Zimski športi

Orkanski veter na Sljemenu odpihnil favorite, Moelgga pa ponesel do presenetljive zmage

Zagreb, 05. 01. 2017 15.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Zagreb je te dni središče svetovnega pokala v alpskem smučanju. Po ženskem slalomu in ekshibicijski tekmi legend ob 50. obletnici svetovnega pokala, je bil na sporedu še četrti moški slalom v letošnji sezoni. Zmage pa se je po zasneženem prvem in vetrovnem drugem teku veselil Manfred Moelgg, ki je slavil pred Neureutherjem in Kristoffersenom. Slovenca na Sljemenu ostala brez točk.

Manfred Moelgg je postal snežni kralj Sljemena.
Manfred Moelgg je postal snežni kralj Sljemena. FOTO: AP

Zmagovalec prve tekme alpskih smučarjev v letu 2017 je nekoliko presenetljivo postal Manfred Moelgg. Izkušeni Italijan se je odlično znašel v izjemno zahtevnih vremenskih razmerah, ki so na Sljemenu vladale v drugi vožnji. Najboljši slalomisti sveta so se namreč soočili z izjemno močnim, skoraj orkanskim vetrom. Vseeno se Moelgg ni pustil zmesti in je tako prišel do svoje tretje zmage v karieri v svetovnem pokalu. Po prvi vožnji je bil Italijan peti. Drugo mesto je prav tako z odlično drugo vožnjo osvojil Nemec Felix Neureuther, ki je na stopničke napredoval s sedmega mesta po prvi vožnji. Na najnižjo stopničko pa je stopil najboljši slalomist lanske in letošnje sezone Henrik Kristoffersen, ki je v finalu pridobil štiri mesta. S tem je Norvežan nekoliko stopil prednost v slalomskem seštevku svetovnega pokala, potem ko je njegov največji tekmec in vodilni Marcel Hirscher v drugi vožnji povsem pokvaril svojo uvrstitev in je na koncu končal na šestem mestu. V finalu pa sta pogoreli obe presenečenji s prve vožnje. Mark Engel, ki je s startno številko 45 po prvi vožnji držal odlično tretje mesto, je odstopil tik pred ciljem. Vodilni po prvem teku Manuel Feller, pa je v drugo zmogel le nekaj vratc in hitro odstopil, ter razočaran končal četrti slalom letošnje sezone.

Sljeme je gostilo četrti moški slalom za svetovni pokal v letošnji sezoni. V Zagrebu, ki je pred dnevi gostil že ženski slalom, je med prvo vožnjo na progi močno snežilo in bilo je tudi precej megleno, kar je smučarjem povzročalo kar nekaj težav. Tako se je v prvi vožnji najbolje znašel Avstrijec Manuel Feller, ki je s startno številko enaindvajset presenetil najboljše slalomiste na svetu in v cilju z minimalno prednostjo (+0.05) prevzel vodstvo pred francoskim veteranom Julienom Lizerouxom. Na tretjem mestu je bil nekoliko presenetljivo Američan Mark Engel, kateremu je s startno številko 45 uspela izjemna vožnja in je v cilj prišel z zaostankom +0.28. Na četrtem mestu je bil po prvi vožnji najboljši alpski smučar zadnjih let Marcel Hirscher, ki ni idealno odvozil prve proge in si je privoščil tudi manjšo napako v spodnjem delu. Četrti je bil po prvi vožnji še en veteran, in sicer Manfred Moelgg, ki je imel za vodilnim Avstrijcem skoraj enak zaostanek kot Hirscher. Šesti je bil najboljši slalomist letošnje in tudi lanske sezone Henrik Kristoffersen, ki tako kot smučarji pred njim, ni zaostajal prav veliko za vodilnim Fellerejem. Norvežan je v letošnji sezoni dobil dva od treh slalomom, zmagal ni zgolj v Leviju, kjer zaradi spora z norveško smučarsko zvezo sploh ni nastopil. Henrik si je sicer šesto mesto po prvi vožnji deli s Švicarjem Danielom Yulom. Po startni številki dvajset se je vreme v Zagrebu drastično spremenilo. Prenehalo je snežiti in tudi megla se je razkadila, a tekmovalcem z višjimi startnimi številkami to ni pretirano pomagalo, saj nihče, razen omenjenega Engla ni uspel ogroziti vodilnih smučarjev. Pri vrhu so bil sicer razlike izjemno majhne, saj je bilo prvih osemnajst smučarjev v manj kot sekundi. Od Slovencev se je prvi na progo s startno številko 51 podal Štefan Hadalin, ki pa je storil napako in prvo tekmo v letu 2017 končal z odstopom. Na domači tekmi je nastopil tudi Ivica Kostelić, a veteranu se nastop ni posrečil in je v cilj prišel s skoraj štirimi sekundami zaostanka in je v trenutku, ko je prišel v cilj, zasedel zadnje 50. mesto. V finale pa se ni prebil niti drugi Slovenec Žan Grošelj, ki je bil z zaostankom 2.38 krepko prepočasen za finalno vožnjo.

Marcel Hirscher se tokrat ni povzpel na stopničke, tekmo v Zagrebu je končal na šestem mestu. FOTO: AP