovenski biatlonec Jakov Fak je na uvodni tekmi druge postaje sezone svetovnega pokala v avstrijskem Hochfilznu na 10-kilometrskem sprintu osvojil izjemno 3. mesto. FOTO: Damjan Žibert

Najboljši slovenski biatlonec je imel nekaj težav predvsem pri prvem streljanju leže, tam pa uporabil bogate izkušnje. "Že pri četrtem strelu leže sem imel težavo, ustrelil na rob, a sem to zaznal, zato sem pred petim strelom naredil tri vdihe, da bi obdržal konstantnost. Čutil sem, da to rezervo potrebujem. Na drugem postanku sem bil nato zelo samozavesten in tako se je tudi izšlo streljanje," je še povedal Fak in dodal, da je dobro razporedil moči, pa čeprav mu je poleti na treningih z ukrajinsko ekipo včasih manjkal pravi sparing za primerjavo: "A leta izkušenj očitno prinesejo svoje tako na tekmah kot na treningu."

Bauer 22., Dovžan do prve letošnje točke
Najboljši trije so na uvodni tekmi druge postaje biatlonskega svetovnega pokala zadeli vseh 10 tarč. Med Slovenci je dobro nastopil tudi Klemen Bauer, ki je moral enkrat v kazenski krog, na koncu pa je bil 22., Miha Dovžan je s 40. mestom ulovil prvo točko letos, Mitja Drinovec pa je bil skromen 70. Z današnjim uspehom si je Jakov Fak priboril tudi dobro izhodišče za prihajajočo zasledovalno tekmo, na kateri bodo nastopili trije slovenski predstavniki. "Seveda bo veliko odvisno tudi od vremena. Če bo sneg, če bo proga mehka in se bodo prednosti izničile. A sam bom poskusil odteči predvsem svojo tekmo," še pravi Fak.

Domračeva zmagovalka ženske preizkušnje
Na ženski tekmi je Belorusinja Darja Domračeva, trikratna olimpijska prvakinja iz Sočija 2014, dokazala, da se po bolezni in porodu dva meseca pred igrami v Pyeongchangu vrača v zmagovalno formo. Za 22 sekund je zaostala Slovakinja Anastazija Kuzmina, 30 Italijanka Daniela Wierer, obe pa sta morali po enkrat v kazenski krog.

V izredno težkih razmerah, močnem sneženju, sta Slovenki Anja Eržen in Urška Poje solidno opravili strelski del s po enim kazenskim krogom. Erženova je na koncu osvojila 38. mesto in ujela prve tri točke svetovnega pokala v sezoni, mlada Pojetova pa je s 66. mestom ostala tudi brez sobotnega zasledovanja in njenih nastopov v Avstriji je že konec.

Izidi: moški, 10 km:
 1. Johannes Thingnes Boe (Nor)     24:18,4/0