Zimski športi

Hirscherju prva ledeniška zmaga, Kranjcu prve ledeniške točke

Sölden, 26. 10. 2014 10.57 |

Avstrijec Marcel Hirscher je zmagovalec uvodnega veleslaloma svetovnega pokala alpskih smučarjev v Söldnu. Drugi je bil Nemec Fritz Dopfer, tretje mesto pa je osvojil Francoz Alexis Pinturault. Edini slovenski finalist Žan Kranjec je po 18. času v prvi vožnji v drugi zdrsnil na le 24. mesto.

Žan Kranjec, ki je imel po prvi vožnji, nastopil je s številko 32, 2,86 sekunde zaostanka za najhitrejšim, je na drugi progi imel v mislih zavihteti se vsaj med petnajsterico. Po dobrem začetku pa je ob prehodu v strmi del proge naredil nekaj napak, ki so se potem nadaljevale tudi v naslednjih zavojih. Vseeno se je boril do konca in se na koncu veselil drugih točk svetovnega pokala, a uvrstitev ni bila tisto, kar si je zaželel, saj je bil za mesto slabši od lanskega prvenca v Alti Badii, ko je bil 23. "Prva vožnja je bila dobra, v drugi pa se nisem našel. Že od starta naprej je bilo samo mučenje, takoj sem vedel, da to ni to. Enostavno nisem imel občutka na smučeh. Enostavno ni šlo. Eno potrditev sem dobil, da se lahko z eno dobro vožnjo zavihtim zelo visoko. Na tem bomo gradili naprej, da bom tudi na tekmi sestavil dve dobri vožnji, samo ena je premalo. S temi drobtinicami se ne bom zadovoljil," je dejal Kranjec, ki bo 15. novembra dopolnil 22 let.

Žan Kranjec
Žan Kranjec FOTO: Damjan Žibert

Branilec zmage v skupnem seštevku svetovnega pokala alpskih smučarjev Marcel Hirscher je vodil že po prvi vožnji, ko je bil za 19 stotink sekunde hitrejši od "gospoda veleslaloma" Američana Teda Ligetyja, najboljšega veleslalomista minule zime, olimpijskega in svetovnega prvaka v tej disciplini. Ligety je med večjimi osmoljenci, na ledeniku Rettenbach je naskakoval svojo že četrto zaporedno zmago, a je po veliki napaki na drugi progi ostal brez zmage in stopničk na skromnem desetem mestu (+ 3,02).

Na startu prve vožnje je bil še en Slovenec Mišel Žerak, ki je imel startno številko 66, a je odstopil. Naslednje tekmovanje svetovnega pokala bo šele čez tri tedne, ko bodo na svoj račun prišli slalomisti v finskem Leviju.

1. Marcel Hirscher (Avt) 2:28,09 1:14,52 1:13,57
2. Fritz Dopfer (Nem) 2:29,67 +01,58 1:15,04 1:14,63
3. Alexis Pinturault (Fra) 2:30,15 +02,06 1:15,40 1:14,75
4. Benjamin Raich (Avt) 2:30,16 +02,07 1:15,23 1:14,93
5. Victor Muffat Jeandet (Fra) 2:30,23 +02,14 1:16,24 1:13,99
6. Davide Simoncelli (Ita) 2:30,38 +02,29 1:16,67 1:13,71
7. Marcus Sandell (Fin) 2:30,76 +02,67 1:17,01 1:13,75
8. Thomas Fanara (Fra) 2:30,94 +02,85 1:15,98 1:14,96