Zimski športi

Jansrud petič zmagal v Kvitfjellu, Slovenci v ozadju

Kvitfjell, 13. 03. 2016 13.09 |

Norvežan Kjetil Jansrud je zmagovalec predzadnjega superveleslaloma za svetovni pokal v Kvitfjellu. Točke so na sedmem moškem superveleslalomu v tej sezoni osvojili trije Slovenci, Boštjan Kline je bil 26., Martin Čater 27. in Klemen Kosi 28. Rok Perko je na drugi tekmi po vrnitvi po poškodbi odstopil.

Kjetil Jansrud je znova ugnal vso konkurenco.
Kjetil Jansrud je znova ugnal vso konkurenco. FOTO: AP
Drugo mesto je pripadlo Avstrijcu Vincentu Kriechmayerju, ki je zaostal 17 stotink sekunde, tretje mesto je osvojil Italijan Dominik Paris z zaostankom 32 stotink sekunde. Kjetil Jansrud je vpisal še peto zmago v Kvitfjellu ter 14. v svetovnem pokalu. Skupno ima v tej sezoni že štiri zmage, prvo superveleslalomsko. V superveleslalomu je v Kvitfjellu slavil tudi lani in predlani. Sicer pa ima skupno že šest superveleslalomskih zmag v svetovnem pokalu.

Jansrud je pred sklepnim dejanjem sezone prihodnji teden v St. Moritzu napovedal, da je resen kandidat za osvojitev malega kristalnega globusa v superveleslalomskem seštevku. Teoretične možnosti za osvojitev malega globusa v tej disciplini ima kar pet smučarjev, v posebnem seštevku discipline vodi Norvežan Aleksander Aamodt Kilde (335 točk), 25 točk manj ima rojak Aksel Lund Svindal, ki je zaradi poškodbe kolena že končal sezono, Avstrijec Vincent Kriechmayr zaostaja 37 točk, Jansrud 40, Američan Andrew Weibrecht in Švicar Carlo Janka pa zaostajata 91 in 92 točk.

Boštjan Kline je bil najboljši Slovenec.
Boštjan Kline je bil najboljši Slovenec. FOTO: AP

V skupnem seštevku svetovnega pokala si je Avstrijec Marcel Hirscher dejansko že zagotovil veliki kristalni globus, do konca so le še štiri tekme, Hirscher, ki sicer na Norveškem ni nastopil, pa pred Norvežanom Henrikom Kristoffersenom, ta je prav tako izpustil Kvitfjell, vodi prevelikih 353 točk.

Od članov slovenske moške ekipe bo na sklepnem dejanju sezone, finalu v St. Moritzu, nastopil le Boštjan Kline v smuku in superveleslalomu, s trenutno 18. mestom v smukaškem seštevku in 14. mestom v superveleslalomskem seštevku.

Trener slovenske moške ekipe v hitrih disciplinah Peter Pen je bil po tekmi delno zadovoljen: "Eden od ciljev za danes je bil, da dobimo Klemena Kosija na finale. To nam ni uspelo, je pa ostal med trideseterico, tako da imamo v superveleslalomu na koncu sezone dva med trideset. S tem moram biti zadovoljen. Danes sem zelo ponosen na Martina Čatra, ki se je pripravil in odsmučal zelo dobro. Imel je visoko številko, videli pa ste, da so bile zopet majhne razlike. Boštjan Kline je zopet naredil napako zgoraj in ko narediš napako na 18. sekundi, je to težko nadoknaditi. Bila je vožnja z nekaj napakami, srednji del je bil superhiter, a to je v superveleslalomu hitro kaznovano. Klemen ni za te številke. Imel je številko ena, z dvema človekoma na celi progi pa ne moreš dati točnih informacij, saj se te skristalizirajo komaj pri številki 3 oziroma 4. Boril se je, ni mu čisto vse uspelo. Če pogledamo ekipno, je dobro. Trije, ki so bili sposobni za med trideset, so med trideset. Izhodišče za naslednjo sezono smo si naredili in zato sem delno zadovoljen."

Na finalu svetovnega pokala bo od slovenske moške ekipe tako nastopil le 25-letni Mariborčan Kline. "V St. Moritzu sem bil že večkrat. Tam lahko naredijo različne proge, tako da zdaj še ne vem, kje bodo. Jutri zjutraj bomo ob 9. na progi, da se pripravimo in Boštjanu omogočimo, da se v obeh disciplinah prismuča do petnajsterice, do točk. To je cilj," je povedal Pen.